Spor

Aç Karnına Spor Daha Mı Hızlı Kilo Verdirir?

Zayıflamak isteyenler ne şekilde kilo vermek daha kolay olacak merak ettiklerinden aç karnına spor daha mı hızlı kilo verdirir? Sorusunu araştırıyor. Kilo verirken iki temel unsur birbiri ile bağlantılıdır.

Bunlar;

  • Spor yapmak
  • Kilo vermek için yeme-içme faaliyetlerini düzenle sokmak ve yenilen besinlere dikkat etmek

Bunlar birbiriyle girift olduğundan her ikisine de dikkat edilmelidir. Aksi takdirde kilo verme süreci uzar. Sadece uzamakla da kalmaz sağlıksız kilo kaybı sağlık açısından başka problemlere sebep olabilir. Ayrıca hızlı verilen kilolar ardından aşırı kilo alımına neden olabilir. İşte tüm bu durumlardan olumsuz yönde etkilenmeyi en aza indirmek için aşağıdaki başlıkları inceleyiniz.

Aç Karnına Spor Daha Mı Hızlı Kilo Verdirir?
Aç Karnına Spor Daha Mı Hızlı Kilo Verdirir?

Fitness ve Vücut Geliştirme Yapanların Kilo Verme Süreci Hakkında Merak Ettikleri

Bir spor dalı ile ilgilenen kişiler veya vücut formunu düzenlemek isteyenler spor ve kilo arasındaki ilişkiyi doğru şekilde algılamak isterler. Açken yapılan spor ile tok karına yapılan sporun artı ve eksileri vardır.

Açken uygulanan spor, uygulanan diyet ve yapılan antrenmanlar açısından tıpkı oruç diyeti gibidir. Çünkü bu iki uygulamanın da mantığı aynıdır. Bu doğrultuda açken yapılan sporun daha hızlı bir şekilde kilo verdirip verdirmediği konusu çok tartışılan bir meseledir. Her iki açıdan da değerlendirme yapılarak olaya daha iyi açıklık getirilebilir.

Açken Yapılan Antrenman

Çoğu insan antrenman sırasında vücut enerji aktarımı için yağ depolarından faydalandığını düşünür. Buna göre de vücut 1-2 saat içinde midesindeki yemekler yerine, vücutta bulunan karbonhidratlar ve yağları yakıp yağ yakım miktarını arttırmaktadır. Bu esasında bir teoridir.

Bir kişi 10-12 saat uyuduktan sonra kalkıp açken antrenman yaptığında %20’ye yakın yağ yakımı gerçekleşir. Yapılan bu araştırmada vücutta depolanan glikojen ve yağ yakımı zor gerçekleşir. Gece boyunca besin tüketilmediği için antrenman yaparken de karbonhidrat eksikliğini ve yağı dengeleyen genler uyarılır.

Böylece yağ yakımı meydana gelir. Neticede, açken yapılan antrenman ile daha çok yağ yakımı ortaya çıkar kanısına varabiliriz. Ancak bu tarz programlar sağlık açısından doğru değildir. Kişiyi halsiz ve bitkin bırakır. Ayrıca arka planda duran bazı hastalıkları tetikleyebilir.

Aç Veya Tok Karına Spor Yapanların Karşılaştırılması

Aç veya tok karına yapılan sporda iki durum için de kişilerin yağ kaybına uğrayarak zayıfladığı görülür. Açken yapılan spor başlangıçta daha hızlı kilo verilmesini desteklese de zamanla vücut kendi düzenlemesini yapacaktır. Yani aç kalınan günlerdeki yağ kaybını yerine koyacaktır.

Bazen de açken yapılan antrenmanda vücudun yağı yakmadığı ve protein depolarından faydalandığı gözlenebilir. Bu durum istenmeyen bir durumdur. Çünkü sporun kasları güçlendirmesini engeller. Tok karına yapılan bir antrenmanda açken yapılan antrenmana göre daha fazla bir performans ve enerji harcanır. Bu sırada son yenilenler yakıldığı gibi daha önceden alınan besinler de yakılır.

Bu şekilde yapılan bir spor daha sağlıklıdır. Bu aşamada esas alınması gereken vücudunuzun ihtiyacıdır. Sağlıklı beslendiğinize ve vücudunuzun da sağlıklı olduğuna inanıyorsanız bu durumda açken de spor yapabilirsiniz. Ama kas yapmak ve vücut geliştirmek için doğru bir yöntem değildir.

Aç Karına Yapılan Spor Ve Sağlık İlişkisi

Açken yapılan sporun süresi önemlidir. Uzun süreli yapılan sporlar enerji kaybının fazlalığına bağlı olarak sağlık sıkıntılarını meydana getirebilir. Buna örnek olarak, midenin bulanması, sindirim sistemi problemi ya da bağırsak krampı hastalıkları verilebilir.

Zaman içinde uzun süreli spor yapımı bu şekilde antrenmanlarda dayanıklılığı düşürür. Bu da antrenman esnasında efor kaybına neden olur. Açken yapılan antrenman sırasında güç ve hız odaklı çalışmanız gerektiğinde antrenman öncesi yemek yemek şarttır.

Egzersizlerin Önemi

Kişinin amaçları çok yönlü olarak değişebilir. Ama bunlar arasında birinci hedef doğru kiloya ulaşmaktır. Bunun içinde sporun yarar ve zararları kadar egzersizlerin dozajı da önemidir. Egzersizler düşük, orta ya da yüksek yoğunlukta olmaya göre değişir. Açken yapılan antrenmanlar esnasında mutlaka düşük ve orta yoğunlukta egzersizler yapılmalıdır.

Doğru Hedefe Ulaşmak İçin Verimli Diyet Nasıl Olmalıdır?

Beslenme şekli kilo alma veya verme hususunda temel etkendir. Beslenmenin değeri asla unutulmamalı ya da göz ardı edilmemelidir. Bu sebeple de beslenme düzenini ve beslenme programınızın önemini devamlı göz önünde bulundurarak hareket edilmelidir. Özellikle antrenmandan sonraki iki saat dolmadan karbonhidrat, protein ve lif açısından zengin olan gıdalar tercih edilmelidir.

Aç Karnına Spor Daha Mı Hızlı Kilo Verdirir?
Aç Karnına Spor Daha Mı Hızlı Kilo Verdirir?

Diyet İçin Tercih Edilmesi Beklenen Besinler

Ekmek tüketimi toplumumuzda çok yaygındır. Ekmek tüketimini bazı kişiler spor ve diyet esnasında bırakabilirken bazıları asla vazgeçemez. Bu durumda ekmek tercihinizi değiştirmelisiniz. Ekmek olarak kepek ekmeği kullanılmalıdır. Sandviç tarzında yaptığınız ekmek arası tavuk veya hindi gibi beyaz et çeşitlerinde bu ekmek kullanılmalıdır. Ayrıca miktarı mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır.

Yulaf ezmesi ise hem lif kaynağı hem de metabolizma dostu bir gıdadır. Bu yüzden günlük öğünlerinizde mutlaka yer vermelisiniz. Ayrıca içine süt, kuru yemiş, tarçın ve meyve gibi daha da çeşitlendirebileceğiniz gıdalar ile bir tabak oluşturursanız aynı anda birçok faydalı besin tüketmiş olursunuz. Yoğurt, normal yaşantımızda da vazgeçmemiz gereken, vücuda çokça faydası olan bir besindir.

Diyet sırasında özellikle ara öğünlerinizi meyveli yoğurtlar ile şenlendirebilirsiniz. Birde pul biber eklenerek oluşturulacak yoğurt kaseleri yağ yakımını hızlandırır ve ara öğünlerinizde sizi tok tutar. Smoothie sevenler için diyet yapmak daha kolaydır.

İçine ekleyeceğiniz faydalı besinler ile zaten lezzetli olan bu içeceği daha da lezzetli ve sağlıklı şekle sokabilirsiniz. Ayrıca tercihen meyveleri abartmamak kaydıyla ölçülü porsiyonlara bölerek günlük öğünlerinizde tüketebilirsiniz. Son olarak yeşillik tercih ediniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu