Seyahat

Türkiye’de Kışın Gezilebilecek Yerler

Türkiye, sahip olduğu güzel yerlerle tam bir cennettir. Ülkenin dört bir yanında ayrı bir güzellik vardır. Hem yazın hem de kışın muhteşem bir doğaya sahip olan ülkemiz, her açıdan kendine özgüdür. Peki, Türkiye’de kışın gezilebilecek yerler nerelerdir? Tabiat harikaları olarak kabul edilen bu yerler hakkında aşağıda bilgi verilmiştir. Eğer kendinize bir kış tatili planlıyorsanız, aşağıdaki muhteşem yerlerden dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Türkiye'de Kışın Gezilebilecek Yerler
Türkiye’de Kışın Gezilebilecek Yerler

Bursa, Uludağ

Kış denildiğinde akla gelen ilk yerlerden biri Bursa Uludağ’dır. Kış turizminde önemli bir yere sahip olan Uludağ, kayak merkezi olarak hizmet etmektedir. Kayak konusunda birçok hizmeti sunan Uludağ, tatilcilerin en popüler tercihlerinden biridir. Marmara bölgesinin gözdesi olan Uludağ, Kasım-Şubat aylarında en eğlenceli dönemlerini yaşıyor. Uludağ, Marmara bölgesinde bulunan en yüksek dağdır. İdeal ve uygun fiyatlı bir tatil isteyenlerin tercih edebilecekleri harika bir yerdir. Beyazlığı sonuna kadar görebileceğiniz harikulade dağlardandır. Bursa Uludağ, ulaşım konusunda avantajlı bir tatil yeridir.

Erzurum, Palandöken

Türkiye’de kışın gezilebilecek yerler arasında Erzurum Palandöken de vardır. Erzurum’a geldiğiniz zaman 5 ay boyunca kayak yapabilir ve karın tadını çıkarabilirsiniz. Oldukça yüksek bir kar kalitesine sahip olan Palandöken, çok uzun pistlere sahiptir. Palandöken, sadece ülkemiz için değil aynı zamanda dünya için de önemli bir yerdir. Her kış aylarında binlerce kişi, Palandöken’e akın etmektedir. Kış turizminde bir cazibe haline gelen Palandöken, 3185 metrelik bir yüksekliğe sahiptir.

Bolu, Abant Gölü

Abant gölü, yılın her mevsiminde oldukça güzeldir. Ancak kış mevsiminde daha da ayrı bir güzellik kazanmaktadır. Yağan kar ile birlikte bembeyaz bir güzelliğe bürünen Abant gölü, Bursa’nın en fazla ziyaret edilen kış bölgelerinden biridir. Gölün buz tutması da ayrıca bir güzellik katmaktadır. Göl etrafındaki çam ağaçları, kışın karın yağmasıyla birlikte mükemmel bir şekil kazanmaktadırlar. Bolu Abant gölüne geldiğiniz zaman çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz. Burada kamp, balık, yürüyüş, mangal gibi aktivitelere izin verilmektedir.

Kars, Sarıkamış

Sarıkamış, oldukça köklü tarihiyle ilgi çekmektedir. Ülkemizin manevi açıdan değer verdiği bölgelerden biridir. Tarihi bir mekan olmasının yanı sıra kayak merkezi olarak da bilinmektedir. Kayak sporunu yapabilmenize olanak veren Sarıkamış kayak merkezi, çığ tehlikesinin olmadığı alanlardan biridir. Kışın gezilebilecek yerler arasında adından söz ettiren Sarıkamış, ülkemizde kış turizmini canlandırmaktadır. Sarıçam ormanlarıyla çevrili olan bu yer, hem kışın hem de yazın ayrı bir tabiata bürünür.

Çankırı, Ilgaz

Çankırı ilinde bulunan Ilgaz kayak merkezi, Türkiye’de gezilebilecek yerlerdendir. Ilgaz Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Ilgaz kayak merkezi, giriş ücreti talep eden bir yerdir. Dağın yüksekliği, ortalama olarak 2850 metredir. Ancak bu kayak merkezinde bazı zamanlar sis durumu yaşanmaktadır. Bu nedenle eğer Ilgaz’a gelmeyi düşünüyorsanız, sis durumunu bilmenizde fayda var. Snowboard sporunun tadını çıkarabileceğiniz en muhteşem kayak merkezlerindedir. Ilgaz sıradağlarının tadını çıkarabileceğiniz en doğru adreslerdendir.

Kayseri, Erciyes

Türkiye’de kışın gezilebilecek yerler denildiğinde Kayseri Erciyes’ten bahsetmemek olmaz. Kayak yapmanın tadını sonuna kadar alabileceğiniz bir yerdir. Erciyes’te kayak yapmak istediğiniz zaman Aralık-Nisan aylarını tercih edebilirsiniz. Çünkü bu aylar, kayağın tadı oldukça güzeldir. Karın yağması ile birlikte kayak sezonu açılır. Kışın eğlenebileceğiniz tüm aktiviteleri bu kayak merkezinde yapabilirsiniz. Uluslararası standartlara sahip olan Erciyes kayak merkezi, aynı zamanda en güvenli kayak merkezlerinden biridir. Kayak merkezlerinde bulunan kask zorunluluğu, ilk kez Erciyes kayak merkezinde uygulanmıştır.

Ankara, Elmadağ

Başkent Ankara’da bulunan Elmadağ, Türkiye’de kışın gezilebilecek yerler arasındadır. Karasal iklimin yoğun olarak hissedildiği bir yerdir. 1850 metrelik bir yüksekliğe sahip olan Elmadağ, kış aylarında oldukça fazla canlanır. Kayak turizmi ile öne çıkan bir yerdir. Hem doğal hem de yapay kar ile hizmet edilmektedir. Bu kayak merkezinde yapay bir kar yapan makineler bulunmaktadır. Elmadağ kayak merkezinde kayak yapabileceğiniz kadar yürüyüşte yapabilirsiniz. Elmadağ’a yağan karın kalınlığı ise ortalama 60 cm’dir.

Isparta, Davraz

Türkiye’de kışın gezilebilecek yerlerden olan Davraz, Isparta’da yer almaktadır. Göller Yöresi bölgesinde yer alan Davraz, kayak turizmi konusunda oldukça popülerdir. Kayağın yanı sıra çeşitli kış sporları için de elverişli bir yerdir. Davraz dağı, 2635 metrelik bir yüksekliktedir. Oldukça uzun pistleri ile kış aylarının en fazla tercih edilen yerleri arasındadır. Davraz kayak merkezi, diğer kayak merkezlerine oranla daha sakindir. Fazla kalabalık olmaması, kışı sakin geçirmek isteyenler için önemli bir detaydır.

Nevşehir, Kapadokya

Kapadokya, yılın her gününde ayrı bir güzelliğe sahiptir. Kış aylarında Kapadokya’ya giderseniz, daha başka bir güzellikle karşılaşabilirsiniz. Beyaz karların Peri Bacalarını süslemesi ile birlikte mükemmel bir görüntü meydana gelir. Özellikle de kışın balayı düşünen çiftler için oldukça ideal bir yerdir. Nevşehir’in en ünlü yeri olan Peri Bacaları, ülkemiz için de önemlidir. Kışın güzelliğini ayrı bir şekilde yansıtan Kapadokya, film ve dizilerde mekan olarak tercih edilmektedir.

Türkiye'de Kışın Gezilebilecek Yerler
Türkiye’de Kışın Gezilebilecek Yerler

Türkiye’de Kışın Gezilebilecek Diğer Yerler

Türkiye’de kışın gezilebilecek yerlerden en popüler olanları yukarıda verilmiştir. Bu yerler haricinde kışın gezebileceğiniz daha birçok yer vardır.

Bu yerler ise şunlardır:

 • Sakarya, Sapanca
 • Kocaeli, Kartepe
 • Bolu, Yedigöller
 • Muğla, Saklıkent
 • İzmir, Şirince
 • İstanbul, Ağva
 • Denizli, Pamukkale
 • Trabzon, Uzungöl
 • Bolu, Kartalkaya
 • Karabük, Safranbolu
 • Rize, Ayder Yaylası

Gibi yerler de Türkiye’de kışın gezilebilecek yerler arasında bulunuyor. Her biri farklı bir değere sahip olan bu yerler, sadece kışın değil yazında farklı bir güzellik kazanmaktadırlar. Ülkemizin genelinde karasal iklimin etkisi görülmektedir. Bu nedenle kışları genellikle kar yağışlı geçmektedir. Bunun yanı sıra dağlık bir ülkeye sahip olmamızdan dolayı da kış turizmi gelişmiştir.

Türkiye’de Yazın Gezilebilecek Yerler > https://www.pusholder.com/turkiyede-yazin-gezilebilecek-yerler/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu