Ekonomi

Yatırım Amaçlı Altın Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

İnsanlar, çalışarak biriktirdikleri paralarının değerini korumak ve artırabilmek için çeşitli yatırımlara yönelmektedir. Altın, dünyanın her yerinde en güvenilir liman olarak bilinmekte ve yatırımlarda tercih edilmektedir. Yatırım amaçlı altın satın alırken dikkat edilecek hususlar tüm yatırımcılar açısından çok önemlidir.

Küçük yatırımcılar, altına yatırım denildiğinde daha çok çeyrek altın ya da cumhuriyet altını türünde altın satın alma işlemlerini yapmaktadır. Birçok kişi bazı ayrıntılara dikkat etmeden bilezik türü altın ürünlerini yatırım amaçlı almaktadır. Bilezik gibi altın ürünlerinde, ekstra işçilik ücreti olabileceğinden yatırımcının kar oranı değişebilecektir.

Yatırım Amaçlı Altın Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar
Yatırım Amaçlı Altın Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Altın Yatırımı

Yatırım amaçlı altın satın almak isteyenler karşısına iki seçenek çıkmaktadır. Bunlardan birisi fiziki altın satın almak, diğeri ise banka üzerinden altın hesabı açarak yatırım yapmaktır. Fiziki altına yatırım yapanlar, altınlarını saklamak için güvenli yer oluşturmalıdır. Çalınma, yangın, deprem gibi riskler, fiziki altın yatırımlarında göz önünde bulundurulmalıdır.

Fiziki altını olanlar, bankaların kiralık kasa uygulamasından faydalanabilirler. Yatırım amaçlı altın almak isteyenler, daha çok bankalarda altın hesabı açarak, yatırımlarını bankalar üzerinden yapmaktadır. Bunu daha güvenli ve risksiz görüyorlar. Bankada altın hesabı açarak, yatırım yapmak isteyenler de bankaların, altın işlem oralarını karşılaştırmalıdır.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yatırım amaçlı altın satın alırken, herkesin dikkat etmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Öncelikle yatırımın hangi tür işlemle yapılacağına ve hangi tür altının alınacağına karar vermek gerekiyor.

Dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

  • Fiziki altın alımlarında, altının marka, patent ve ayar bilgisi kontrol edilmeli,
  • Yüksek işçilik maliyeti olan altınlardan kaçınılmalı,
  • Güvenilir kurumlardan işlem yapılmalı,
  • Satın alınan altının sahte olmamasına dikkat edilmeli,

Birçok kişi bu riskleler karşılaşmamak için yatırım için altın satın alma işlemlerini, bankalar üzerinden yapmayı tercih etmektedir. Bankalar üzerinden altın satın almak isteyenlerde bankanın, altın alım ve satım işlemlerinde uyguladığı fiyat makası aralığının fazla açık olmamasına dikkat etmelidir. Bankaların mesai saatleri dışında uyguladıkları alım satım farkı yüksek olacağı için işlemler mesai saatleri içerisinde yapılmalıdır.

Banka Altın Hesabı

Bankalar, müşterilerine, online hizmet vermeye başlamış ve her müşteri, internet bankacılığı üzerinden her türlü yatırım işlemlerini yapabiliyor. Yatırım amaçlı altın satın almayı düşünenler, bankalar üzerinden işlem yapmayı düşündüklerinde, bankada kendilerine yatırım hesabı açmalıdır. Mobil bankacılık ya da internet bankacılığını kullananlar, yatırım hesaplarına bağlı olarak altın hesabı açabileceklerdir.

Yatırım hesabında para bulunduranlar, günlük altın fiyatları ile gram altın satın alma işlemlerini hemen yapabileceklerdir. Bankalar üzerinden alınacak olan altınlar gram altın olarak hesaplanmakta ve kullanıcı hesabına aktarılmaktadır. Yatırımcılar, banka altın hesapları üzerinden yatırımlarını hem altın hem de TL olarak değerini anlık olarak görebilecektir. Satın alma ve satma işlemleri oldukça kolaydır.

En Karlı Altın Yatırımı

Yatırım için fiziki altın satın almayı tercih edenler, sahte altın riskine karşı satın alma işlemlerini kurumsal olan firmalardan yapmaya dikkat etmelidir. Fiziki altınlar, türlerine göre 8, 18, 14, 22 ayar çeşitlerine sahiptir. En karlı altın yatırımları, içerisinde bulunan saf altın oranı yüksek olan yani 22 ayar altınlardır. Altın ayarı yüksek olduğunda, altın fiyatlarında meydana gelen artış sayesinde elde edilecek olan artışta daha fazla olacaktır.

Gram altın satın alma işlemleri, en karlı yatırım seçeneği olarak gösteriliyor. Yatırım amaçlı altın bilezik satın almayı düşünenler, işçilik maliyeti düşük olan ürünleri tercih etmelidir. Bazı bilezik ürünleri için belirlenen işçilik ücreti, yatırımcının kısa sürede kazanç elde etmesini engelleyebilecektir.

Fiziki Altın mı Gram Altın mı?

Yatırım için altın satın alma işlemlerinde, fiziki ya da gram altın konusunda net bir yönlendirme açıklamaları bulunmamaktadır. Fiziki altınlarda, işçilik maliyeti varsa yatırımcılar, gram altına yönlendirilmektedir. Bankalardan yapılacak olan tüm altın satın alma işlemleri gram olarak yapıldığı için borsa piyasalarında belirlenen fiyatlar üzerinden işlemler yapılmaktadır. Fiziki altın alım ve satım işlemlerinde, sarraf, kuyumcu gibi firmalar tarafından farklı fiyat uygulanabilecektir. Ancak gram altın ile işlem yapılan bankalarda, o anda geçerli olan altın kuru üzerinden işlem yapılabilecektir.

Yatırım Amaçlı Altın Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar
Yatırım Amaçlı Altın Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Hangi Altına Yatırım Yapılmalı?

Altın yatırımlarını, avantaja dönüştürebilmek için geniş bir araştırma yapmak gerekiyor. Avantajlı yatırımlar için altın alış ve satış fiyatları arasındaki farka dikkat edilmesi gerekiyor. Bu farklılık ise fiziki altınlardaki işçilik maliyetine göre değişmektedir. Alım satım arasındaki fark ne kadar az olursa, yatırımcının karlılık oranı daha fazla olacaktır.

Gram altın yatırımları her zaman daha karlı görülmektedir. Birçok yatırımcı gram altına alternatif olarak işçilik maliyeti çok düşük olan çeyrek ya da cumhuriyet altını türlerini tercih etmektedir. Altın satın alırken, alınan altının satış fiyatı arasındaki fark ve farkın nedeni araştırılmalıdır. Fiziki altınlarda da karlılık sağlayabilmek için ayarı yüksek olan ve işçilik maliyeti düşük olan ürünler tercih edilmelidir.

Altın Yatırım Yöntemleri

Yatırımlarını altın üzerine yapmak isteyenler, farklı yöntemler ile işlemlerini yapabilecektir. Altına yatırım yolları, altın hesabı ve altın fonları satın alma olarak yapılabiliyor. Altın hesabı, vadeli, vadesiz ve birikim hesabı üzerinden satın alma işlemlerinin yapılmasını sağlamaktadır. Altın fonları, altına dayalı finansal araçlardan oluşmaktadır. Borsa üzerinden uzun vadeli yatırım aracı olarak altın satın alınabilecektir.

Uzun vadeli yatırımlar yapıldıktan sonra kısa sürede satış yapmak yatırımcı açısından risk oluşturabilecektir. Kişiler, paralarının değerini korumak için çeşitli kıymetli madenlere yatırım yapabiliyorlar. Altın en iyi bilinen ve takip edilen bir kıymetli madendir. İsteyenler, fiziki ya da gram olarak istediği zaman satın alabilmektedir. Satın alma yöntemleri, fiziki altın, altın hesabı, altın fonu gibi seçeneklerden oluşmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu