Sağlık

Sağlıklı Saçlar İçin 10 Tüyo

Kadınlar ve erkekler olmak üzere her insan saçına değer verir ve daha sağlıklı saçlara kavuşmak ister. Saçlarımız bizim daha estetik bir görünüme kavuşmamıza yardımcı olur. Estetik ve daha dolgun saçlara sahip olmak isteyenler ise bazı yöntemlere ve tüyolara başvurur. Peki, sizler için sağlıklı saçlar için 10 tüyo önerisi verelim.

Sağlıklı saçlar için ipuçları:

  • Saçlarınızı sık sık nemlendirin ve saç kökünün kurumasına izin vermeyin.
  • Şampuan ve saç kremi ürünlerini kaliteli seçin.
  • Hindistan cevizi yağı kullanın.
  • Saçınızı yüksek ısıdan koruyun.
  • Her gün duş almayın.
  • Saçınızı düzenli olarak tarayın.
  • Sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen gösterin.
  • Duştan önce saç için vazelin kullanın.
  • Jöle gibi kimyasal içeriklere sahip ürünleri tercih etmeyin.
  • Sirke kullanın.

Bu tüyolar sayesinde daha dolgun ve parlak görünümlü saçlara erişmek çokta zor olmayacaktır. Saçların bakımının düzenli olarak yapılması ve aksatılmaması gerekir.

Sağlıklı Saçlar İçin 10 Tüyo
Sağlıklı Saçlar İçin 10 Tüyo

Saçların Nemini Koruyun

Kuru ve yıpranmış saçlar göze hiç hoş görünmez. Aynı zamanda kepek, kaşıntı gibi olumsuz durumlar doğurur. Bu yüzden saçın nem dengesinin koruması gerekir. Nem dengesi korunan saçlar daha dolgundur ve canlılığını korur. Saçlarda saç bakım ürünleri kullanarak nem dengesini koruyabilirsiniz. Aynı zamanda nem içerikli saç bakım maskeleri, saç bakım kremleri de kullanılabilir. Saçların kurumasının en önemli nedeni olumsuz hava şartlarıdır. Aşırı sıcak ve soğuklarda saç nemini kaybetmeye başlar. Bu yüzden dışarı çıkmadan önce saçlar için önlem almak gerekir.

Kaliteli Şampuan Kullanın

Günümüzde saç bakımı için birçok ürün mevcuttur. Fakat bu ürünler bazen saçı canlı tutmak yerine saça zarar verir. Hatta bazı bakım ürünleri saçın dökülmesine bile neden olabilir. Bu yüzden saç için seçilecek her ürün kaliteli ve doğal içeriklere sahip olmalıdır. Şampuan seçimi için ilk olarak saç tipi belirlenmelidir. Ondan sonra sac tipine uygun ürün arayışına geçmek gerekir. Kaliteli içerikli şampuanlar saça zarar vermez ve saçın korunmasına yardımcı olur. Sadece şampuan seçimlerinde değil saç kremlerinde, saç yağlarında, saç maskelerinde de kaliteli içerikler kullanmak gerekir.

Hindistan Cevizi Yağı Kullanın

Saçların nem dengesini korumanın öneminden bahsetmiştik. Saçların nem oranını dengede tutmak için birden fazla ürün kullanılmaktadır. Bu ürünlerden biri de hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı sağlıklı şekilde saç yapısını korur ve güçlenmesine yardımcı olur. Seçilen hindistan cevizi yağının organik ve doğal olması çok önemlidir. Organik hindistan cevizi yağı seçiminden sonra saçta meydana gelen değişimi kolayca fark edebilirsiniz. Duşa girmeden yaklaşık yarım saat önce saça iyice yedirilmelidir. Yağlı yapısı nedeniyle banyodan sonra uygulamayın. Duş sonrası saçınızda parlaklık ve kalınlık hissedeceksiniz. Bu gibi ürünler saçları canlandırmak açısından büyük öneme sahip ve faydalı ürünlerdir.

Saçınızı Yüksek Isıdan Koruyun

Saçlarda yer alan kırıkların en önemli nedenlerinden biri yüksek ısıda kullanılan saç şekillendirici aletlerdir. Saç şekillendirici aletler kullanılacaksa ısı ayarına dikkat etmek gerekir. Yüksek ısı yerine daha düşük ısı derecelerini tercih etmek daha doğru olacaktır. Yüksek ısıya karşı koruyucu özellikleri olan saç şekillendirici ürünler piyasada mevcuttur. Saç kırılmasına karşı önlem alan ve saçı daha az yıpratan elektronik ürünler tercih edilmelidir.

Sık Sık Duş Almayın

Sık sık duş almak saçlarınız için olumlu sonuçlar doğurmaz. Genellikle sık duş almak saçlar için yanlış olan ve genellikle çoğu kişi tarafından yanlış bilinen bir gerçektir. Bunun nedeni sık sık duş alan bir kişinin saçında ki yağ oranı artar. Her gün sacları yıkamaya alıştırmak kısa zamanda yağlanmasına neden olur. Bu yüzden haftada en az 2 veya 3 kere saçlar yıkanmalıdır. Ayrıca her gün duş alan bir kişide sıcak veya soğuk suyun etkisi ile daha çok hasarlar meydana gelir.

Düzenli Olarak Saç Tarayın

Saçların yıkanması kadar taranması da çok önemlidir. Taranmayan saçlar daha bakımsız ve olduğundan az görünür. Bu yüzden düzenli şekilde saç fırçalayın. Saç fırçalama işlemini gerçekleştirirken de dikkatli olunmalıdır. Çok sert hareketler saç kayıplarına neden olur. Açılması zor saçları taramadan önce kaliteli bir saç spreyi kullanılabilir. Bu sayede saç kolayca taranmış olur.

Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı saçlar için düzenli beslenmek gerekir. Çünkü vücut içerisinde eksik olan vitamin ve mineraller saçın dökülmesine neden olur. Vitamin ve mineral değerlerini korumak için bol yeşillikli sebzeler ve meyvelerden yardım alınabilir. Bol bol su içmek de saçların dökülmesini engeller ve daha sağlıklı bir bünyeye kavuşmanıza yardımcı olur. Öğünler atlamak ve paket gıdalar tercih etmek hem sağlığa hem de saça büyük ölçüde zararlar verebilir.

Sağlıklı Saçlar İçin 10 Tüyo
Sağlıklı Saçlar İçin 10 Tüyo

Vazelin Kullanın

Bilindiği üzere vazelin diğer kremlere göre daha onarıcı ve daha yağlı bir krem çeşididir. Saç içerisinde meydana gelen kepek ve yaralara karşı vazelin sık sık kullanılmaktadır. Ayrıca vazelin yıkandıktan sonra saçı daha parlak gösterir.

Kimyasal İçerikli Ürünler Kullanmayın

Saça en çok zarar veren şey kimyasal içerikli ürünlerdir. Bu yüzden jöle gibi saçı sertleştiren ve zarar veren ürünlerden uzak durmak gerekir. Bu ürünler saçın doğal dengesinin bozulmasına neden olur.

Saçınız İçin Sirke Kullanın

Bilindiği üzere sirke her sorun için doğal bir çözümdür. Saça da oldukça iyi gelir ve saç köklerini sağlıklı ve doğal yollarla korur. Duştan çıkmadan önce bir miktar sirke saç köklerine masaj yaparak uygulanmalıdır. Beş dakika bekledikten sonra su ile durulanarak duştan çıkmak saçlarınızın daha hızlı uzaması ve beslenmesi açısından faydalı sonuçlar doğuracaktır. Sirke hem doğal hem de anti bakteriyel içeriklere sahip bir üründür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu