Bilgi Kutusu

Tübitak Nedir? Ne İş Yapar?

TÜBİTAK hizmetleri, eğitim alanında kendini geliştirmek isteyen pek çok öğrenci için önemlidir. Bu kurum bünyesinde geliştirilen projeler ile gerek okullar gerekse öğrenciler pek çok başarı elde edebilmektedir. TÜBİTAK bünyesinde sunulan hizmetlerle öğrenciler ülkemizi diğer ülkelere karşın temsil edebilme hakkı kazanırlar.

TÜBİTAK Kurumu birçok proje ile geleceğin başarılı bireylerini yetiştirebilmek için adımlar atar. Proje çalışmaları ve kurumsal çalışmalar dâhilinde bireylerin kendilerini geliştirmeleri açısından çeşitli imkânlar sunar.

Bu yazımızda sizlere TÜBİTAK projeleri ve TÜBİTAK Kurumu hakkında detaylı bilgiler vermeyecek çalışacağız. Ayrıca tübitak nedir? Ne iş yapar? Sorusu üzerine merak ettiğiniz noktaları cevaplandırmaya çalışacağız.

Tübitak Nedir? Ne İş Yapar?
Tübitak Nedir? Ne İş Yapar?

Tübitak Nedir?

TÜBİTAK bünyesinde birçok proje ve geliştirme çalışmalarının yer aldığı açık adıyla Türkiye Teknolojik ve Bilimsel Araştırma Kurumu olarak geçmektedir. Bu kurum bünyesinde TÜBİTAK, bilimsel ve teknolojiye yönelik çalışmaları teşvik etme amacı güder.

Gençlerin daha fazla proje üretebilmesi ve kendilerini belirledikleri alanlarda ön plana çıkarabilmesi için destek sunar. Gerek maddi gerek manevi açıdan sunduğu desteklerle ülkemizin en önemli proje kurumlarından biridir.

TÜBİTAK kapsamında gençlere birçok hizmet sunulduğundan bahsetmiştik. Resmi gazeteye göre ise bu durumu genç bilim adamlarını yetiştirmek olarak nitelendirilmektedir. Türkiye’nin bu alanda ilerleyebilmesi ve başarılı gençler yetiştirebilmesi adına TÜBİTAK kurum çalışmaları faaldir. Ayrıca ülke çapında önemli bir yere sahiptir. Gerek lise gerekse üniversite derecesinde projelerle öğrencilerin eğitimleri desteklenmektedir.

Tübitak Ne İş Yapar?

TÜBİTAK Kurumu üretilen projelerin desteklenmesi aşamasında gençlerin önünü açmaktadır. Bunun yanı sıra ne iş yaptığı konusunda daha detaylı bilgi vermek gerekebilir. TÜBİTAK kurumu bünyesinde farklı kadrolara sahip olan birçok memur bulunmaktadır.

Asıl gayesi genç bilim adamları yetiştirmek olan bu kurum Türkiye içerisinde bilim ve teknolojik projeleri teşvik ederek ekonomik kalkınmaya destek sağlama, diğer kıtalar arasında rakip konumda olabilmek için bilim adamları üretebilme hedeflerini taşır.

Bu hedeflere hizmet edebilmek amacıyla da bu konularda projeler geliştirmekle ilgilenir. Ayrıca teşvik ve yönlendirmenin arttırılmasını sağlayacak destek politikalarını geliştirir.

Tübitak Ne Zaman Kim Tarafından Kuruldu?

TÜBİTAK Kurumu hakkında merak edilen bir başka önemli nokta ise kurucusu olmaktadır. Bu kurumu 1963 yılında cumhurbaşkanı Cemal Gürsel kurmuştur. Ayrıca kurum sanayi ve teknoloji bakanlığına bağlı olup milli bilim politikası çatısı altında geliştirilmiştir. 63 yılından itibaren sürekliliğini koruyan bu kurum ile birlikte pek çok bakanlık adına farklı çalışmalar üretilebilmektedir.

Tübitakın Amaçları Nelerdir?

TÜBİTAK kurumu ile ilgili altını çizmemiz gereken bir başka nokta ise kurumun detaylı olarak amacının açıklanmasıdır. Gen. Bilim adamları yetiştirmek gayesiyle yola çıkan bu kurum özellikle temel ve uygulamaları bilim alanlarında kendini gösterir.

Mühendislik, tıp, tarım ve daha pek çok alanda projelendirme çalışmalarının teşvik edilmesi ile ilgilenir. Ayrıca TÜBİTAK ile genç araştırmacılar teşvik edilerek bu bireylerin yurt dışı deneyimi edinme fırsatı da oluşturulabilir.

Kuruluş kanunu kapsamında birinci maddede ifade edildiği haliyle ülkemizde müspet bilimlerin yaygınlaştırılması, araştırma ve geliştirme faaliyetlerini ülke kalkınmasında yer alan öncelikler bazında geliştirmek gibi özellikler taşır.

Ayrıca özendirme, düzenleme ve koordine etme çalışmaları olarak da projelendirme hizmetlerini amaç ve vizyonlarını detaylandırmaktadır. Mevcut teknik bilgilere erişmek ve erişilmesini sağlamakta bu kapsam dâhilinde ele alınır.

Online Liderlik Eğitimi Nedir? > pusholder.com/online-liderlik-egitimi-nedir

Tübitak Özel Mi Devlet Mi?

TÜBİTAK hakkında dikkatimizi çeken bir başka merak edilen konu ise bu kurumun devlet mi yoksa çzel bir kurum mu olduğudur. Bu noktada TÜBİTA için Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu bünyesinde cetvel içerisinde gösterilen özel bütçeye sahip bir kamu kurumu olarak açıklanır. Kamu idarelerinden biri olarak hizmet vermektedir.

Tübitak Uzay Kurumunun Görevleri Nelerdir?

Bir başka önemli nokta ise TÜBİTAK uzay kurumunun görevleri hakkında olmaktadır. Özellikle son dönemlerde önemi daha fazla artan TÜBİTAK uzay kurumu, uzay teknolojileri alanında öncü olmak isteyen her kurum için destekçidir. Ayrıca gençlerin bu alanda farklı projeler üreterek ülkeler arası yarışmalar ile birlikte ülkemizi temsil ettiğini de görmek gurur vericidir.

Uzay kurumu bünyesinde amaçlanan ülkemizin teknolojik bağımsızlığın sağlanması olmaktadır. Ayrıca dünyadaki teknolojik gelişmelerin takip edilmesi ile birlikte uzaktan algılama, veri ilmeleri ve havacılık teknolojileri gibi alanlarda projelerin yürütülmesi işlemlerini gerçekleştirirler.

Tübitak Nedir? Ne İş Yapar?
Tübitak Nedir? Ne İş Yapar?

Tübitak Proje Alanları

TÜBİTAK proje alanları pek çok konuyu bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle ekonomik kalkınmayı arttıracak konuların seçilmesi bu açıdan önem taşır. Bu projelerin gerçekleştirilmesi ile birlikte pek çok birey kendini geliştirebilir.

TÜBİTAK proje alanları ise şu şekilde belirtilebilir;

  • Akıllı ulaşım sistem çeşitleri
  • Biyo taklit ve biyoçeşitlilik
  • Bilim tarihi ve anıtsal tasarım
  • Değerler eğitimi
  • Dijital tasarım ve veri bilimi

Bu alanların seçilmesi ile birlikte içeriğinde birçok projenin yer aldığı kurum sitesi üzerinden yapılmış projelerin incelenmesini tavsiye edilir. Bu şekilde gerçekleştirilen projelerden haberdar olunabilir.

Ayrıca gerçekleştirilmiş projeler yeni projeler için fikir sağlayacaktır. Ayrıca çalışmalar hakkında düzenli bir araştırma yapılması ve bu alanda kendini geliştirmiş bireyler, hocalar ile görüşülmesi doğru olacaktır.

Tübitak Alt Proje Konuları Nelerdir?

TÜBİTAK proje alanları için önemli olan bir diğer nokta ise alt başlıklar olmaktadır. TÜBİTAK alt proje başlıkları ana başlıkların içerisinde yer alan konuları içerir. Bu konuların seçilmesi için öncelikle ana başlıkların farklında olmak önemlidir.

TÜBİTAK projeleri dâhilinde sunulan alt proje konuları ise arabalar, giyim modelleri, teknolojik oyuncaklar ve bilimsel oyunlar, bilgisayar oyunları gibi pek çok alanda proje geliştirilebilmesi mümkün olmaktadır.

TÜBATİK projeleri kapsamında sunulan hizmetler belirli sezonlarda gerçekleştirilmektedir. Bu konuda sürekli araştırma halinde olmak doğru olacaktır. Ayrıca proje konunuzu belirledikten sonra gerekli kurumlarla iletişime geçebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu