Spor

Spor Yaparken Giyilebilecek Kıyafet Önerileri

Spor yaparken giyilebilecek kıyafet önerileri özellikle spor hayatına yeni başlangıç yapanlar tarafından merak edilen bir konudur. Ya da spor bağımlıları yeni trendleri yakalamak için merak etmektedirler. İster bir spor salonunda isterse açık alanda spor yapılacak olsun önemli olan rahat hissettirecek, hava alabilen, hassasiyet yaratmayan parçalar seçmektir.

Spor yapmak beraberinde sürekli hareketliliği getirdiği için bu hareketlere uyum sağlayacak, konforlu ürünlere yönelmek doğru olacaktır. Sürekli çekiştirilen, kaşındıran, hava almayan bir kıyafetle yapılacak bir spor aktivitesinden hiç kimse haz almayacaktır.Spor Yaparken Giyilebilecek Kıyafet Önerileri

Kadınlar İçin Üst Beden Kıyafet Önerileri

Spor esnasında ve sonrasında terlemek kaçınılmazdır. Ter kokusu ve hassasiyet rahatsızlıklarının önüne geçmek için pamuklu ve polyester ürün tercihi yapılmalıdır. Hem hareketlere uyum sağlayan hem de teri içine hapseden tişört, atlet gibi kıyafetler tercih edilebilir.

Yaz aylarında havaların sıcak olmasıyla birlikte, bedene uygun sporcu sütyeni tercihi en doğru seçimlerden biri olacaktır. Esneyebilen, hava alan ve teri hapseden yapısı sayesinde keyifli aktivite zamanlarına eşlik edecektir.

Hem destekli hem de desteksiz modellerinden en uygun olanı tercih edilebilir. Son dönemlerin sıklıkla kullanılan parçası olan crop tercihler de kadınların hem günlük yaşamında hem de spor aktivitelerinde kullandıkları kıyafetlerden olmuştur.

Kışın soğuk havalarda ise önerilen ince yapılı sweatshirt kullanılabilir. Açık havada yapılan spor aktivitelerinde ise soğuk havadan korunmak için kalın giyinmek yerine ince ama sıcak tutan ve hava alan türden kıyafetler ile yağış ihtimaline karşın kapüşonlu tercihler yapılabilir.

Kadınlar İçin Alt Beden Kıyafet Önerileri

Antrenmanlarda hareket kısıtlılığının olmaması önemlidir. Bu yüzden spor aktivitelerinde hareketlere uyum sağlayabilen, esneyen türden kıyafetler tercih edilir.

Mevsimlere bağlı kalmadan her dönem tercih edilebilecek tayt bu özellikleri karşılamaktadır. Yaz aylarında ince yapıda olanlar ve kış aylarında ise daha uygun, kalın çeşitleri tercih edilebilir.

Ayrıca çeşit çeşit modelde ürün yelpazesi olması zevke ve modaya göre istendiği şekilde tercih edilebilir kılar. Bileğe kadar olan modellerin yanı sıra diz altı ve diz üstü seçenekleri de mevcuttur. isteğe bağlı olarak yazın kısa şort ve özellikle kış aylarında da eşofmanlar tercih edilebilir.

Erkekler İçin Spor Kıyafeti Önerileri

Spor egzersizlerinde tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkek giyiminde de rahatlık önemli olmaktadır. Yine terlemeye karşı koku hapsedici, nefes alabilen, hareket kısıtlamayan giyim modelleri tercih edilmelidir.

Erkek giyiminde en sık tercih edilen üst giyim tercihi atletler olmuştur. Sanki yok gibi bir hissiyatı olmakla birlikte konforludur. Diğer bir tercih edilen seçenek ise tişört olmuştur. Teri emebilen ve yine rahatlık veren bir giyim ürünüdür. Erkek giyiminde yine sweatler, içlikler ve uzun kollu kıyafetler giyilmektedir.

Alt kıyafetlerinde ise kadınlar gibi erkeklerde de tayt giyildiği görülmektedir. Ancak erkekler tarafından en sık kullanılan parçalar şort ve eşofmanlardır.

Spor Yaparken Giyilebilecek Kıyafet Önerileri
Spor Yaparken Giyilebilecek Kıyafet Önerileri

Ayakkabı Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Egzersiz yaparken rahatlığın en önemli kriter olduğunu belirtmiştik. Tıpkı kıyafet tercihinde olduğu gibi ayakkabı tercihinde de rahatlık ve hareketlere uyum sağlayabilen, nefes alan bir tercihte bulunmak gerekir.

Ayakkabı tercihinde dikkat edilecek hususlar aşağıdaki gibidir;

  • Ayağa tam oturmalıdır.
  • Ayakta önceden meydana gelen rahatsızlıklar varsa hekime danışarak iyileştirme özelliği olan ortopedik ayakkabılar tercih edilebilir.
  • Spor sırasında darbelere karşı dayanıklı olmalıdır.
  • Ayakların hareketine imkan veren esnek yapıdaki formlar tercih edilmelidir. Özellikle ayak ucu kısmında esneklik aranmalıdır.
  • Ayakkabının topuk kısmı ise topuğu kavramalı ve darbelere karşı dayanıklı olmalıdır.
  • Ayağın hava almasını sağlamalıdır.
  • Bazı spor türlerinde bileğe kadar uzanan ayakkabı çeşitleri tercih edilebilir.
  • Ayakkabının bağcıklarının bilek hareketine engel olmayacak şekilde en uygun yerde bitmesi gereklidir.

Yapılacak spor türüne göre mevcut olan seçeneklerden tercih edilmelidir.

Spor Yaparken Giyilebilecek Kıyafet Önerileri
Spor Yaparken Giyilebilecek Kıyafet Önerileri

Yapılan Spor Türüne Göre Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Spor hayatının vazgeçilmezi olan kimseler tarafından bilinir ki ayakkabı seçimi oldukça önemlidir. Aktivite sırasında geçirilecek zamanı kaliteli kılar. Yapılacak spor dalına göre ayakkabı tercihleri değişmelidir. Tenis, fitness, yürüyüş gibi spor dallarına göre ayakkabı özellikleri değişkenlik göstermektedir.

Özellikle doğa yürüyüşünde trekking ayakkabısı denilen sert darbelere ve engebeli yüzeylere tutunabilen özellikteki ayakkabılar kullanılmalıdır. Basketbolda ise bileği saran, zeminde kaymayan, darbelere dayanıklı olan özel modeller seçilmelidir. Futbolda çivili tabanlarıyla diğer modellerden ayrılan bir görünüme sahiptir. Krampon adı verilen çeşitteki ayakkabılardır.

Son Moda Spor Kıyafet Tercihleri

Spor yaparken rahatlık kadar şık olmak da özen gösterilen konulardan biridir. Özellikle kadınlar spor salonlarından birbirinden iddialı kıyafetler tercih ederler.

Kadınların Şıklık Parçaları

Her alanda şık olamaya özen gösteren kadınları spor yaparken de buna göre davranırlar. Trendleri takip edip parça seçimini bu doğrultuda yaparlar. Spor yaparken en sık tercih edilen alt parça olan tayt oldukça popülerdir. Transparan detaylı olan, dikkat çekici renkli olan, bacak kısmında tül detayı olan modellere sahiptir.

Rengarenk olabildiği gibi tek renk tayt ile de kombinler yapılmaktadır. Ayrıca bilekte ve diz altında biten modelleri de bulunmaktadır. Tayt üzerine en sık tercih edilen parçalar ise croplar, sporcu sütyenleri, tişörtler olmaktadır.

Erkeklerin Şıklık Parçaları

Erkekler de kadınlarda olduğu gibi modayı takip edip spor kıyafetlerinde buna göre tercihlerde bulunuyorlar. Erkeklerde son dönemin gözde parçası tayt ve şort birleşimidir. Erkeklerde nadiren görülen tayt kullanımı şort ile birleştirilerek hem havalı bir görünüm katmıştır hem de erkeklerin kullanımını artırmıştır. İç çamaşırı olarak en rahat seçenek olan boxer tayt-şort ile iyi bir kombin olabilir.

Çorap Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Spor yaparken konfor sağlayan parçalardan biri de çoraptır. Ayakkabı içerisinde görünmeyen babet çorapları, bilekte biten patik çoraplar, koruma ve destek özellikli soket çoraplar, diz üstü çorap seçenekleri en sık tercih edilenler arasındadır. Spor çantasında bir adet bulundurulması gereken parçalardan biridir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu