Sağlık

Mevsim Değişiminde Bağışıklığı Güçlendirme Formülleri

Hayatın yoğun temposunun yanı sıra yaşanan mevsim değişimleri de bağışıklığımızı etkilemektedir. Özellikle de kış aylarına geçişte yaşanan bağışıklık hastalıkları, insanları bir hayli yıpratmaktadır. Mevsim değişiminde yaşanan hastalıklardan korunmak için bağışıklığınızı güçlendirmeniz gerekir. Mevsim değişiminde bağışıklığı güçlendirme formülleri, aşağıda verilmiştir.

Bu formülleri uygulayarak bağışıklığınızı çok güçlü hale getirebilirsiniz. Güçlü bir bağışıklık için yapmanız gereken şeylerin temelinde sağlıklı beslenme bulunur. Eğer iyi bir beslenme düzenine sahip değilseniz, bağışıklığınızı güçlendirmeniz imkansızdır. Bu nedenle beslenme, her hastalığın önleyicisi olarak kabul edilir. İyi bir beslenme düzenine sahip değilseniz, hastalanmanız kaçınılmazdır. Bağışıklığı güçlendirmek için ne yapmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz.

Mevsim Değişiminde Bağışıklığı Güçlendirme Formülleri
Mevsim Değişiminde Bağışıklığı Güçlendirme Formülleri

Yoğurt Tüketimi Yapın

Bağışıklık denildiğinde akla ilk gelen besinlerden biri yoğurttur. En sağlıklı antibiyotik olarak bilinen yoğurt, mevsim değişiminde sıklıkla tüketilmesi gereken besinlerdendir. Uzmanlar, yoğurdun fazlaca tüketilmesi konusunda çok ısrar etmektedir. Yoğurt, hem bağışıklık sistemini hem de sindirim sistemini güçlendirir. Probiyotik açısından zengin olması, yoğurdu oldukça fazla değerli kılmaktadır. Özellikle de kış aylarına girildiğinde tüketilmesi gereken bir besindir. Her gün bir kase yoğurt yiyerek, bağışıklığınızın gücünü iki katına çıkarabilirsiniz.

Bitter Çikolata Yiyin

Bitter çikolatanın aslında bağışıklığı güçlendiren bir besin olduğunu çok fazla kişi bilmez. Herkes, bitter çikolatanın tam aksine zararlı olduğunu düşünmektedir. Ancak yapılan araştırmalarda bitter çikolatanın bağışıklığı desteklediği gözlemlenmiştir. Bitter çikolata içerisinde bulunan kakao oranı yüksektir. Kakao ise bağışıklık sistemi için faydalıdır. Hücreleri destekleyen kakao, mevsim değişimlerinde bağışıklığınızı güçlendirir. Ayrıca bitter çikolata sayesinde vücut direnciniz de artmaktadır. Hatta sağlıklı bir diyet yapmak isteyenler, bitter çikolatayı gönül rahatlığıyla listelerinde ekleyebilirler.

Kuruyemiş Tüketin

Kuruyemişin her çeşidi sağlığımız için faydalıdır. Neredeyse tüm kuruyemiş çeşitleri bağışıklık güçlendiricidir. Kuruyemiş çeşitleri arasında yer alan badem, tam bir bağışıklık dostudur. Mevsim değişimlerinde badem tüketilmesi, bağışıklığın güçlenmesi için yeterli olacaktır.

Badem dışında bağışıklık güçlendirici özelliğe sahip olan kuruyemiş çeşitleri ise şunlardır:

  • Ceviz
  • Fındık
  • Fıstık

Gibi kuruyemişler de bağışıklığı güçlendirmektedir. Bu kuruyemişleri uzmanların önerdiği miktarda tüketmeniz gerekir. Ancak fazla kuruyemiş çeşidi tüketmek, pek önerilmez. Bu nedenle tavsiye edilen miktarın yukarısında çıkmamalısınız.

Turuncu Meyvelerden Yiyin

Bağışıklık güçlendirme denildiğinde akla ilk gelen şey C vitaminidir. Çünkü C vitamini, bağışıklık dostu olan bir vitamindir. Mevsim değişimi dönemlerinde C vitamininin bol bol tüketilmesi gerekir. C vitamini yönünden zengin olan besinler ise turunçgillerdir. Özellikle greyfurt, portakal ve mandalina gibi meyveler, C vitamini deposu olarak bilinir. Bunun yanı sıra yine limon da C vitamini bulundurur. Kış meyveleri olan turunçgiller, bol bol tüketilmelidir.

Yeşil Sebzeler Yiyin

Yeşil sebzeler de yine bağışıklığın güçlenmesini sağlar. Ispanak, lahana ve pırasa gibi sebzeleri tüketerek mevsim değişimlerini sağlıklı bir şekilde atlatabilirsiniz. Bu gibi sebzeleri yağda pişirmek yerine haşlama yaparsanız, daha fazla vitamin alabilirsiniz. Yeşil sebzelerin tüketilmesine özellikle de kış aylarında ağırlık verilmelidir. Eğer bu geçiş dönemlerinde doğru şekilde beslenirseniz, bağışıklığınız oldukça güçlenir. Yeşil sebzeler, vücudunuzun yeniden hücre üretmesine neden olur. Bu hücreler sayesinde vücudunuz daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olur.

Sarımsak Tüketin

Antibiyotik olarak bilinen sarımsak, mevsim değişimlerinde bağışıklık güçlendiricidir. Antibakteriyel olması, viral enfeksiyonlarla mücadele edilmesini sağlar. Enfeksiyonlarla mücadele ederken bağışıklık sistemini güçlendirir. Sarımsağın bünyesinde oldukça fazla sayıda vitamin ve mineral de bulunmaktadır. Her gün iki diş kadar sarımsak tüketilmesi, bağışıklık güçlendirmek için yeterlidir. Sarımsak, özellikle de kış aylarında tam bir koruma görevine sahiptir. Uygun şekilde tüketilmesi halinde son derece yararlı bir besindir.

Sürekli Su İçin

Su içmeden bağışıklık kazanmanızın imkanı yoktur. Ancak su, sadece mevsim değişimi dönemlerinde değil tüm zamanlarda tüketilmesi gereken bir besindir. Su içmediğinizde diğer tüm besinleri yemenizin bir anlamı kalmaz. Bu nedenle suyu elinizden düşürmemeniz gerekir. Güçlü ve devamlı bir bağışıklık için su içmek şarttır. Hem yazın hem de kışın bol bol su içilmelidir. Böylece bağışıklık için yeterli gücü kendinizde bulabilirsiniz. Su içmeden bağışıklık kazanamayacağınızı iyi bilmelisiniz.

Nar ve Çilek Tüketin

Meyvelerin birçoğu bağışıklık sistemine iyi gelir. Ancak nar ve çilek, bağışıklık güçlendirme için birebir olan meyvelerdendir. Bu nedenle sıklıkla tüketilmelidir. Nar ve çileğin düzenli olarak tüketilmesi, bağışıklığın kısa zamanda güçlenmesini sağlar. Bu meyvelerin her ikisi de C vitamini açısından değerlidir. Mevsim değişimlerinde yaşanan grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklara da iyi gelen meyvelerdir.

Bal Yiyin

Balın ne kadar şifalı bir besin olduğunu detaylı olarak anlatmaya gerek yoktur. Bal, vücudunuzun bakteri, virüs ve mantar gibi şeylerle savaşmasına yardımcı olmaktadır. Her zaman tüketilmesi gereken bir besindir. Ancak mevsim değişimlerinde daha fazla tüketilmelidir. Bal sadece bağışıklık sistemi için değil, genel vücut sağlığı için değerli olan bir besindir. Organik bir ürün olması, doğanın ne kadar koruyucu olduğunun da bir göstergesidir.

Mevsim Değişiminde Bağışıklığı Güçlendirme Formülleri
Mevsim Değişiminde Bağışıklığı Güçlendirme Formülleri

Uykunuzu İhmal Etmeyin

Mevsim değişiminde sağlıklı beslenmenin önemi çoktur. Ancak bağışıklığın tam olarak güçlenmesi için sağlıklı beslenmek yetmez. Bunun yanı sıra kendinize iyi bakmanız da gerekir. En başta düzenli bir uykunuz olmalıdır. Vücudunuz uykusuz kalırsa bağışıklık sisteminiz zayıflar. Bu zayıflama ise hastalıklara davetiye çıkarır.

Öğünlerinizi Eksik Etmeyin

Eksiksiz bir şekilde beslenmek, mevsim değişiminde bağışlığın güçlenmesine etki eder. Üç öğünü de tam olarak yerine getirmeniz gerekir. Özellikle sabah kahvaltıları, kesinlikle aksatılmamalıdır. Çünkü sabah kahvaltısı, bağışıklığın güçlenmesine en fazla katkısı olan öğündür. Bu öğünde doğru şekilde beslenirseniz, sandığınızdan daha sağlıklı olursunuz. Bu yüzden öğünlerinizi hiçbir zaman eksik tutmayın. Çok yeseniz bile sağlıklı şeyler yemeye gayret edin.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu