Sağlık

Neti Pot Nedir? Nasıl Kullanılır?

Birçok insan burun tıkanıklığı sorunları yaşamaktadır. Burun tıkanıklıkları da insanın rahat bir şekilde nefes alıp vermesini engellemektedir. Bunun için çözüm olabilecek araçlardan biri de neti pot aracıdır.

Neti Pot Nedir?

Burun çaydanlığı olarak da bilinen Neti pot, burun kanallarını temizleme amacı ile kullanılan bir araçtır. Bu araç ile sinüzit, alerji gibi sebeplerin yol açtığı burun tıkanıklığı temizlenerek daha rahat nefes alımı sağlanır. Neti pot aracı ile burun kanalları verimli ve hızlı bir şekilde temizlenir.

Neti pot aracı genel olarak plastik ya da seramik malzemeden yapılan ve çaydanlık demliğini andıran bir görüntüye sahiptir. Bu yüzden ”burun çaydanlığı” olarak da bilinmektedir.

Neti Pot Nedir? Nasıl Kullanılır?
Neti Pot Nedir? Nasıl Kullanılır?

Nasıl Kullanılır?

Neti pot tıp biliminde nazal dezenfektan olarak da bilinmektedir. Burun içini salin solüsyonu ile temizlemeye yarar. Neti pot daha çok Güney Asya ve Hindistan bölgelerinde kullanımı yaygındır. Burun içinde yer alan mukus, alerjenler ve bakteriler neti pot aracı ile temizlenir. Neti pot kullanırken damıtılmış, steril edilmiş ya da kaynatılmış su kullanmak oldukça önemlidir.

Neti Pot Kullanımında Uygulanacak Adımlar

Neti pot kullanımının doğru bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Bunun için şu adımlar izlenebilir;

  • Neti pot aracını temizleme,
  • Su ve tuz kullanarak çözelti hazırlama,
  • Burun temizlenirken vücudun doğru pozisyonda olması,
  • Hava yollarını temizleme,
  • Temizleme sırasında ağızdan nefes alma,
  • Sağ burun deliğinden tuzlu su çözeltisinin akıtılması,
  • Diğer burun için de aynı şekilde uygulama,
  • Mendil yardımıyla burnun temizlenmesi,

Neti Pot Aracının Temizlenmesi

Burun temizleme uygulamasına başlamadan önce neti pot aracı temizlenmelidir. Neti pot aracını temizlemek için araç ile gelen kullanma talimatları dikkatli bir şekilde okunmalıdır. Birçok neti pot aracı ılık su ve sabun ile kolay bir şekilde temizlemek mümkündür. Ancak, kullanma talimatları yine de okunmalıdır. Kullanma talimatlarında yer alan uygulama esaslarına göre neti pot temizliği yapılmalıdır. Ayrıca, neti pot araçlarını bulaşık makinesinde yıkamak da önerilmemektedir.

İlk kullanımda neti pot aracı deterjan ve sıcak su ile yıkanmalıdır. İçerisine deterjan koyarak sıcak su ile doldurulur ve çalkalanarak her yerine deterjanlı suyun gitmesi sağlanır. Daha sonra deterjanlı su boşaltılarak iyice durulama yapılır. İçerisinde deterjan kalıntısı kalmaması için durulama işlemi birkaç defa tekrarlanır. Yıkanan neti pot kurumaya bırakılır. Tamamen kuruduktan sonra kullanılmaya özen gösterilmelidir. Kurutma işlemi yapılırken ise bez kullanımı yerine doğal kurumaya bırakılması önemlidir.

Su ve Tuz Çözeltisi Hazırlama

Öncelikle eller yıkanmalı ve kurulanmalıdır. Çözelti hazırlamak için 1 litre kaynatılmış su hazırlanır. Burun temizliği için kullanılacağından suyun sterilize edilmiş olması, damıtılması ya da kaynatılmış olması oldukça önemlidir. Hazırlanan su temiz bir cam kaba konulmalıdır. Ardından 2 çay kaşığı tuz ilave edilir. Tuz kullanırken sofra tuzu kullanılmaması gerekmektedir.

Sofra tuzu içerisinde yer alan katkı maddeleri burun içini tahriş etmektedir. Su içerisine koyulan tuz tamamen dağılana kadar karıştırılır ve soğumaya bırakılır. Hazırlanan çözelti berrak bir görüntü almış ve oda sıcaklığına gelmiş ise kullanıma hazır durumdadır. Bu çözeltiyi evde hazırlamak istemeyenler ise eczanelerden salin solüsyonu temin edebilmektedir.

Hava Yollarını Temizleme

Elde edilen çözelti neti pot aracına doldurulur. Boyun dik tutularak baş yana doğru eğilir. Alın, çene ile aynı hizada ya da biraz ileride bırakılabilir. Baş bölgesini eğerken çenenin omuz hizasının üzerinde olmamasına özen gösterilmelidir. Temizleme işlemi yapılırken burundan nefes alınamayacağı için ağızdan nefes alınmalıdır. Ayrıca temizleme işlemi yapılırken konuşmak, gülmek gibi durumlardan kaçınılmalıdır.

Neti pot aracının ucu sağ burun içerisine yerleştirilir ve burun deliğine doğru baskı uygulanır. Sağ burundan giren çözelti diğer burundan çıkması için, neti pot yukarı doğru kaldırılır. Eğer çözelti ağız bölgesinden çıkarsa, alın bölgesi biraz aşağı doğru indirilmelidir. Aynı adımlar diğer burun deliği içinde uygulanır. Sadece tek burun deliği tıkalı olsa bile diğer burun deliğinin de temizlenmesi gerekmektedir.

Neti Pot Nedir? Nasıl Kullanılır?
Neti Pot Nedir? Nasıl Kullanılır?

Neti Pot ile Burun Temizliği Yapılırken Karşılaşılan Hatalar

Neti pot ile burun temizliği yapılırken en çok karşılaşılan hatalardan birisi de kullanılan su kaynağıdır. Temiz olmayan bir su kullanıldığı takdirde bakteriler insan vücuduna zarar verebilmektedir. Bilinen ve güvenilen su kaynaklarının kullanımına özen gösterilmelidir. Suyu kaynatmadan soğuk musluk suyu kullanımı son derece güvensiz ve hatalı bir uygulamadır. Aksi takdirde ölümcül bakteriler vücuda enfekte edilebilir. Geçmiş yıllarda bu tür hatalardan ölümler meydana gelmiştir.

Neti pot kullanırken, her kullanımdan önce ve sonra mutlaka temizlenmesi son derece önemli bir konudur. Neti pot temizliği yapıldıktan sonra tamamen kuruması da bir o kadar önemlidir. Neti pot kişisel bir araçtır ve başkaları ile paylaşılmamalıdır. Yapılan bir diğer hatalardan biri ise neti potu sık sık kullanmaktır. Sık sık neti pot kullanımının yararlı değil tam tersine zararlı olduğu da gözlemlenmiştir.

Neti Pot Kullanımı İçin İpuçları

Neti pot ile burun temizliği yapıldıktan sonra bazı egzersizler yapmak yararlı olacaktır. Baş yere bakacak şekilde öne doğru eğilir ve birkaç saniye beklenerek eski pozisyona dönülür. Nefes egzersizleri de uygulanabilir. Ayakta durur pozisyonunda iken bacaklar aralanır ve kollar omuz hizasında olacak şekilde kaldırılır. Sağ el sol ayak ucuna, sol el sağ ayak ucuna yaklaşacak şekilde öne doğru eğilir.

Su ve tuz çözeltisi hazırlarken kullanılacak olan ideal tuz oranı %9’dur. Ortalama olarak 1 litre suya 2 çay kaşığı tuz eklenir. Neti pot ile günde 2 – 3 defa burun temizliği yapılabilir. Temizleme işlemi yapılırken kullanılan su vücut sıcaklığında olması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu