Bilgi Kutusu

En İyi Köpek Mamaları

Evcil hayvan sahipleri, onlar için gereken bakımı sağlamanın yanı sıra rahatlıkla uyuyabileceği bir yere ve beslenmeleri için gerekli mamalara kadar birçok durumdan sorumlu olmaktadır. Evcil hayvan olarak sahiplenilen köpeklerin beslenmeleri konusunda, yaşları, vücut hacimleri, cinsi ve rahatsızlık durumları gibi faktörler göz önüne alınarak mama alınmasına dikkat edilmelidir.

Sağlıklı yaşam veterineri Dr. Karen Becker, “köpekler etoburdur, bu nedenle tercihen bol nemli ıslak köpek mamaları ve yüksek kaliteli proteine ihtiyaç duyarlar. Kalitesiz beslenme köpeklerin kemikleri, organları ve endokrin sistemi ile bir insandan çok daha hızlı sağlık sorunları geliştirmesine neden olur” diyerek köpeklerin beslenme şekillerine dikkat çekmektedir. Köpekler mamaları konusunda kediler kadar seçici hayvanlar değillerdir.

O yüzden önemli olan köpeklerini karınlarını herhangi bir mama ile değil de kaliteli mamalar ile beslemektir. Köpek mamalarında seçim yaparken önceliğimiz; yaşı, ırkı, vücut ağırlığı ve sağlık sorunları göz önüne alınarak seçimler yapılmalıdır. Köpek mama markaları ve çeşitleri olarak normal ile Premium olarak ikiye ayrılmaktadır.

Premium köpek mamaları içeriğinde vitaminler, ham maddeler ve mineraller açısından zengin gıdalar ile üretilmektedir. Normal mamalarda ise bu besinler daha azdır. Aşağıda kaliteli içeriğe sahip olan en iyi köpek mamaları markalarından kısaca bahsedelim.

En İyi Köpek Mamaları
En İyi Köpek Mamaları

Mera Pure Sensitive Köpek Maması

Evcil hayvanlar için mama satış noktalarına bakıldığında son zamanlarda en çok tüketimi olan köpek maması markalarından dır. Üretim yeri Almanya olan Mera markası köpekler için sağlıklarını en üst düzeye çıkaracak kalitede ve doğal içerikli mamalar üretmekte olup bunun yanında hem yavru hem de yetişkin köpekler için mama üretimi yapmaktadır.

Mera köpek maması içeriğine bakıldığında; beta-glukan, mannan-oligosakkarit, hindiba inülin olarak değerli lifler ile köpeklerin bağışıklık sistemlerini desteklerken bir yandan da keten tohumu ile somon yağından elde edilen Omega-3 ve Omega-6 gibi yağ asitleri ile cilt ve tüy sağlıklarında yardımcı olmaktadır.

Farmina N&D- Düşük Tahıllı Köpek Maması

İtalyan bir firmanın ürünü olan Farmina N&D mamalarının içeriklerine bakıldığında genel olarak İtalya’da yetiştirilen ürünler ile hayvanlar kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra bazı Avrupa ülkeleri ile Yeni Zelanda gibi ülkelerden ithal ettiği ürünleri de mamalarında bulundurmaktadır.

Firma ürünlerinin tümünde genetik işlenmiş ham maddelere yer verilmemektedir. %20 oranında düşük tahıllı olan bu mamanın içeriğinde birçok vitamin ve mineraller ile birlikte köpekler için gerekli olabilecek tüm besin değerlerin yer almaktadır. Bu mama köpeğinizin sağlıkla ve severek tüketeceği mamalar arasındadır.

Hill’s Urinary Care Köpek Maması

Dünyada en iyi ve birçok çeşitte evcil hayvan mama üreticilerinden olan Hill’s köpekler için; yavru, yetişkin, 7+yetişkin ve 11+yaşlı olarak birbirinden farklı mama çeşitleri üretmektedir. Köpekler üretilen mamalarda yaşlar, cinsler, vücut ağırlıkları ve hastalıkları gibi durumları göz önüne alınarak kaliteli mamalar üreten firma, her çeşitte farklı malzemelerin olduğu yüzlerce ürün seçeneklerine de sahiptir.

Ayrıca üretilen köpek mamaları onların, besin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak gıdalardan yapılmaktadır. Bu tüketilen mamalar sayesinde, kilo yöntemi, deri ve tüy sağlığı, eklem-sindirim sistemi sağlığı ile ağız ve diş sağlığı gibi durumlar ön planda olduğu için köpeklerin sağlığını iyi yönde etkileyecektir.

Royal Canin Puppy Köpek Maması

Birbirinde farklı içerikleri ile her köpeğin damak lezzetine uyacak şekilde hazırlanmış kuru ve yaş mama seçenekleri ile evcil hayvanları mutlu etmektedir. Köpek mamalarını, köpeğinizin vücut ağırlığına, boyuna, cinsine, yaşına ve sağlık sorunlarına göre özel üretimli kaliteli mamalardan oluşmaktadır.

La Vital Salmon Formula Köpek Maması

Köpekler için ürettiği birbirinde farklı çeşitte olan mama seçenekleri ile hem evcil hayvanları hem de sahiplerini memnun etmektedir. Küçük, orta ve büyük ırklar için özel hazırlanmış mama çeşitlerine sahip olan firma, iyi beslenmenin aktif ve sağlıklı bir yaşamı beraberinde getirdiğini ön görmektedir. Yavru ve yetişkin köpeklere özel yapılan mamalarda Lamb Formula ve Salmon Formula gibi seçenekleri sunmaktadır.

ProPlan Sensitive Skin Köpek Maması

Purina tarafından üretilen köpek mamaları en çok tercih edilen mama markaları arasında yer almaktadır. Birçok ürün ve çeşidi ile her köpeğin sevebileceği en kaliteli mamaları üretmektedir. Gerek fiyat bakımından gerekse ürün içerikleri bakımından her köpeğin yaşı, vücut ağırlığı, cinsi ile sağlık sorunlarına özel olarak mamaların üretimi yapılmaktadır.

Acana Regionals- Pacifica Köpek Maması

Kanada’daki Alberta’da ithal edilen Acana maması, bölgede yetişen taze ürünleri hayvan mamalarının üretiminde kullanan bir firmadır. Köpek mamalarında da yüksek oranda protein ile %70 oranında hayvansal gıdaları içermektedir.

Acana Regionals Pacifica, deniz ürünleri içeren bir köpek maması olup içeriğinde, %70 vahşi vahşi pasifik balığı olan ringa balığı, sardalya, barlam balığı, pisi balığı ile kaya balığını içerirken, %30 oranında sebze, meyve, çinko ve bakır içermektedir. İçerisinde tahıl olmayan bu ürünler ile köpeklerin dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlamaktadır. Bu mamalar her cins ve yaştan köpekler için uygundur.

En İyi Köpek Mamaları
En İyi Köpek Mamaları

Orijen – Tundra Köpek Maması

Acana ile Orijen markaları, Kanadalı hayvan mama üreticisi olan Champion Petfoods firmasının alt markalarındandır. Ürettikleri köpek mamalarında daha çok et ürünleri bulunmakta olup %85 oranında domuz, keçi, alabalık, geyik, ördek, sardalya ve koyun eti içeren köpek mamaları, % 15 oranında da sebze, meyve ile takviye edici gıdaları içermektedir.

Kullanılan tüm hayvansal gıdaların üçte ikisi taze ve çiğ hayvan etlerinden oluşmaktadır. Her ırk ve yaştan köpeklerin severek tüketeceği şekilde üretilen köpek mamaları aynı zamanda köpeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Bu markanın ürünleri hem köpeklerin hem de evcil hayvan sahiplerinin severek tercih ettikleri mama markasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu