Bilgi Kutusu

Düğün Şarkıları Listesi 2023

Düğün günleri çiftlerin en özel günlerinden birisidir. Uzun zaman boyunca düğün yeri, kıyafetler, organizasyonlar ve ikramlıklar hakkında hazırlıklar yapılır. Bu hazırlıklar zaman zaman çok yorucu olsa da en özel gününüze dair güzel anıları inşa ettiğinden dolayı her zaman özel olarak kalacaktır. Peki, düğün şarkıları listesi 2023 senesinin trendleri hangileridir?

Düğün günleri için yapılan hazırlıklara düğün boyunca çalacak olan müziklerde dahildir. Bazı organizasyon firmaları her sene düğünler için oluşturdukları müzik listelerini sunarken, bazı çiftler gece boyunca çalacak olan müzikleri kendileri seçmek isterler.

Düğün müziği seçmek bakıldığında çok basit gibi görünse de aslında çok zordur. Çünkü en az 2 saat sürecek olan bir düğün organizasyonu için ikişer veya üçer dakikalık şarkıları zamana yayacak şekilde seçmek gerekir.

Buna bağlı olarak seçilen müziklerin hem zaman ayarlı olması, hem zevklerinize hem konuklarınıza hitap etmesi aynı zamanda trendlere de uygun olması gerekir.

Düğün Şarkıları Listesi 2023
Düğün Şarkıları Listesi 2023

Şarkı İsmi – Şarkıcı

Düğün başlangıcından sonuna kadar en çok ön planda olan detaylardan birisi müziklerdir. Müziklerin tercih edilmesi sırası ile giriş müziği, dans müziği, oyun müziği, pasta kesme müziği, klasik oyun müzikleri ve kapanış müziği şeklindedir.

Her bir aşama için bir şarklı belirlemeden önce yabancı veya yerli müzik arasında belirli başlı tercihler yapmak gerekir. Örneğin giriş müziği veya dans müziği yabancı parçalardan tercih edilerek güzel bir farklılık oluşturulabilir.

Genel olarak en sık tercih edilen düğün şarkıları ve 2023 yılında da en çok tercih edilmesi beklenen bazı düğün şarkıları şunlardır;

 • Senden Başka- Göksel,
 • Gelinim – Kenan Doğulu,
 • No Witness – LP
 • Papatya- Erol Büyükburç,
 • Bana Ellerini Ver – Özdemir Erdoğan,
 • Sen ve Ben – Sibel Pamuk,
 • Harika – Ozan Doğulu,
 • Söyle Canım – Mustafa Ceceli,
 • İnadı Bırak – Zeynep,
 • Senden Daha Güzel – Duman,
 • Valse – Nicola Jorelle,
 • Saz Mı Caz Mı- Gülşen,
 • Şemle – Mehmet Şanlı gibi parçalardır.

Aynı zamanda bu şarkıların aralarına kendi yörenize veya eşinizin yöresine ait olan şarkıları da ekleyebilirsiniz. Her senenin vazgeçilmezleri arasında yer alan Ankara havaları, roman havaları ve çiftetelli şarkıları da ortama canlı bir hava katacaktır.

Düğün Şarkıları Listesi 2023
Düğün Şarkıları Listesi 2023

Nişan Giriş Şarkıları

Düğün giriş şarkıları kadar nişan giriş şarkıları da oldukça önemlidir. Nişan girişleriniz için şarklı tercih ederken nasıl bir giriş yapmak istediğiniz çok önemlidir. Bazı çiftler direkt olarak dans müziği ile çıkış yapmayı tercih ederken bazı çiftler giriş müziği olarak daha hareketli parçaları tercih ederler.

Dans öncesi hareketli giriş parçası olarak;

Direkt olarak dans müziği ile giriş yapmak isteyen çiftler ise Kenan Doğulu’nun Issız Ada parçası, Ezgi’nin Günlüğü adlı grubun Delice Zeytin adlı parçası veya Tanju Okan’ın Kadınım adlı vazgeçilmez parçası tercih edilebilir. Bu parçaların yerine sizde anısı olan bir parçayı da tercih edebilirsiniz.

Kınada Çalınacak Şarkılar

Kına geceleri, düğün ve nişanlardan daha farklıdır. Tüm organizasyon farklı bir şekilde yapılır. Herkes tarafından yapılan bazı ritüeller vardır. Bu ritüeller kına yakma, testi kırma veya kına yıkama gibi ritüellerdir. Her bir aşamada farklı bir şarkı çalınır.

Farklı şarkılar tercih edilebilse de genel olarak hep aynı tarzda şarkılar duymak mümkündür. Kına geceleri de giriş müziği ile başlar. Bu giriş müziklerinde çiftler direkt olarak dans etmeyi tercih etse de bazı kına gecesi organizasyonlarında gelin adayı özel bir parça ile ve nedimeleri ile giriş yapmayı tercih edebilirler.

Her sene olduğu gibi 2023 yılında da en sık tercih edilecek parçaların arasında kınayı getir aney, yüksek yüksek tepelere, bu gece lazım, ben kalender meşrebim, yanayım, yalnız kullar, aynalı körük, bekar gezelim, entarisi ala benziyor gibi parçalar vardır.

Bununla birlikte ilerleyen süreçte de yöresel şarkılar çalmaya devam eder. Kına gecesi daha çok yöresel bir gelenek olduğundan dolayı tercih edilen şarkılarda yöresel şarklı ağırlıklıdır.

Giriş Şarkıları İçin Farklılık Yaratmak

İster düğün ister kına gecesi isterse nişan törenleri olsun giriş şarkıları genel olarak birbirine benzerdir. Ancak çiftler farklılık yaratmak isteyebilirler. Farklılık yaratmak için ise hareketli bir şarkısı tercih etmek ya da az kişi tarafından bilinen romantik bir dans müziği tercih etmek yeterli olmayabilir.

Farklı bir giriş için yörenize ait olan geleneksel danslardan birisini yapabilirsiniz. Örneğin ege bölgesinde yaşayan çifteler bölgenin yöresel dansı olan zeybek havasını oynayarak giriş yapabilirler.

Düğün Şarkıları Listesi 2023
Düğün Şarkıları Listesi 2023

Şarkı Seçimlerini Organizasyon Firmalarına Bırakmak

Düğün, kına gecesi veya nişan gibi törenlerde çiftler şarklı seçimlerini kendileri yapabildiği gibi organizasyon firmalarına da bırakabilir. Bu durum üzerinizden büyük bir yük atmanıza neden olsa da zaman zaman iyi bir fikirde değildir.

Çünkü birçok organizasyon firması alışılagelmiş ve demode olmuş olan parçaları çalmayı tercih edebilirler. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına düğün, nişan veya kına gecesi öncesinde organizasyon firmalarından müzik listesi isteyebilir ve zevklerinize bağlı olarak verilen listede değişiklikler yapabilirsiniz.

Bu sayede hem tüm gece boyunca çalınacak şarkıları seçmekle zaman harcamamış olursunuz, hem de organizasyon firmalarının rastgele seçeceği şarkılar size ve konuklarınıza sürpriz olmamış olur.

Özel Gecelerinizde Yöresel Şarkılar Seçmek

Özellikle Karadeniz ve Doğu bölgelerinde düğün boyunca yöresel müziklerin çalınması daha sık karşılaşılan bir durumdur. Yöresel şarkılar söz konusu olduğunda fazla seçenek söz konusu olmadığından dolayı, yörenize ait olan ve yöresel şarkıcıların yeni çıkardığı parçaları tercih ederek farklılık katabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu