Seyahat

Türkiye’de Yazın Gezilebilecek Yerler

Ülkemizin dört bir yanı farklı güzelliklerle çevrili durumdadır. Kimi bölgelerin doğal güzellikleri bulunurken bazı bölgeler tarihi yapıları ve eserleri ile dikkat çekiyor. Ülkemizin zenginlikleri sayesinde yaz turizmi, kış turizmi, sağlık ve dini turizm gibi birçok turizm şekli görülebilir. Bu merkezlere her yıl farklı turizm amaçlı milyonlarca turist akın ediyor.

Türkiye’de Yazın Gezilebilecek Yerler
Türkiye’de Yazın Gezilebilecek Yerler

Türkiye’de Yaz Aylarında Gezilmesi Gereken Yerler

Ülkemizde en fazla dikkat çeken turizm çeşidi yaz turizmidir. Özellikle Ege ve Akdeniz sahil şehirleri yaz turizmi için oldukça popüler şehirler arasındadır. Bu şehirler Türkiye’de yazın gezilebilecek yerler arasındadır ve çeşitli tesislerle her yıl milyonlarca turiste hitap ediyor.

Ülkemizde yaz aylarında daha da güzelleşen ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden bazıları aşağıdaki gibidir;

  • Bartın Amasra
  • İzmir Şirince
  • İzmir Alaçatı
  • Muğla Köyceğiz
  • Muğla Datça
  • Muğla Ölüdeniz
  • İstanbul Adalar
  • Nevşehir Kapadokya
  • Antalya Alanya
  • Antalya Kaş

Bu bölgelerin çoğu deniz kenarında ve çok güzel sahillere sahip olan bölgelerdir. Ayrıca yaz aylarında büyük kitleler tarafından ziyaret edilen yerlerdir.

Bartın Amasra

Batı Karadeniz bölgesinin en güzel ilçelerinden biri olan Amasra doğa ile iç içe bir yapıya sahiptir. İlçe merkezinin tarihi oldukça eskidir ve birçok tarihi esere sahiptir. Şehir merkezi bir ada ve bir yarımadadan oluşuyor. Bu yarımada ve ada tarihi kereme köprüsü ile birbirine bağlanıyor. Bu köprü Roma imparatorluğu döneminde inşa edilmiş ve hala ilk günkü gibi ayakta duruyor. Yine şehrin içinde yer alan Amasra kalesi de görülmeye değer bir ederdir. Amasra denize girmek isteyen misafirler için de güzel bir ilçedir. İlçe merkezinde veya yakınlarında birçok koy bulunuyor ve bu koylar Karadeniz’in aksine oldukça temiz ve güzel koylardır.

İzmir Şirince

İzmir’in en turistik ilçelerinden biri olan Şirince 2012 yılından sonra dünya genelinde büyük bir üne sahip oldu. Maya takvimine göre 2012 yılında kıyametin kopacağına inanan kitle kıyametin Şirince ilçesinde kopmayacağına inandılar. Ve bu efsanede en büyük kazanan Şirince oldu. Şirince yeşil ormanın ortasında bir yamaca kurulmuş tarihi bir ilçedir. Bu ilçede evlerin hepsi birbirine benzer ve hepsi beyaz renge sahiptir. Tüm çatıları kiremit olan ilçe merkezi doğal güzelliği ile ön plana çıkıyor ve her yıl yüz binlerce misafiri ağırlıyor.

İzmir Alaçatı

Alaçatı, İzmir’e bir saat çeşmeye 15 dakika uzaklıkta olan Alaçatı, deniz seviyesinden yüksekliği 16 metredir. Ege bölgesinde bulunan en gözde tatil yerlerinden biridir. Turistlerin en çok tercih ettikleri yerler arasında gelir. Akdeniz sıcaklığını sevmeyen turistlerin başlıca tatil adreslerinden biridir. Rüzgârı bol ve deniz suyu daha az tuzlu olması bakımından da tercih edilen yerlerden biridir. Rengârenk taş evleri ve hayat dolu sokaklara sahip bir beldedir. Sörf cenneti, plajları, butik otelleri ve dükkânları ile dikkat çeker. Alaçatı sadece yazın değil kışında sörf yapmak isteyenlerin ortak yeridir.

Muğla Köyceğiz

Deniz ve yaz turizminin en güzel şehri olan Muğla’da görülmesi gereken yerlerden birisi de Köyceğiz’dir. Köyceğiz küçük ve sessiz bir ilçe görünümünde olmasına rağmen güzel plajları ve tarihi eserleri ile ön plana çıkıyor. İz tuzu plajı ülkemizin önde gelen plajlarından birisidir. Burada mükemmel bir sandal keyfi yapılabilir. Yine delik ada da ilçenin önemli plajlarından birisidir. Köyceğiz’de birçok göl ve antik kent de görülmesi gereken yerler arasındadır.

Muğla Datça

Ege bölgesinin en güzel yerlerinden biri Datça’dır. Yeşilin ve mavinin bütünleştiği koylarıyla Datça tüm turistler tarafından ilgi çeker. Mavi bayraklı plajlar ile çam ormanları ile herkesin ilgi odağı haline gelir. Hem doğası bakımından hem de havası yönünden gelen tatilcileri rahatlatan yerlerdendir. Gelen turistleri rahatlatan ve stres attıran yerler arasında yer alır. Datça’nın güneyinde Hisar önü Körfezi ve kuzeyinde Gökova Körfezi bulunur ve 52 koy yer alır. Büklerle anılan Datça’nın girintili yerleri koydur. Yanında akarsu kısımları ise büktür.

Türkiye’de Yazın Gezilebilecek Yerler
Türkiye’de Yazın Gezilebilecek Yerler

Muğla Ölüdeniz

Ölüdeniz Muğla’nın olduğu kadar ülkemizin de en önemli turizm merkezlerinden birisidir. Babadağ ile müthiş bir ikili olan Ölüdeniz’de yapılabilecek birçok aktivite de bulunuyor. Bunlardan en önemlisi ise yamaç paraşütü ve dalgıçlık faaliyetidir. Yine safari ve tekne turları da yapılabilecek aktiviteler arasındadır. Tekne turları ile araçla gidilemeyen kelebekler vadisi gibi birçok koya da gidilebiliyor. Masmavi ve dalgasız bir denize sahip olduğu için Ölüdeniz ismini alan bölge ülkemizin en güzel tatil seçeneklerinden birisidir.

İstanbul Adalar

Kızıl adalar ya da prens adalar olarak bilinen İstanbul Adaları şehrin Anadolu yakasında konumlanmıştır. Dokuz ada ve kıyıya yakın iki kayalıktan oluşan bu adalar topluluğunda sadece beş tanesinde yerleşim yeri bulunur. Bunlar Heybeliada, Büyükada, kınalı ada, Burgazada ve sedef adasıdır. Şehrin kalabalık ve gürültüsünden kurtulmak amacıyla isteyen kişiler adalara gidip dinlenme fırsatı buluyor. Sadece şehrin halkı değil gelen turistlerde adaları gezmeye görmeye gidiyor. Stres atmak dinlenmek ve yalnız kalmak için seçilen ideal yerlerden biridir.

Antalya Alanya

Alanya doğal güzellikleri, tarihi, plajları ve caddeleri ile Akdeniz’in güzel yerlerinden biridir. Şehir Akdeniz’in ve Toros dağların arasına kurulmuş muhteşem bir alandır. Her yıl gelen turiste ev sahipliği yapar. Alanya da hayat hızlı geçer ve sıkılmaya vakit bulma ihtimali yoktur. Gezilecek birçok yer ve birçok aktivite vardır. Alanya turizmin yanında tarım ve inşaat sektöründe de oldukça gelişmiştir. Her geçen yıl göç alan bir bölgedir.

Antalya Kaş

Antalya’nın en batısında yer alan Kaş aynı zamanda Antalya’nın en küçük ilçelerinden birisidir. Kaş doğal güzellikleri ile Antalya’nın en güzel ilçesi olma özelliğine de sahiptir. Dünyaca ünlü kaputaj plajı da yine bu ilçede yer alıyor. Kaş doğal güzelliklerinin yanı sıra birçok tarihi medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Kalkan, Kekova, Saklıkent ve birçok antik kent ile her yaz ziyaretçilerini bekliyor.

Türkiye’de Kışın Gezilebilecek Yerler > https://www.pusholder.com/turkiyede-kisin-gezilebilecek-yerler/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu