Teknoloji

Apple Watch İle Koronavirüs Tespiti Yapıldı

Geçtiğimiz günlerde bilim alanında yaşanan bir gelişme oldukça şaşırttı. ‘Apple Watch ile koronavirüs tespiti yapıldı‘ başlıklı gelişme Apple Watch’ın koronavirüse yakalanan hastaların henüz test aşamasına geçmeden pozitif olup olmadığını algılayabildiğini ortaya koydu. Günümüzdeki testlerin bile asıl işlevlerini yerine getirmeyip bunun yerine farklı bir amaçla üretilen cihazların getirmesi her türden şirketi sevindirdi. Bunun sebebi ise firmaların artık farklı amaçlarla ürünler pazarlayabileceği. Makalenin devamında konuyla ilgili her türden bilgiye erişebileceksiniz

Apple Watch İle Koronavirüs Tespiti Yapıldı
Apple Watch İle Koronavirüs Tespiti Yapıldı

Apple Watch Özellikleri

Elbette koronavirüs gibi bilimsel bir konuya olan faydasına değinmeden önce Apple Watch’ı daha yakından tanımak oldukça faydalı olacaktır.

Son zamanlarda diğer cihazlardan daha çok ilgiyi üzerine toplayan bu cihazı bir de bu özellikleri öğrendikten sonra değerlendirmelisiniz:

  • Apple Watch, Apple Watch-Sport ve Apple Watch/Edition olarak 3 çeşide ev sahipliği yapmakta. Ayrıca bu çeşitlerin her biri 8 GB ve daha üzeri kapasitede.
  • Ekran 1.32 inç / 1.5 inç.
  • İşletim sistemi watchOS. Ayrıca bu saatler için kullanılan yaygın bir sistem.
  • RAM’ı 512 MB DRAM.
  • Bluetooth, NFC ve Wi-Fi bağlantıları mevcut.

Bu ve buna benzer birçok özelliği ve çeşidi bulunan Apple Watch, bilimsel gelişmelere ev sahipliği yapmasının yanı sıra teknoloji alanında da çok şey katmaya devam ediyor. Her sene giderek gelişen Apple ise başarı oranında adını zirveye yazdırdı bile.

Apple Watch En İlginç Gelişmeler

Bilindiği üzere sistemin en yaygın tercih edileni olan Apple Watch, geçtiğimiz günlerde koronavirüs ile ilgili çalışmalara vesile oldu. Bir dergide yayınlanan makale saatin içindeki sensörler sayesinde koronavirüs tespiti yapılmasının mümkün olduğunu gösterdi. Ayrıca kişilerin günde kaç adım attıkları, kalp krizine yakalanma riskinin olup olmadığını ve nabız grafiği sayesinde hangi hastalığa daha çok yatkın oldukları gibi bilgilere erişim sağlanabiliyor. Araştırmacılar bütün bunların solunum enfeksiyonlarının tespit edilmesi için kullanılabileceğini vurguluyor. Şu anlık böyle bir hizmet sağlamayan Apple Watch ailesinin gelecekte ne tür bir cihaz üreteceği merak konusu.

Teknolojik Cihazlar Sağlık Sorunlarını Önleyebilir Mi?

Bazı teknolojik cihazların yukarıda belirtildiği fonksiyonları uygulayabilmesi kuvvetle muhtemel. Ayrıca bunlar uygulandığında kişinin ne kadar su içtiği, adım attığı, kalp krizi riski ve hatta kalp ritmini dahi ölçmek mümkün. Bu tarz bilgiler ise kişinin hangi hastalığa yakalanabileceğini ya da var olan hastalıktan kurtulmak için ne yapması gerektiğini içeriyor. Kısacası teknolojik cihazların sağlık sorunlarını büyük ölçüde engelleyebileceği bilinen bir gerçek.

Apple Watch ve Serisini Neden Tercih Etmeliyiz?

Böylesi bir sağlık sorununda akıllı saatler her ne kadar son zamanlarda el yaksa da önlem almak için satın alınabilir. Çoğu hastalığın erken teşhisi oldukça önemli olduğu için akıllı saatlerin yerini doldurmaya çalışmak anlamsız. İşte bu yüzden Apple Watch ve serisi sağlık problemleri yaşayanlar, kronik hastalığı olanlar veya koronavirüse yakalanma olasılığı fazla olanlar için oldukça ideal. Ayrıca gelişen teknoloji dünyasında Apple Watch kullanıcılarına oldukça iyi fırsatlar ve özellikler sunmaya devam ediyor. Tüm bu özellikler sayesinde günümüzde en çok kullanılan cihazlardan biri.

Apple Watch İle Koronavirüs Tespiti Yapıldı
Apple Watch İle Koronavirüs Tespiti Yapıldı

Apple Watch ve Donanımı

Apple Watch 512 MB DRAM ve 8 GB özelliği bakımından son derece etkili gözüküyor. Ayrıca Nabız sensörü, ivmeölçer ve jiroskop gibi sensörleri de bulunmakta. Donanım bakımından diğer cihazlara kıyasla daha eşsiz ve kıyaslanamaz özellikleri bulunan Apple Watch serisinin bu kadar tercih edilmesinin nedenleri saymakla bitmez. Manyetik şarj özelliği ve Force Touch (Ekranın basıncı algılayabilme özelliği) de bulunuyor.

Koronavirüs ve Teknolojiler

Günümüzde gittikçe daha kötü bir hal almaya başlayan koronavirüs adına birtakım bilimsel ve teknolojik gelişmeler oldukça şaşırtmaya başladı. Bununla beraber bazı teknolojik şirketler koronavirüs sebebiyle çalışmaya ara verdi ve gelişmesi beklenenlere de bir süre ara verildi. Elbette bu durum Apple, Google, Facebook gibi şirketlerde ters etki yarattı. Apple Watch ve serisi ise koronavirüse rağmen gelişmeye devam etti, giderek adını zirveye tutmayı başardı.

Ayrıca Xiaomi de çoğu zaman Apple ile yarışmak isterken bir adım gerisinde kaldı. Bilimsel ve teknolojik alanda gerçekleşen herhangi bir gelişme tüm bu sonuçları ortaya koyar nitelikte olabilir ve bireylerin giderek daha bilinçli hale gelmesinde yarar sağlayabilir. Bu yüzden aslında hepsi oldukça önemli. Ayrıca akıllı saatlere yükleyebileceğiniz birtakım sağlık uygulamaları da hayatınızı kurtarabilir nitelikte olacaktır.

Son Olarak Bilimsel Gelişmeler Hakkında

Cihazların birtakım sağlık ölçümleri yapabilmesi elbette en çok sağlık çalışanlarının işine yaradı. Hastanelerin bunca dolu olması ve insanların hastalığını sürdürme süresinin artması bu durumun en iyi örneklerinden biri sayılabilir. Ayrıca nefes ve nabız takibi, semptom takibi de doğru ölçülebildiği takdirde bilimsel gelişmelerin sonunun gelmeyeceği söylenebilir. Ayrıca yaşanan bu teknolojilerin bilimsel gelişmelere sebep olması teknoloji dünyasının her defasında kendisini geliştirebileceğini açıkça ortaya koyuyor.

Örneğin araştırmacılar Apple Watch koronavirüse yakalanma konusunda kişilerin hasta hissetmeden önce de virüse kapılabileceğini fakat akıllı saatlerin hasta olmalarından önce bu tespiti yapabileceğini öne sürüyor. Söylenene göre henüz bu gelişme ile ilgili gözle görülür bir değişme yok fakat gelecekte teknoloji ile ilgili buna benzer gelişmeleri görmeye devam edebiliriz.

Üstelik bu gelişmeler koronavirüs konusu hakkında daha fazla bilinçlenmemizi sağlayabilir, sağlık çalışanlarına olan yoğun talebi azaltabilir ve virüsü giderek yaygın hale getirmeyebilir. Bütün bu sebeplerden dolayı Apple Watch serisi bizler için oldukça büyük önem arz etmekte. Nitekim bu araştırma sonucunda da görüldüğü üzere sağlık ve teknoloji arasında pek de fark yok hatta aksine gözle görülür bir bağlantı var. Salgının kontrol altında tutulmasını sağlamak için bu saatler günlük hayatta da kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu