Spor

Dünyanın En İyi Ağır Siklet Boksörleri

Boks, kimilerine göre vahşice görülse de geniş bir kitlenin gönül verdiği ve yakından ilgilendiği bir spor dalıdır. Her sporda olduğu gibi boksta da isimleri milyonlara ulaşmış sporcular bulunmaktadır. Dünyanın en iyi ağır siklet boksörleri aşağıda sıralanmıştır, sıralamanın başarılarla veya dünya sıralamasıyla alakası yoktur, rastgele sıralanmıştır.

Manny Pacquiao

32 yaşındaki Filipinli boksörün asrın maçı olarak nitelendirilen Floyd Mayweather ile dövüştüğü müsakaba da ünü iyice artmıştır. Efsane maçın Mayweather puan ile kazanmış olsa da, birçok yetkili merci tarafından maçın hakkının Manny Pacquiao’nun olduğu kanaatindedir. Profesyonel kariyerine bugüne dek 8 ayrı siklette Dünya Şampiyonu olmayı başaran ilk ve tek boksördür. Çıktığı toplam 64 karşılaşmada 57 galibiyet, 5 mağlubiyet, 2’de beraberlik elde etmiştir.

Floyd Mayweather

Boks dünyasının en başarılı isimlerinden biri olan Floyd Mayweather, boks kariyeri boyunca çıktığı 46 maçın hepsini kazanmıştır. Ve bu maçların 26 tanesi nakavtla sonuçlanmıştır. Boks kariyeri hâlâ aktif olarak devam etmekte olan Mayweather, 10 Dünya Şampiyonluğu ve 4 farklı siklette de şampiyonlukları bulunmaktadır.

Dünyanın En İyi Ağır Siklet Boksörleri
Dünyanın En İyi Ağır Siklet Boksörleri

Evander Holyfield

Profesyonel boks dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Evander Holyfield, WWC, WVE, IBF ağır siklet unvanlarının ortada bulunduğu müsabakada James Buster Douglas’ı mağlup ederek 3 kemeri de kazanmıştır. Kariyeri boyunca çıktığı 54 müsakanın, 43 maçını kazanmış, 27’si nakavtla sonuçlanmıştır.

George Foreman

George Foreman, amatör olarak çıktığı 27 karşılaşmada hiç yenilgi yüzü görmemiştir. 1968 yılında Meksika Olimpiyatları’nda henüz 19 yaşındayken altın madalya başarısı göstermiş bir boksördür. 20 yaşındayken profesyonel kariyerine adım atan Foreman, 40 maça çıkmış ve 37 nakavt olmak üzere hepsini kazanmıştır. Ta ki 1974 yılında Muhammed Ali tarafından mağlup edilene dek… Fakat 20 yılın ardından Ali’ye kaybettiği ünvanını, 1994 yılında 45 yaşındayken tekrar kazanmıştır. Foreman, 4 farklı jenerasyona tanıklık edip, şampiyonluklar yaşamayı başarmış tek boksördür.

Vladimir Kliçko

1972 yılında Ukrayna’da dünyaya gelmiş olan Vladimir Kliçko, dünyanın en uzun süre Ağır Siklet Şampiyonluğu unvanını elinde bulunduran boksördür. Aynı zamanda WWE, IBF, WVO, The Ring ve IBO şampiyonlukların da elinde bulundurmuştur. Kariyeri boyunca çıktığı 59 resmi maçta, 51’ini nakavtla kazanmış, 3 maçını ise kaybetmiştir. Doktor Demirdöven lakabı ile anılan Kliçko, kariyeriyle dünya boks tarihinde önemli bir yer edinmiştir.

Anthony Joshua

Kliçko hanedanının sona ermesiyle birlikte, ağır siklette ki boşluğu dolduran en önemli isimlerden biri hiç şüphesiz Anthony Joshua’dır. 2012 Londra Olimpiyatları’nda altın madalya kazandıktan sonra profesyonel boks kariyerine geçmiştir. 2016’da Vladimir Kliçko gibi bir efsaneyi nakavt ederek, WWE ve IBO unvanlarının yeni sahibi olmuştur. Kariyeri boyunca çıktığı 20 maçın, 20’sini de nakavt ile kazanan Anthony Joshua, geleceğin efsanesi olarak gösterilmektedir.

Lennox Lewis

Lennox Lewis, Muhammed Ali ve Vitali Kliçko ile birlikte 3 kez Ağır Siklet Dünya Şampiyonu olmayı başaran 3 boksörden biridir. 2001 yılında boks tarihinin en önemli sürprizlerinden biri yaşanır, Lennox Lewis, Hasim Rahman’a 5.’inci rauntta nakavt olur. Rövanş karşılaşmasında unvanını yeniden geri alan Lewis, bundan sonrasında Mike Tyson ve Vitali Kliçko’yu da yenerek aktif boks kariyerini noktalar. Boks kariyeri boyunca, 45 maçın 42’sinde galip gelmiş, 2 mağlubiyet, 1 beraberlik almıştır.

Mike Tyson

Dünya boks tarihinin en asi boksörü olarak adlandırılan Mike Tyson, Muhammed Ali gibi sonradan Müslüman olup Malik Abdul Aziz adını almıştır. 1,80 boyunda ve 100 kilo ağırlığındaki boksör, 1985 yılında ilk profesyonel maçında rakibini ilk rauntta, 8.’inci saniyede nakavt etmiştir. Bu maçtan itibaren 36 karşılaşmada yenilgi yüzü görmeyen Mike Tyson, henüz 20 yaşındayken Dünya Şampiyonluğu unvanını almıştır. Kariyerinde 58 resmi maçta, 44’ü nakavt olmak üzere 50 maçından galibiyetle ayrılarak, Demir Mike lakabıyla anılmaya başlanmıştır.

Dünyanın En İyi Ağır Siklet Boksörleri
Dünyanın En İyi Ağır Siklet Boksörleri

Rocky Marciano

İtalyan asıllı Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu ABD’li Rocky Marciano, 1946 yılında kariyerine başlamıştır. Sylvester Stallone’nin efsaneleştirdiği Rocky serisinin esinlenildiği boksör olan Rocky Marciano, profesyonel kariyerine 1947 yılında başlamış ve 2 senede arka arkaya çıktığı 15 maçta nakavt ile kazanmıştır. Kariyerinde Ağır Siklet Şampiyonası’na, 49 maçta, 49 galibiyet alarak rekoru elinde bulunduran Rocky, hiç yenilgi yüzü görmemiş tek şampiyondur.

Muhammed Ali

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi ağır siklet unvanına sahip olan Muhammed Ali, boks kariyerine 22 yaşındayken başlamıştır. Çok kısa sürede üst üste 20 galibiyet alarak Dünya Şampiyonu olmuştur. Kariyerindeki maçlara baktığımızda 37’si nakavt olmak üzere 56 galibiyeti ve sadece 5 mağlubiyeti bulunmaktadır. Bu başarıları sayesinde 3 kez Dünya Şampiyonu olarak tarihe adını altın harflerle yazdırmayı başarmıştır.

Ağır Siklet Hakkında Bazı Bilgiler

  • Sinek Siklet’in tam tersidir.
  • İngilizcesi ve Global kullanımı ‘heavyweight’ olarak çevrilir.
  • 91 kilogram ve üzeri boksörler Ağır Siklet olarak tanımlanır.

Ağır Sıklet, profesyonel boksta ağırlığı en yüksek sınıftır. Tarihte ilk ağır siklet boks şampiyonu Tom Molineux isimli boksördür.

Tüm spor dallarında belirli başarılara sahip olan sporcular vardır. Dünya Ağır Siklet Şampiyonu olmak boks spor dalında zirveyi görmek anlamına da gelebilir. Bu ağırlık sınıfının şampiyonları, sadece kendi kategorisinde değil, tüm kategorilerde de en iyi boksörler olduğu anlamını taşıyabilir. Yukarıda adı geçen boksörler kendi dönemlerinin en iyi boksörleri sayılabilecek sporculardır.

Ağırlık sınıfları 20. yüzyılın başlarında değişime uğrayarak belirli sınıflara ayrılmışlar ve günümüze kadar bu şekilde gelmişlerdir.

Ayrıca dünyada bazı Majör Şampiyonalar vardır, bunlar;

  • World Boxing Association (WBA)
  • World Boxing Council (WBO)
  • International Boxing Federation (IBF)
  • World Boxing Organization (WBO)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu