Bilgi Kutusu

Neden Her Gün Kitap Okumalısınız?

Kitap okumak dünyanın en zevkli aktivitelerinden biridir. Düzenli olarak kitap okumak insana birçok artı değer kazandırır. Peki neden her gün kitap okumalısınız? Kitap okuyan kişilerin düşünce yapısı daha gelişmiştir. Hızlı kararlar verme konusunda daha başarılı olurlar. Zihinsel gelişimin yanı sıra bedensel gelişim için de kitap okumak çok faydalıdır.

Neden Her Gün Kitap Okumalısınız?
Neden Her Gün Kitap Okumalısınız?

Stres, kaygı gibi sorunları ortadan kaldırır ve kaliteli bir yaşam standarttı sunar. Sosyal hayatınızda ve kariyerinizde sizi daha ön plana çıkartır ve başarılı olmanıza yardımcı olur. Bu yüzden her gün düzenli olarak kitap okumak ve kişisel gelişimimizi tamamlamak gerekir.

Bir İnsan Günde Kaç Saat Kitap Okumalı?

Düzenli kitap okuma alışkanlığı kazanmak için her gün az da olsa belirli bir süre kitap okumak gerekir. Günde 20 sayfa okumak yeterli olacaktır. 20 sayfa insan için yeterli bir rakamdır. Çok uzun sayfalar ve zaman dilimleri sizi yorar ve pes etmenize neden olur. Okuma alışkanlığı kazanmak için 20 sayfa oldukça başarılı bir hedeftir.

Her gün düzenli olarak okunduğu taktirde zamanla yaşam standarttınız haline gelir. Böylece sıkılmadan ve yorulmadan kitap okuma alışkanlığı kazanmış olursunuz. İlerleyen zamanlarda sayfa sayısını kendinize göre artırabilirsiniz. Fakat sizi yormayacak şekilde değişiklikler yapmaya özen gösterin.

Çok Okumanın Faydaları Nelerdir?

Çok kitap okumak insanı olumlu yönde etkiler. Kitap okumanın faydaları bilimsel çalışmalar ile ispat edilmiştir. Peki çok kitap okumak ne gibi faydalar sağlar?

Faydaları şunlardır:

 • Beyin gelişimine destek olur. Nöronların yenilenmesini sağlar.
 • Özgüveni artırır. Sosyal hayatta daha girişken ve özgüvenli olmayı sağlar.
 • Yeni kelimeler kazandırır. Geniş bir kelime dağarcığı düzenli ve etkili konuşmaya yardımcı olur.
 • Hayal gücünü geliştirir. Daha yaratıcı olmaya ve yaratıcı kararlar almaya yardım eder.
 • Dikkat eksikliğine iyi gelir. Odaklanma sorunu yaşayanların daha kolay odaklanmasına yardımcı olur.
 • Stres, kaygı, anksiyete gibi ruhsal sağlık sorunlarıyla mücadele eder. Ruhsal olarak daha iyi hissettirir.
 • Hafızayı güçlendirerek zeka kapasitesini ortaya çıkarır.
 • Daha kaliteli bir hayat sürdürmeye yardımcı olur.
 • Kariyerinizde güzel yerlere gelmenize yardımcı olur.
 • Liderlik ruhu kazandırır.
 • Daha uzun ve sağlıklı yaşamanızı sağlar.
 • Bunama gibi sorunlarla karşılaşma olasılığını azaltır.
 • Yazılı veya sözlü olarak iletişim becerilerinizi geliştirir.
 • Daha sakin kalmaya ve hızlı kararlar vermeye yardımcıdır.

Kitap okuyan bireyler bu özelliklerin büyük bir çoğunluğuna sahiptir. Düzenli olarak kitap okuyan bireylerin farkındalık duygusu yüksektir. Kendilerine ve çevreye karşı saygılı ve sevgi doludurlar.

Kitap Okuyan İnsan Nasıl Olur?

Kitap okuyan insan her alanda gerek davranışları gerekse konuşması ile kendini ön plana çıkarır. Kelime dağarcığı ve bilgisi geniş olduğu için kelimeleri nasıl kullanması gerektiğini bilir. Etkili ve mantıklı konuşur. İfade etmek istediği cümleleri karşı tarafa sözlü, yazılı veya bedensel hareketler üzerinden kolay bir şekilde iletir.

Kitap okuyan insanlar kendilerine belirli aralıklarla mola verirler. Dinlenirler ve daha iyi odaklanırlar. Bu sayede zihinsel gelişimleri diğer insanlardan daha üst seviyededir. Bu tür insanlar zamanın değerini bilirler ve zamanı en doğru şekilde kullanırlar. Okudukça kendilerini daha rahat hissederler ve okumaktan hiç sıkılmazlar. Okudukça farklı hayatlara ve hayallere dalarlar.

Kitap Okuyan İnsan Zeki Midir?

Kitap okuyan insanların zekasının okumayanlara oranla daha yüksek olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Kitap okuyan kişilerin hafıza kabiliyetleri daha gelişmiştir. Beyin ne kadar yeni bilgi edinirse bilinçsel fonksiyonlar o kadar gelişir. Bilinçsel fonksiyonların gelişmesi için düzenli olarak kitap okuyun. Kitap okuyan insanların her konuda mutlaka bir fikri vardır.

Kitap Okumak Konuşmayı Etkiler Mi?

Kitap okuyan kişiler kitapta geçen kelimelerin nasıl yazıldığını ve ifade edildiğini bilir. Bilinmeyen kelimeleri araştırır ve yeni kelimeler öğrenir. Bu sayede daha etkili ve güzel konuşmaya başlar. Düzgün bir diksiyon çoğu alanda ihtiyaç duyulan önemli bir eylemdir. Kariyer hayatında da sizi bir adım daha öne taşır. Düzenli kitap okumak düzgün ve etkili konuşmaya yardımcı olan en büyük unsurdur. Özellikle sesli olarak kitap okumak ileriki zamanlarda kelimeleri daha iyi kullanmanıza yardımcı olacaktır. Sesli kitap okuyarak diksiyonunuzu ilerletebilirsiniz.

Kitap Okumazsak Ne Olur?

Kitap okumayan kişiler sosyal hayatta başarı elde etmekte zorlanır. Gerekli bilgi tecrübesine sahip olmadıkları için toplum içinde daha sessiz ve çekimser olurlar. Hayattan zevk almazlar ve zamanı nasıl kullanacaklarını bilmezler. Genel olarak kararsızlık, stres, bunalma gibi sorunları çok yaşarlar. Odaklanma konusunda güçlük çektikleri için çoğu konuda başarısız ve isteksiz olurlar. Hafızaları yeteri kadar güçlü değildir.

Bu yüzden eğitim hayatında zorluklar yaşarlar. Çabuk unuturlar ve algılama konusunda da zorluk yaşarlar. Yaşlılık döneminde Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma olasılıkları daha yüksektir. Hafıza fonksiyonları yeteri kadar gelişmez ise unutkanlık, yorgunluk, bunama gibi sorunlar ile karşılaşırlar. Yani kitap okumak oldukça gerekli ve önemli bir eylemdir.

Neden Her Gün Kitap Okumalısınız?
Neden Her Gün Kitap Okumalısınız?

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Neler Yapılmalı?

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için öncelikle kitap okumanın faydalarını göz önünde bulundurmak gerekir. Kitap okumak önemli bir ihtiyaçtır. Bunu benimsemek gerekir. Seçeceğiniz kitapların size hitap etmesine ve ilgi uyandırmasına dikkat edin. Kitabı seçtikten sonra her gün az da olsa düzenli olarak okuyun.

Okunan kitapların listesini yapmak hem çok eğlenceli hem de teşvik edici bir eylemdir. Bu yüzden mutlaka liste yapın. Vakti olmayan kişiler kitapları belirli günlere bölerek okuyabilir. Düzenli olarak tekrarlandığı taktirde kitap kurdu olmanızı sağlar. Ailecek kitap okuma zamanı ve süresi belirleyin. Hem toplu bir etkinlik yapmış hem de gerekli bir ihtiyacı karşılamış olursunuz. Böylece daha çok kitap okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu