Tarih

Salvador Dali’nin Belleğin Azmi Tablosu Hakkında Detaylar

Salvador Dali’nin anlamsal olarak en bilinen ve farklı anlamların içinde bulunduğu tablolardan birisidir Belleğin Azmi. Salvador Dali’nin Belleğin Azmi tablosu hakkında detaylar çok çeşitlidir.

Salvador Dali Kimdir?

Salvador Dali, 11 Mayıs 1904 tarihinde İspanya’da dünyaya gelen Sürrealist bir ressamdır. Ressamlığının yanı sıra heykelcilik, sinema ve fotoğrafçılık ile de uğraşmıştır. Destino adlı kısa çizgi filmi bulunur ve Disney ile ortaklaşa yapmıştır. Hayatı boyunca diğerlerinden garip giyimi, hareketleri, aşk hayatı ve arkadaşlık ilişkileri ile gündemden düşmeyen Dali, dünyaca ünlü tabloları ile de meşhurdur.

Salvador Dali'nin Belleğin Azmi Tablosu Hakkında Detaylar
Salvador Dali’nin Belleğin Azmi Tablosu Hakkında Detaylar

Salvador Dali’nin Hayatı

İspanya’nın Katalonya bölgesinde dünyaya gelen Dali’nin ilk kardeşi hastalıktan dolayı vefat eder. Bu durum Dali’nin ailesinden yeteri kadar destek görememesine sebep oldu. Kendini resimlerine, fotoğraflarına, hayal gücüne adayan Dali; Belleğin Azmi, File Yansıyan Kuğular, Yanan Zürafa gibi birçok eserini ortaya çıkardı. 1922’de Madrid’e taşındı ve burada okula yazıldı. İlk eserlerinde Kübizm ve Dadaizm akımlarından etkilenen Dali, bir süre sonra Pablo Picasso ile tanıştı. Sonraki eserlerinde Picasso’dan etkilendi ve 1928’de Sanat Karşıtı Katalan Manifesto adlı eserini bitirdi.

Salvador Dali’nin Tabloları

Hayatı boyunca Dadaizm, Kübizm, Sürrealizm gibi birçok sanat akımından etkilenen Salvador Dali, hayatını en çok etkileyen tablolarını 1950’li yıllarda verdi.

En ünlü tabloları şu şekildedir:

 • File Yansıyan Kuğular,
 • Belleğin Azmi,
 • Narcissus’un Dönüşümü,
 • Picasso Portresi,
 • Haşlanmış Fasulyeli Yumuşak Yapı (İç Savaş Öngörüsü),
 • Camdan Bakan Kız Tablosu,
 • Çiçek Başlı Kadın,
 • Salvador Dali Atomik Leda Tablosu.

Bütün eserleri kendi kişiliğinden bir parça taşır ve Yunan mitolojisi, yalnızlık, Hristiyanlıktaki doğurganlık ve diriliş konularında öğretici nitelik taşır. Birçok tablosunu Sürrealizm’den etkilenerek yaratmıştır.

Belleğin Azmi Hakkında Detaylar

Gerçeküstücülük akımının öncüsü Salvador Dali, Belleğin Azmi adlı tablosunu 1931 yılında yapmıştır. 2 saat içerisinde yapıldığı bilinen tabloda yer alan akan saat figürü oldukça dikkat çekicidir. Cep saatleri, Dali’nin yumuşaklık ve sertlik anlayışının aynı tabloda olması anlamına gelir. Resimde 3 adet eriyen saat ve üzerinde bir sinek figürü bulunur.

 1. saat ise karıncalar tarafından taşınır. Arka tarafta ise yaşadığı şehir olan Katalonya’daki port lligat’tan bir manzara görülür. Karınca ve sinekler zaman içinde eriyip gitmeyi, kuruyan ağaç ise ölümü simgeler. Zamanın içinde kaybolma anlamına gelen eriyen saat figürü, ölüm ve yaşam arasındaki dipsiz uçurumu açıklar niteliktedir.

Eserlerindeki Sürrealist tavır, bilinçaltı ve rüya kavramlarının önem kazanmasını gerektirir. Bu sayede günümüzde Salvador Dali’nin eserleri yalnızca Sürrealizm çerçevesinde değil Kübizm ve Dadaizm çerçevesinde de değerlendirilebilir.

Tabloların Bilinmeyen Anlamları

Salvador Dali, döneminin anlaşılmayan ama sonradan değeri bilinen sanatçılarından biri olarak birçok eserinin anlamlarını gizli tutmayı tercih eder. Ölümü, yaşamı, doğurganlığı, yalnızlığı, sessizliği, hayal gücünü yansıtmayı başardığı fotoğrafların başarılı olmasının sebebi kendisinden bir şeyler katmasıdır.

Tabloların bilinmeyen anlamları şu şekildedir:

 • St. Anthony’nin Baştan Çıkışı adlı eserinde Padovali Antonio’nun şeytanla karşılaşıp haç çizmesi görülüyor. Ölümü temsil eden bu bakış açısı, dünyevi arzulardan kurtulmayı başarmak demektir.
 • Atomik Leda eserinde Dali, Leda’yı yansıtmak için eşi Gala’yı resmetmiştir. Leda’nın Zeus’tan Pollux ve Helen adlı iki çocuğa sahiptir ve eserde atom altı parçacıklar gibi hiçbir nesne birbiriyle temas etmez.
 • Camdan Bakan Kadın adlı eserde kız kardeşi Ana Maria’yı resmetmiştir. Model olduğunda 21 yaşındadır ve camdan bakıyordur.
 • Picasso Portresi eserinde ise Picasso’nun akılcılığı ve mantıkçılığı yansıtılır. Eserde Picasso’nun Dali’yi beslediği görülür. Buradan da fikirsel olarak Picasso’dan yardım aldığı anlaşılır.

Bütün bu eserlerin altında yatan anlam sayesinde Salvador Dali’nin düşüncelerini daha yakından anlamak mümkündür. Figürlerin açıkça ortaya konulmaması gizemini ortaya koyar.

Salvador Dali Belleğin Azmi Tablosunda Ne Anlatır?

Salvador Dali’nin en ünlü eserlerinden olan Belleğin Azmi ya da Eriyen Saatler tablosu New York’taki National Museum of Art’ta sergilenir. Tablonun ortasında canavar şeklinde insan figürü görülür. Birçok yorumcuya göre bu, Salvador Dali’nin kendisini yansıtması olarak nitelendirilebilir. Resmin sol alt köşesindeki turuncu saat karıncalarla kaplıdır ve bu ölümü ve kadın üreme organlarını simgeler. Yapıt tamamlandıktan sonra kırmızı şarapla ıslatılmıştır.

Dali Hakkında Bilinmeyenler

Dali, zamanına göre farklı düşünceleriyle dikkat çeken bir sanatçıdır. Hayalgücü, ilginç tavırları, aşk ilişkileri, hayatı, resim anlayışı ve dahası ortaya çıkabilir. Tüm bunlar Dali hakkında edinilmesi gereken bilgileri açıklamaya yeterli olabilir. Dali hakkında ilk bilinmesi gereken şeylerden biri ölen kardeşinin reenkarnasyonu olduğuna inanmasıydı.

Çünkü ailesi Dali’ye bu şekilde bakıyordu. Aynı isimli bir önceki kardeşinin öldüğüne inanılmaması eserlerinde bu durumun yansıtılmasını sağladı. Bir diğer bilinmesi gereken nokta Dali’nin hiçbir zaman çevresinin istediği uslu ve sessiz bir çocuk olmadığıydı. Okuldan atıldı, tutuklandı ve tam da finaller sırasında akademiden ihraç edildi.

Eserlerinin birçoğunda insanlarla iyi bir iletişim kuramamanın enerjisi görülebilir. Dönemine kıyasla ‘deli dahi’ lakabını aldı ve kimse onu anlamaya çalışmadı. Diğer bir bilgi ise döneminin çok ötesinde olan Dali, sekreterlerine para ile maaş vermezdi, bunun yerine eserlerini verirdi. Böylece eserleri dünyaca ünlendi.

Salvador Dali'nin Belleğin Azmi Tablosu Hakkında Detaylar
Salvador Dali’nin Belleğin Azmi Tablosu Hakkında Detaylar

Salvador Dali’nin Tablolarını Nasıl Görebilirsiniz?

Salvador Dali’nin birçok tablosu kendi adının verildiği St. Petersburg’da yer alan The Dali müzesinde görülebilir. Bunun dışında New York, Savannah, Chicago, Philadelphia gibi yerlerde de Dali’nin birçok tablosunu görme şansı bulabilirsiniz. Dönemine göre çoğu akımı bir arada kullanan Salvador Dali’nin tabloları kişileri farklı zamana götürebilecek niteliktedir.

İnternet üzerinden de ziyaret edebileceğiniz müzelerin her birinde kendinizi bulacak, farklı hayal gücünü hissedebileceksiniz. Düşüncesel olarak kimseyi dinlemeden özgün içerikler üreten Dali’nin Belleğin Azmi tablosunda ölümü, Camdan Bakan Kız tablosunda yalnızlığı bulacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu