Ekonomi

Ons Altın Nedir?

İnsanlar, yatırımlarını yaparken teknolojinin getirmiş olduğu yeniliklerden faydalanabiliyorlar. Altına yatırım yapmak isteyenler, yıllardır, kuyumculardan altın satın alırken, günümüzde, elektronik ortamlarda işlemler yaparak, bankalar üzerinden altın yatırımları yapabiliyorlar. Bankalar üzerinden yapılan tüm altın işlemleri, gram altın türünde yapılmaktadır.

Altın yatırımlarında, ons altın ve gram altın farklı işlem özelliklerine sahiptir. Altın, elmas, gümüş gibi tüm değerli maden fiyatlarının hesaplama işlemleri, ons birim üzerinden yapılmaktadır. Ons bir kütle birimidir ve değerli madenler sabit birim fiyatı ile değerlendirilmektedir. Ons hesaplamaları, has altın oranı üzerinden yapılır ve 31.10 gr has altın 1 ons değerine eşittir.

Ons Altın Nedir?
Ons Altın Nedir?

Gram Altın Nedir?

Altın üretiminde ve ticaretinde kolaylık olması için tüm işlemler gram altın üzerinden yapılır. Altın ürünleri, saflık derecesine göre değişmekte ve her birisinin gram fiyatları farklı olmaktadır. 1 gram altın, altını temsil eden değerdir. Gram altın üretimleri, 1gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr, 100 gr olarak yapılabiliyor.

Saflık dereceleri ise 995 ya da 999.9 saflık olarak belirlenmiştir. işlenmemiş ve standart saflıkta olan altınlar ise külçe altın olarak isimlendirilir. Altın ticaretinde, altının para gibi kullanılabilmesi için gram altın olarak tasarlaması yapılmıştır. Bu altının piyasada kullanılmasını ve yatırım yapılmasını kolaylaştırmaktadır.

Ons Altın İle Gram Altın Arasındaki Fark

Ons ile gram altın arasındaki fark ölçü birimi olarak kullanılmasıdır. Gram altın, sadece altın ürünlerinde ve yatırımlarında kullanılan bir ölçü birimidir. Ons ise altın, platin, gümüş, paladyum gibi tüm değerli metal, elmas, yakut gibi yüksek değere sahip taşların kütlelerinin hesaplanmasında kullanılan bir ölçü birimidir. Altın ile işlem yapacak olanlar, ons ile gram arasındaki farkı bilmelidir. 1 ons ile 1 gram altın birbirine eşit değildir.

Ons Altın Kaç Gram Altın Eder?

Altının ons değeri, tüm uluslararası piyasalarda sabittir. 1 ons altın 31.10 gram has altına eşittir. Altın fiyatları, çeşitli döviz türlerine orantılı olduğu için hesaplama yapılırken, ons değeri üzerinden hesaplamalar yapılmaktadır. Altın fiyatlarının tüm piyasalarda değişken olması, ve yaşanan ekonomik dalgalanmalar, ons fiyatlarını da etkileyecektir.

Dünya genelinde, ekonomik sorunlar yaşanmaya başlandığında, altın fiyatlarında artış görülmektedir. Bunun nedeni, insanların altını her zaman güvenilir görmesidir. Ons değeri takiplerinde, dolar/TL paritesi hesaplamaları yapılarak, yatırımlar güvenli hale getirilmeye çalışılıyor. Finansal hesaplamalar yapılırken, 1 ons, 31.10 gram altın olarak hesaplamalar dahil edilmekte ve bu değer uluslararası alanda baz alınmaktadır.

Ons Altın Fiyatını Neler Etkiler

Yaşanılan ekonomik durumlar, altın fiyatlarının yükselmesini ya da düşmesini etkilemektedir. Altın fiyatlarında yaşanılan yükseliş ve düşüşler ons değerini etkiler mi?

Ons fiyatlarını etkileyen birçok unsur vardır ve bunlardan bazıları şunlardır;

  • Düşük faiz riski,
  • Savaş riski,
  • Ticaret savaşları,
  • Küresel salgınlar,
  • Ekonomik krizler,

Bunlar gibi çeşitli etkenler altına olan talebi artıracağı için ons fiyatlarını da aynı oranda etkileyecektir. Ülkemizde, altın fiyatları, dolar/TL paritesine endeksli olarak değişim gösterebilmektedir.

Ons mu Gram mı?

Altın yatırımlarında, ons değeri, büyük yatırımcıları ve merkez bankalarını ilgilendirmektedir. Gram altın ise piyasada işlem gören, küçük yatırımcıların fiyatlandırma açısından takip ettiği birimdir. Altının ons bazında değer kazandığı durumlarda, gram altınında değer kazanabilmesi için ülke para biriminin değer kaybetmesi gerekiyor. Ons bazındaki fiyat değişimleri, uluslararası alanda etkili olurken, ülke bazındaki etkili fiyat değişimleri gram altında olacaktır.

Ons bazındaki fiyat değişimleri, gram altına göre daha kalıcı olduğu için yatırımlarda kazanç oranları daha yüksek olabilecektir. Ülkede ya da dünya genelinde yaşanan çeşitli ekonomik sorunlar, ons değerinde değişimlerin gram altında da aynı paralelde görülmesine neden olabilecektir. Ons değeri, uluslararası alanda geçerli olduğu için birçok yatırımda kullanılmaktadır.

Gram Altın Avantajları

Son dönemlerin en iyi yatırım aracı olan altın için işlem yapanlar gram üzerinden işlemlerini yapıyorlar. Gram altın ile işlem yapmak kolaydır ve birçok avantajlar sağlamaktadır.

  • Her bütçeye uygundur,
  • Saklaması kolaydır,
  • İstenildiği zaman nakit paraya çevrilebilir,
  • İşçilik olmadığı için alış ve satışlarda zarar olmaz,
  • Banka hesaplarına gram olarak yatırım yapılabilir.

Bu avantajları sayesinde, parasını değerlendirmek isteyenler, gram altın alarak, işlemlerini daha kolay ve güvenli yapabilecektir. Ayrıca piyasa fiyatlandırmalarına göre kazanç hesaplaması daha kolay olacaktır.

Nasıl Satılır?

Ons değeri üzerinde yapılan işlemler, merkez bankalarının yaptığı altın işlemleridir. Kişiler, altın yatırımlarında gram altını kullanır. Gram altın satın alma ve satma işlemleri, sarraflar, kuyumcular ve döviz bürolarında yapılabilmektedir. Günlük kur oranlarına göre belirlenen fiyatlar üzerinden gram altın satışları yapılmaktadır.

Günümüzde, bankalarda, altın hesapları üzerinden gram altın alış ve satış işlemlerinin yapılmasını sağlıyor. İnternet bankacılığı üzerinden altın hesabı açanlar, online olarak günlük işlemlerini yapabilmekte ve yatırımlarını yönlendirebilmektedir. Banka hesabında bulunan gram altınları satmak isteyenler, bankanın o an için belirlemiş olduğu altın satış fiyatı üzerinden satarak TL’ye çevirebilmektedir.

Ons Altın Nedir?
Ons Altın Nedir?

Çeyrek Altında Kaç Gram Altın Var?

Altınlar, ayarlarına göre dizayn edilmektedir. Takı ürünlerinde kullanılan altınlar, 18, 22, 24 ayar olarak hazırlanmaktadır. Türkiye’de yatırım amaçlı olarak en çok çeyrek altına yatırım yapılmaktadır. Çeyrek altın üretimleri 1.75 gram ve 22 ayar olarak ayarlanmaktadır. Yarım altın iki çeyrek altına denk gelmekte ve gramajı ona göre ayarlanmaktadır.

Çeyrek altınlar, meskük ve ziynet olmak üzeri iki çeşitte piyasaya sürülmektedir. Çeyrek altında kullanılan 24 ayar altın miktarı 1.6065 gramdır. Fiyat hesaplaması yapılırken, belirlenen ons değeri 31.10 değerine bölünür ve dolar kuru ile çarpıldıktan sonra has altın fiyatı tespit edilir. Günlük fiyat değişkenliklerine göre yapılan bu hesaplama ile has altının anlık fiyatı belirlenebilecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu