Ekonomi

Taşıt Kredisi Süreci Nasıl İşler?

Yoldan çevireceğiniz her 3 insandan birinin kredi kullandığını söyleyebiliriz. Çünkü artık sahip olmak istedikleri şeyi bir anda alamıyorlar. Nakit biriktirmek zor geliyor ya da birikemeyeceğini düşünüyorlar. Kimisi ev almak için, kimisi ihtiyacını karşılamak için kimisi de araç almak için paraya ihtiyaç duyuyor. Özellikle ev ve araba almak isteyenler krediye en fazla başvuranlar arasında diyebiliriz.

İnsanların kredi kullanmalarının en büyük nedeni ekonomik sebeplerdir. Aylık gelirleri sadece kendi masraflarına yeten aileler veya bireyler araba almak istediklerinde bankalara başvurmak durumunda kalıyorlar. Aslında bu durumda bankalar onların hayalini gerçekleştirebilen bir alan haline geliyor.

Taşıt Kredisi Süreci Nasıl İşler?
Taşıt Kredisi Süreci Nasıl İşler?

Kredi Nedir?

Kredi bankalar tarafından insanlara maddi anlamda verilen desteğe denir. En bilindik üç kredi türü vardır. Bunlar ihtiyaç, konut ve taşıt kredisidir. Maddi sıkıntılar içinde olanlar ihtiyaç kredisini, ev almak isteyenler konut kredisini, araba almak isteyenler ise taşıt kredisini kullanır. Kullanılan krediler aylık taksitler halinde bankalara ödenir. Bu taksitler vadesine göre değişebilir. Vade arttıkça aylık ödeyeceğiniz taksit miktarı da azalır.

Ancak şunu da bilmelisiniz ki vadeniz arttıkça taksitleriniz azalsa da toplam ödeyeceğiniz faiz tutarı çok daha fazla olacaktır. Mesela 10.000 TL’lik bir krediye 12 aylık bir vadede 1.100 lira faiz ödediğinizi düşünün. Aynı kredinin vadesini 36 aya çıkardığınızda bu faiz 4.000 liraya kadar çıkabilir. Yani 12 aylık vadede 11.100 lira geri öderken; 36 aylık vadede 14.000 lira ödersiniz.

Araç Almak

Araba almak günümüz insanlarının amaçlarından biri diyebiliriz. Çünkü araba artık günümüzde bir hayalden ziyade ihtiyaç olmuş durumdadır. İş yerine giderken, herhangi bir tatile çıkarken araba olmadan büyük sıkıntılar yaşarız. Tatil yerlerine arabamızla gitmediğimizde sadece tatil yapabildiğimiz alanda takılı kalırız. Şehri dolaşmak zorlu hale gelir. Ancak araba almak için maddi durumumuz yeterli gelmeyebilir. Bu gibi durumlarda en çok başvurduğumuz yerlerden biri bankalar oluyor.

Taşıt Kredisi

Araç fiyatlarının yükseldiği bu dönemde kendi imkanlarımızla araba almak çok zor hale geldi. İkinci el araçların dahi 0 araç fiyatlarına yaklaştığını görüyoruz. Serbest piyasa nedeniyle oluşan bu durum ikinci elden çok 0 araç almaya itiyor.

Bankaların tüketicilerine en çok sağladığı kredi türlerinden olan taşıt kredisi birçok kişinin araba sahibi olmasını sağlıyor. Maddi durumu araba almaya yetmeyen insanların başvurabildiği taşıt kredisi miktarı alınacak aracın değerine göre belirlenir. Ardından da bu değer oranında bir taşıt kredisi verilir.

Taşıt Kredisi Süreci

İnsanların taşıt kredisini çekebilmeleri için bazı süreçlerden geçmeleri gerekmektedir.

Taşıt kredisi süreci temelde ikiye ayrılır;

  • Başvuru Süreci
  • Onay Süreci

Bu iki sürecin başarıyla tamamlanması gerekmektedir. Bu sayede kredi alabilirsiniz. Aksi halde taşıt kredisi alamazsınız. Her iki sürecinde kendi içinde yerine getirilmesi gereken şartlar var. Onay sürecinde bütün şartları karşılamanız gerekmese de büyük ölçüde sunulan şartlara uymanız gerekir.

Başvuru Süreci

Taşıt kredisi kullanabilmek için öncelikle bankaya taşıt kredisi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bunun için bankanın kendi sitesinden veya mobil uygulamasından başvurabilirsiniz. Eğer daha önce herhangi bir bankada çalışmadıysanız şubeye gitmeniz gerekir. Çünkü daha önce herhangi bir banka ile çalışmamış kişilerin sistemlerde kaydı bulunmaz. Bu nedenle kayıt oluşturmak gerekir. Kayıt oluşturmak için de sizlerden bazı evraklar istenir.

Başvuru Sürecinde İstenen Evraklar

Taşıt Kredisine başvururken bankanın sizden talep ettiği bazı belgeler olacaktır. Özellikle ilk defa kredi başvurusunda bulunuyorsanız tüm belgeleri bankaya iletmeniz gerekmektedir.

Bu evraklar ise şunlardır:

  • Kimlik Bilgileriniz
  • İkametgah
  • Gelir ve sigorta belgesi
  • Taşıt kredisini kullanacağınız araç 0 ise proforma fatura

Temel olarak bu belgeler istense de bankadan bankaya değişebilir. Banka kendi prosedürleri gereği ek belgeler de isteyebilir.

Taşıt Kredisi Süreci Nasıl İşler?
Taşıt Kredisi Süreci Nasıl İşler?

Onay Süreci

Onay süreci en meşakkatli süreçtir. Bu süreçte bankaya beyan ettiğiniz bilgiler ve belgeler değerlendirmeye alınır. Değerlendirme sürecinde beyan ettiğiniz bilgilerin ve belgelerin doğruluğu kontrol edilir. Ardından çekmek istediğiniz taşıt kredisine uygun olup olmadığınıza bakılır.

İhtiyaç Kredisi Şartları Nedir? > https://www.pusholder.com/ihtiyac-kredisi-sartlari-nelerdir/

Eğer tüm bilgileriniz doğru ve kredi çekmeye uygun görülürseniz başvurunuz şube tarafından olumlu olarak onaylanır. Ancak sadece şubenin onaylaması yetmez. Olumlu olarak onaylanan başvurunuz daha sonra genel müdürlüğe gönderilir. Başvurunuz burada da olumlu olursa taşıt kredinizi kullanabilirsiniz.

Kimler Taşıt Kredisine Başvurabilir?

Taşıt kredisi alabilmek için başvuru ve onay sürecini başarıyla geçmek gerekir. Ancak onay sürecine girebilmek içinde bazı şartları karşılamak gerekir. Taşıt kredisine başvuru yapabilmek için öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. 18 yaşını doldurmamış bir birey kredi başvurusunda bulunamaz. Herhangi bir sabıkası olmayan kişiler de banka tarafından daha avantajlı görülür.

Taşıt Kredisinin Olumlu Sonuçlanması İçin Gereken Şartlar

Taşıt kredisine başvurmak pek de sorun değil aslında. Sadece bilgilerinizi ve istenen belgeleri iletmeniz yeterlidir. Bu noktadan sonra asıl süreç onay süreci ile başlıyor. Çünkü sizi bu süreçte değerlendiriyorlar ve bankanın şartlarını sağlayıp sağlamadığınıza bakıyorlar.

Peki, kredinizin olumlu sonuçlanması için gereken bu şartlar nelerdir?

  • Bankaların gelir belgenizi istemesinin nedeni gelir durumunuzun krediyi ödeyebilecek seviyede olup olmadığıdır. Öncelik verdikleri bu konu sizin taşıt kredisini kullanabilmeniz açısından çok önemlidir.
  • Taşıt kredisi için istenen şartlardan biri de sigortalı olmanızdır.
  • Kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. 1100’ün üzerinde bir kredi notuna sahipseniz banka size kredi vermeye sıcak bakar.

Banka sizi değerlendirirken farklı detayları da inceleyebilir ancak bu 3 maddenin şartlarına uyduğunuz takdirde kredi çekme ihtimaliniz çok yüksektir.

Taşıt Kredisinde İpotek

Taşıt kredisi çektiğinizde banka aldığınız araç üzerine ipotek koyar. Bu ipotek kredi borcunuz bitince aracınızın üzerinden kalkar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu