Sağlık

18 Yaş Altındakilere Burun Estetiği Olur Mu?

Burun Ameliyatı için bazen aileler çocukları için 18 yaş altındakilere burun estetiği yapılır mı? Konusunda çok fazla merak ettikleri soru bulunmaktadır. Öncelikle 18 yaşını doldurmamış fakat burun estetiği olmak isteyen çocuklara estetik burun ameliyatı yapılmaz. Fakat estetik değil de sadece burundaki herhangi bir rahatsızlıktan dolayı ameliyatı gerektiren bir konu olduğunda ameliyat gerçekleştirilir.

Ancak estetik amaçlı olarak 18 Yaş altındaki çocuklara estetik burun ameliyatı uygulanmamaktadır. Ergenlik gelişimini tamamlamamış bir çocuğa estetik burun ameliyat operasyonu gerçekleştirmek tercih edilmez. 18 yaşını dolduran herkes burun estetik ameliyatı yaptırabilir.

18 Yaş Altındakilere Burun Estetiği Olur Mu?
18 Yaş Altındakilere Burun Estetiği Olur Mu?

Burun Estetiği Kimlere Yapılır?

Burun yüzün vazgeçilmez en dikkat çekici organlarından bir tanesidir. Bazı insanlar burunda eğrilik, bu eğriliğe bağlı olarak zor nefes alıp verme, burun yapısında bozukluk olmasından dolayı estetik ameliyata başvurur. Ama öncelikli olarak bu ameliyata başvuracak kişinin 18 yaşında büyük olması beklenir. Daha estetik ve yüzünüze yakışan bir burun herkes ister.

Özelliklede son dönemlerde bu estetik ameliyat algısı çok fazla değişti. İnsanlar artık estetik ameliyata daha fazla sıcak bakmamaya başlamıştır. Buda estetik ameliyatlarını arttıran bir unsur olmaktadır. Estetik burun ameliyatında amaç öncelikle burunda bulunan sorunları halledip kişiyi hem estetik yönünden tatmin etmek hem de sağlık açısından daha iyi bir hale getirmektir.

Burun Estetiği Maliyeti

Burun estetiği düşünen her bireyin araştırma yaptığı en önemli konulardan bir tanesi de burun estetiği ameliyatı maliyetidir. Burun estetiği ameliyatı için net bir rakam söylenemez. Çünkü maliyetler burunda yapılacak işleme ve ameliyatı gerçekleştirecek olan doktora göre farklılık gösterir. Bunun içinde buru estetiği yapılmadan önce maliyet araştırmalarının yapılması önerilir. Buru ameliyatı süreci önemli olduğu için doktor seçiminde de dikkatli davranılması gerekir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun ameliyatı gerekli durumlarda kıkırdağı, deriyi ve kemiği değiştirebilir. Bir doktor bu ameliyatı gerçekleştirmeye önce öncelikle hastanın burun yapısını, yüzünü burnundaki cildini vekilinin isteklerini göz önünde bulundurarak estetik ameliyat olayını gerçekleştirir. Burun ameliyatı yaptırmak isteyen kişiye uygun bir ameliyat planı çizilir ve olay buna göre gerçekleşir. Her önemli ameliyatta olduğu üzere burun ameliyatlarında da farklı riskler bulunur.

Kişide anesteziye, kanama ve enfeksiyon karşı olumsuz bir olay gerçekleşebilir. Burun ameliyatı sonrasında bazı risklerde vardır. Özellikle burun çevresinde uyuşma, yara izi, şişlik, ren değişimi, nefes almada zorluk ve burunda eşitsizlik oluşabilir. İnsanlar burun ameliyatı olmadan önce bu olumsuzlukları göz önünde bulundurması da gerekir. Zaten buru ameliyatı olacak bir kişi öncelikle doktoru ile gerekli olan planlamayı ameliyat öncesini ve sonrasını detaylı bir şekilde konuşarak bir yol izlenmelidir.

Burun Estetiği Sonrası Şişlikler Ne Zaman Düzelir > https://www.pusholder.com/burun-estetigi-sonrasi-sislikler-ne-zaman-duzelir/

Ameliyat gerçekleşmeden önce doktor bazı testler yapar. Kişinin yüz özellikleri incelenir. Daha sonrasında ise doktor hastanın yüz şekline ve isteğine göre bir taslak çıkarıp bilgisayar üzerinde bunu hastaya gösterir. Ameliyat sonrasındaki burun görüntüsü hakkında bu taslak bilgi verir.

Burun Estetiği Öncesi Hazırlıklar Nelerdir?

Ameliyat olmadan önce dikkat edilmesi ve uygulanması gereken bazı noktalar vardır.

Bunlar şu şekildedir;

  • Ameliyattan 2 hafta önce ilaçlardan kaçınılmalıdır. Çünkü kullanılan ilaçlar kanamayı hızlandırır ve arttırır. Bundan dolayı sadece doktorun vermiş olduğu ilaçların kullanımı devam edebilir.
  • Bitkisel ve doğal ilaçlar bu süreçte alınmamalıdır.
  • Sigara içilmemelidir. Sigara içmemek ameliyat sonrasındaki iyileşmeyi yavaşlatan bir etkendir. Bunun içinde kullanılmaması gerekir.

Yukarıda verilenler burun ameliyatı öncesinde hastanın uyması gereken kural ve hazırlıklardır. Bu kurallara uyulması halinde çok daha rahat bir ameliyat süreci geçer.

Burun Estetiği Sırasında Yaşananlar

Burun ameliyatında sıralı bir şekilde aşama gösterilmez. Çünkü her hastanın kendisine ait bir anatomisi vardır. Ameliyatın büyüklüğüne ve küçüklüğüne, uygulanan işleme göre değişiklik göstereceği için net bir sıralama yoktur. Bundan dolayı ancak hastaya göre bir sıralama yapılır.

Burun Ameliyatı Sonrasında Yaşananlar

Burun içerisinde yapılacak olan pansumanlar ameliyat süresinden yedi veya bir gün sonraya kadar kalabilir. Burnun daha iyi korunması açısından doktor buruna atel yapıştırabilir. Bu atel de bir hafta kadar yerinde kalır. Burun ameliyatı sormasında kanamayı azaltmak ve şişliği daha aza indirgemek için yayı pozisyonu olarak başın göğüste daha yüksek olması gerekir. Ameliyat sonrasında hafif kanama ve mukus görülebilir.

Ameliyat sonrasında şişliği ve kanamayı azaltmak için doktor hastaya yorucu hareketlerden ak durmasını isteyebilir. Daha sormasında ise doktor ameliyat sonrasında bazı beslenme şekilleri önerir. Ayrıca dışarıya çıkarken de burun üzerine 30 faktörlü olan bir güneş koruyucu sürülmesi önerilir. Genelde burun ameliyatı sonrasında burun cildinde renk değişikliği olmaması açısından güneş koruyucu önerilir. Ameliyatsız Burun Estetiği

Ameliyattan korkan insanlar genelde çözümü ameliyatsız burun estetiğinde bulur. Fakat bu işle. Kalıcı değildir. Ameliyatsız burun estetiği dolgu işlemi ile yapılır. Burunda estetik açıdan bozukluk varsa bu bozuklukların dolgu ile giderilmesi istenildiği durumlarda ameliyatsız burun estetiği uygulanabilir.

Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrasında insanlar iyileşme sürecini çok merak eder. Fakat iyileşme sürecinde kişiden kişiye değişen bir şeydir. Ama genel olarak burun ameliyatı sonrasından bir hafta ve 2 ay içerisinde iyileşmeler görülür. Fakat tam olarak iyileşme ise 6 ay ya da 1 yıl kadar süre alabilmektedir.

Ameliyat öncesinde de bu süreçlerin düşünülüp ona göre ameliyata karar verilmelidir. Ameliyattan sonra iyileşme sürecini çok basit şişlikler ve ağrılarla atlatanların yanı sıra bunun tam tersi şekilde de geçirenler vardır. Burun ameliyatı zor bir ameliyat ve zor bir süreçtir. Basit bir ameliyat denilemez. Bundan dolayı doktor ve hastane seçimleri buna göre yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu