Teknoloji

Web Hosting Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Hosting hizmetleri gelişen dünyanın önemli bir parçası olarak kendine teknoloji dünyasında yer edinmiştir. Özellikle son dönemlerde hızlar artan bir hizmet olarak hosting çalışma alanlarının olduğunu görmekteyiz.

Kendilerini dijital dünyada pek çok alanda işe atayan bireyler için hosting hizmeti de kurtarıcı olabilmektedir. Bu noktada web hosting için yardımcı olan bir sistem olduğundan bahsedilebilir.

Hosting hizmetleri dâhilinde pek çok kişi kendi iş alanını genişletebilmekte ve kendine farklı olanaklar sunabilecek müşterilerle daha hızlı tanışabilmektedir. Bu noktada web hosting düzeyinde hizmet veren sitelerle görüşülmesi iyi bir adım olabilir.

Bu yazımızda sizlere web hosting hizmet detayları üzerine, web hosting hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Sorusunu yönlendirerek merak ettiklerinizi cevaplandırmaya çalışacağız.

Web Hosting Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
Web Hosting Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Web Hosting Nedir Ne İşe Yarar?

Hosting hizmetleri bünyesinde taşıdığı çeşitli özelliklerle rakiplerinden ayrılabilmektedir. Dijital dünyanın getirdiği destek hizmeti olarak pek çok blogger ve diğer meslekleri yapan kişilere hizmet sunabilmektedir.

Bu noktada web hosting hizmetini alabilmek için öncelikli olarak nasıl bir hizmet olduğunu bilmek gerekir. Özellikle yeni iş çalışanları için bu hizmet daha önceden duyulmamış olabilir. Ancak sitelerin gelişiminde önemli bir yere sahip olduğunu unutmak gerekir.

Web hosting hizmeti, web sitenizi ya da uygulamanızın internet üzerinden yayınlanabilmesi sağlayan bir hizmettir. Bu hizmet ile birlikte online olarak kendi sitenize ait noktalar internet üzerinden yayınlanır. Eğer bir hosting hizmeti aldıysanız ya da kayıt olduysanız bu noktada web sitenizin düzgün bir şekilde çalışabilmesi amacıyla alan kiralama işlemleri gerçekleştirmiş olursunuz.

Web hosting ile kendi siteniz için sitenizin çalışma potansiyelini arttırabilmek amacıyla dosyalarınızın ve verilerinizin depolanabilmesi için alan ihtiyacınız karşılanır. Ayrıca depolama işlemlerinizi gerçekleştirebildiğiniz bu alan ile alan kiralama işlemleri gerçekleştirmiş olursunuz.

Hosting İşi Nedir?

Kullanıcıların merak ettiği bir diğer nokta ise hosting hizmetlerinin detayları olmaktadır. Yeni yeni kendine yer bulan hosting hizmetleri bazı sitelerde çok fazla kullanım sunarken bazı sitelerde hiç kullanılmamıştır.

Hostingler ise bahsedilen sunucular yardımıyla sağlanan barındırma hizmeti olarak ta ifade edilebilir. Ayrıca hosting firmaları sizlere web sitenizin gelişimi açısından her zaman vakit ayırabilirler. Belirli bir saat aralığında çalışmazlar. Hosting hizmetleri ile dünyanın pek çok yerinden bağlantı sağlayabilirsiniz.

Web hostinglerin yanında ayrıca Microsoft ve Linux hostinglerde bulunmaktadır. Farklı şekillerde kullanım sağlayan bu hostinglerin her biri barındırma hizmeti olarak karşınıza çıkar. Her üçünü de kullanmak isteyenler bu fırsatı kendi hesapları için sağlayabilirler. Ayrıca yasal bir çalışma olduğu için hosting hesaplarınızın da doğrulanmasını gerekir. Bu noktada hesaplarınızın güvenlikli olması önemlidir.

Host olarak çalışma gösterenler ise hosting hizmetlerinden farklıdır. Hostlar konuklara rahat bir ortam sunmaya çalışırlar. Misafirlerin karşılanması ve tüm işlemlerinin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi noktasında çalışma sergilerler. Ayrıca restoranlar, oteller, festivaller gibi alanlarda çalışarak otobüs gibi açık ya da kapalı alanlarda hizmet verirler.

Domain Alan Adı Ve Hosting Alan Nedir?

Alan hizmetleri içerisinde birçok hosting hesabı açılabileceğinden bahsettik. Bu noktada farklı hosting hesaplarının aktif bir şekilde kullanılabildiğini de söyleyebiliriz. Ayrıca her bir hosting hesabı sizlere farklı barındırma hizmeti sunabilir. Bu şekilde depolama alanlarınızı yönetebilir, istediğiniz kadar hesabınıza yer açabilirsiniz.

Hosting alan sistemi içerisinde merak edilen bir diğer nokta ise domain alan olmaktadır. Bu konuda domain sistemini irdelemek gerekir. Her bir internet sitesinin kendi domain analı olduğunu unutmamak gerekir ayrıca bu hosting alanı içinde geçerlidir.

Bir başka önemli nokta ise domain her bir sitenin dijital dünya içerisindeki adı olarak ifade edilmektedir. Ayrıca hosting için ise sitenize ait olan tüm verilerin depolandığı alanda diyebiliriz.

Domain Nedir Ne İşe Yarar?

Domain hizmetlerinde altı çizilmesi gereken bir diğer nokta ise bu hizmetlerin ne işe yaradığıdır. Domainler web sitlerinin fizikisel adları olarak bilinmektedirler. Ayrıca bu adlar için sadece o domaine sahip olan kişinin erişim izni bulunmaktadır.

Bir başka önemli nokta ise domainlerin web siteleri açısından sitelere özel olmasıdır. Yani bir sitenin birden fazla domaini bulunmaz. Her bir site kendi özel domaine sahiptir.

Domain hizmetleri için alan adları insanların internet taramaları gibi noktalarda bulunabilirlik açısından önem taşırlar. Ayrıca insanların interneti taraması ve belirli web sitelerine erişim sağlayabilmeleri için kolaylaştırılmış bir yoldur.

Hosting Olmazsa Ne Olur?

Bir başka merak edilen nokta ise hostingler olmaktadır. Hostingler olmazsa sunuya yönlendirme işlemleri gerçekleşemez. Bu seferde arayan kişilerin sislerin sitesini bulması zorlaşacaktır. Bir hosting hesabına sahip olmadığınızda sitenizi web üzerinden yayınlamanız mümkün olmamaktadır.

Free Hosting Ne Demek?

Free hosting hizmetleri ise free host kelimesinden türemektedir. Bu kelime ücretsiz host anlamını taşır. Ayrıca domaini olmayan bireylere de ücretsiz domain hizmeti sağlanabilir. Bu noktada ikisini de ücretsiz almak mümkündür.

Web Hosting Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
Web Hosting Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Hosting Hizmetleri Kaça Ayrılır?

Hosting hizmetleri için belirtmemiz gereken bir başka nokta ise bu hizmetlerin kaç çeşit olduğu ile ilgili olmaktadır. Özellikle bu noktada pek çok hizmet alan kişi farklı hizmet alanlarına da yönlenmek isteyebilir.

Hosting hizmet çeşitleri ise;

  • Paylaşımlı hosting
  • VPS sanal sunucuları
  • Word press hostingler
  • Kurumsal hostingler
  • E posta hıstingleri
  • Sınırsız hostingler
  • Bulut sunucu hostingleri

Şeklinde sıralanabilir. Bu hizmetler bünyesinde web sitelerine yönelik hosting çeşitlerinin farklı farklı kullanımları mevcuttur.

Hosting İle Neler Yapılabilir?

Bir hosting hizmeti ile öncelikli olarak web sitenizi internete yayınlayabilmeyi sağlarsınız. Ayrıca online bir hizmet olarak karşımıza çıkan bu sistemle birlikte basit manasa web sitenizin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamış olursunuz. Bir başka önemli nokta ise verilerinizi depolama sağlayacağınız bir sunucu kiralamış olunmasıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu