Sağlık

Argan Yağı İle Saç Bakımı

En faydalı doğal yağlardan biri olan Argan yağı sıklıkla tercih ediliyor. Cilt bakımından tırnak bakımına kadar sayısız faydası olan bu yağ, saç bakımında da popüler. Saçlara sağladığı faydalar sayesinde kadınların vazgeçilmez bir bakım ürünü. argan yağı ile saç bakımı yapmak sanıldığı kadar zor değil. Evde son derece hızlı ve kolay bir şekilde argan yağı bakımı yapılabilir.

Saçlar için argan bakımı yapılacaksa belli periodlarla yapılması öneriliyor. Yani bir kez bakım yapıldıktan sonra hemen mucizevi etkiler beklenemez. Argan yağından tam ve başarılı sonuç alınması için haftanın kaç günün öneriliyorsa bu öneri doğrultusunda bakım yapılmalıdır. Aynı zamanda ne kadar süre devam edileceği de önemlidir.

Burada bakıma ne kadar devam edileceği bakım sonrası saçın genel durumuyla ilgili. Saç iyileşmeye başladığında ve istenen başarılı sonuç elde edildiğinde bakıma ara verilebilir. Ancak; az miktarlarda argan yağı her zaman kullanılabilir.

Argan Yağı İle Saç Bakımı
Argan Yağı İle Saç Bakımı

Argan Yağı Hakkında

Argan yağı sıvı altın adıyla anılır. Fas’ ta yetişen argan yağı, Argania Spinosa isimli bir ağacın meyve çekirdeklerinden elde ediliyor. Linoleik ve Oleik Asit gibi kıymetli yağ asitleri içeriyor. Aynı zamanda içerdiği vitaminlerle de sağlığa faydalı. A ve E vitamini içeriyor. Özellikle omegalar açısından zengin. Güçlü bir antioksidan kaynağı.

Argan Yağının Saça Faydaları

Yararları ile bilinen argan yağı saçlara pek çok fayda sağlıyor.

 • Saçlara parlaklık veriyor.
 • Saçın dayanıklılığını artırır. Özellikle kolay kopan saçlar için iyileştirici özelliktedir.
 • Röfle, boya, maşa ve fön gibi işlemlerle zarar görmüş saçların onarılmasını sağlıyor
 • Saçların kuruluğunu giderir.
 • Saçın doğal nem dengesine kavuşmasını sağlar.
 • Saç dökülmelerini önler.
 • Saçın fön ve maşa gibi işlemler karşısında ısıya karşı dayanıklılığını artırır.
 • Kırık saçları onarımını yapar.
 • Kepek oluşumunu önler.
 • Saçları gürleştirir.
 • Saçın şekillenmesini kolaylaştırır. Saçlardaki elektriklenmeyi önler.
 • Saç derisinin rahatsızlıklarına iyi gelir. Saç derisindeki kuruluk ve pullanmaların önüne geçer.
 • Saçın hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.
 • İçerdiği vitaminlerle saç diplerini ve saçları besler.

Tüm bu faydaları sayesinde saç sağlığı ve bakımında önemli bir doğal üründür.

Argan Yağı Boyalı Saçların Onarımında Etkili Mi?

En çok sorulardan biri de işlem görmüş saçlar üzerindeki etkisi. Boyalı saçlar üzerinde argan yağı etkisi oldukça olumludur. Boyalı saçların onarılmasın sağlamakla birlikte boyanın saçlardaki kalıcılığını da artırır. Argan yağı maskeleriyle saç boyası saçlarda normalden daha uzun süre kalabilir.

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanıyor?

Argan yağı saça farklı şekillerde uygulanabilen bir yağ. Uygulanan yöntemlerin hemen hepsi maske olarak tercih ediliyor. Ancak; en çok tercih edilen yöntem sıcak havlu yöntemi. Argan yağı maskeleri saça sürüldükten sonra saçlar sıcak bir havluyla sarılıyor. Böylece yağın saçın dersine ve saçlara etki etmesi hızlanıyor.

Argan yağı saçlara uygulanırken kesinlikle saç derisine masaj yapılmalıdır. Parmak uçlarıyla saç derisine dairesel hareketlerle masaj yapılır. Böylece bu alandaki kan dolaşımı hızlanır. Bu da yağın derinin altına kolay bir şekilde geçmesini sağlar. Saç uçları için de durum böyle. Saç uçlarına da iyice yedirilerek sürülmelidir. Bu önerilerle yapılan bakımlar belli süre sonra etkisin gösterir. Saçtaki fark gözle görülür bir duruma gelir. Saçın yenilenerek tazelenir.

Argan Yağı ile Onarıcı Saç Bakım Maskesi

Özellikle çok işlem görmüş ve yıpranmış saçların bakımında argan yağının faydaları bir hayli fazla. Argan yağı sayesinde saçlar onarılıyor.

Bunun için;

 • Öncelikle saçlar güzelce yıkanır.
 • Saç diplerinden başlanarak uçlara doğru masaj yaparak uygulanır.
 • Yağlanan saçlar streç filmle sarılır ve ortalama 1 saat kadar beklenir.
 • Süre sonunda saçlar ılık suyla durulanır.
 • Haftada iki ya da üç kez uygulanan bu maskeyle saçlar tamamen onarılır.

Argan Yağı ile Saç Uzatma

Mucizevi argan yağı saçların uzamasın sağlıyor. Saçların uzatan maske tarifi sayesinde saçlar çok daha sağlıklı uzar. Ayrıca saçların normalden daha kısa sürede uzamasını sağlar.

 • 2 yumurta
 • 2 tatlı kaşığı argan yağı
 • 10 damla lavanta yağı

Bu malzemeler güzel bir şekilde karıştırılır. Karışım saç derisine uygulanır. Saçlar bir boneyle sarılarak 15 dakika kadar bekletilir. Daha sonra ılık suyla durulanır. Bu maske evde kolayca hazırlanır. Saçların uzamasını sağlamasının yanı sıra saçların gürleşmesini de sağlar.

Argan Yağı İle Saç Bakımı
Argan Yağı İle Saç Bakımı

Argan Yağı ile Saçları Nemlendirmek

Saçlar çevresel faktörler ve gördüğü işlemler sonucunda nemini kaybeder. Zaman içinde bu nem kaybı saçlarda ciddi ölçüde kuruluk sorununa neden olur. Kuruyan saçlar çok çabuk kırılır, cansızlaşır ve şekil alması zorlaşır. Aynı zamanda daha kolay yıpranır hale gelir. Bu nedenle saçların nem dengesinin korunması gerekir. Argan yağı saça doğal bir nem kazandırır.

Bununla beraber saçın uzun süreli nem dengesini sağlar. Saçın yağlı görünmesine sebebiyet vermeden doğal bir nem verir. Bunun için az miktarda argan yağı kullanılmalıdır. Her yıkanmada belirtildiği gibi az miktarda kullanılması saçın nemlenmesi için yeterli olacaktır. Saçın nem dengesinin korunabilmesi için de sürekli olarak kullanılabilir. Az miktarda kullanılacağı için sürekli kullanılmasında bir sakınca yoktur. Saçlarda yağlanma gibi sorunlara yol açmaz.

Argan Yağı ile Saç Gürleştirme

Zayıf saçların gürleşmesi için de argan yağı kullanılıyor.

 • 1 adet yumurta
 • 2 tatlı kaşığı argan yağı

Yumurta iyice çırpılır. İçine argan yağı eklenir. Karışım saça yedirildikten sonra 10 dakika kadar beklenir. Daha sonra ılık suyla ve tercihen doğal bir şampuanla güzelce yıkanır. Bu maskeye devam edilirse saçlar zaman içinde gürleşir. Ayrıca bu maske saçlara parlaklık da verir. Haftada bir kez olmak üzere bu maskenin uygulanması önerilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu