Siyaset

Avrupa Birliğinin Ayrıcalıkları Nelerdir?

Avrupa birliği siyasi ve ekonomik bir örgütlenme olarak bilinir. Avrupa birliğinin tanımı açacak olursak geniş anlamda, Avrupa Birliği: demokratik Avrupa ülkelerinden oluşmuş, genel olarak dünyanın daha iyi bir yer olmasını sağlamak ve vatandaşlarına daha iyi bir hayat verebilmek için kurulmuş bir örgüttür. Tanım göz önüne alındığında Avrupa Birliği ayrıcalıkları oldukça çok ve önemlidir.

Dünyanın nüfusu ve bu günkü durumu göz önüne alındığında birçok ülkenin örgütlenmeye gitmesi oldukça doğal ve akıllıca bir davranıştır. Hızla gelişen teknoloji ve ticaret ülkeleri bir araya getirmeye zorlamaktadır. Birçok Avrupa ülkesi bu birliğe katılarak dünyada oluşabilecek olumsuzluklar karşısında kendilerini koruma altına almıştır.

Avrupa Birliği Nasıl Kuruldu

İkinci dünya savaşı zamanları Avrupa için en kötü zamanladı diyebiliriz. Avrupa için oldukça kanlı geçen bu savaş dönemi, yaklaşık 60 milyon insanın ölmesine sebep olmuştu. Kanlı ve acımasız savaş sona erdikten sonra savaşın bıraktığı yıkım ve tahribat insanlarda şok etkisi yaratmıştı. Bundan sonra n önemli konu dünyada böyle bir olayın ve savaşın tekrarlanmasını önlemek olacaktı.

Avrupa Birliği Nasıl Kuruldu

Savaşın tahribatı insanlar arasında büyük tartışmalar yaratmıştı. Avrupa artık böyle bir savaşın içine düşmemeliydi. Bunun için en mantıklı fikir şuydu: Eğer ki Avrupa ülkeleri, birbirleri ile daha fazla çalışırsa, bu çalışma sonucu ülkeler arası samimiyet artacaktı. Birbirleri ile ortak çalışan ülkelerin birbirleri ile savaşması olanak dışı olacaktı. Bu bir Birleşik Avrupa Devletleri isteğiydi. Bu yapılanmayı Winston Churchill istiyordu. Ancak bunun yerine 1949’da Avrupa Konseyi kuruldu.

Avrupa Birliğinde Ekonomi

Avrupa özellikle savaştan sonra büyük yıkım yaşamıştı. Ülkelerin artık her açıdan toparlanması gerekiyordu. Avrupa’da hem barış hem de refah çok önemeli bir konu idi. Avrupa bunu başarabilmek için bir birlik ve örgüt kurma yolunu seçti. Avrupa Birliği bugün yarım asırlık hayatında Avrupa’da barışı ve refah durumunu temin etti. Avrupa ülkeleri için tek para birimini hayata geçirdi. Avro ile birlikte tek bir Pazar hazırlıklarını yaparak, ticarette serbest hareketliliği meydana getirdi.

Avrupa Birliğinde Ekonomi

Avrupa birliği yaptığı çalışmalarla bir dünya lideri pozisyonu aldı. Birlik hem büyük bir ticari güç halini alırken hem de çevreye duyarlılığı ile, çevre koruma ve kalkınma konularında yaptığı yardımlarla dünya lideri oldu. Bu çalışmaları sayesinde Avrupa Birliğine birçok ülke katılma kararı aldı. 28 ülkeden oluşan birliğe katılmak için birçok ülke sırada beklemektedir.

Avrupa Birliğine Katılmak İsteyen Ülkeler

Başta ülkemiz olmak üzere, bugün Avrupa birliğine katılmak isteyen birçok ülke bulunmaktadır. Ancak Avrupa Birliği’ne katılmak için çeşitli kriterler bulunduğundan birliğe katılmak isteyen ülkelerin öncelikle bu kriterleri sağlaması gerekmektedir. Avrupa Birliği’nin belirlediği bu kriterler genellikle ülkelerin durumlarının iyileştirilmesine yöneliktir.

Avrupa Birliğine Katılmak İsteyen Ülkeler

Aynı zamanda bu süreç içinde Avrupa Birliği’ne bir uyumluluk süreci de denilebilir. Bugün Avrupa Birliği için en önemeli kriter insan haklarıdır. Bu sebeple Birliğe katılacak ülkelerden insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne önem vermesi beklenmektedir.

Avrupa Birliği’nin Önemi

Çağımızda insan hakları artık çok önemlidir. Hukuk, eşitlik gibi kavramların somut karşılığını insanlar görmek ister. Hak ve eşit olmanın yanın da iyileştirilmiş bir ekonomide, insanlar bu kavramlara daha kolay bir şekilde ulaşma fırsatına sahiptir. Bu durumlar insanlar için hayati derecede önemlidir. İşte bu konularda Avrupa Birliği önemeli bir yere sahiptir.

Birçok ülke Avrupa Birliğinin öneminin farkında. Bunu yanında Avrupa Birliği ayrıcalıkları da önemeli bir yer tutmakta. Ülkeler bu ayrıcalıklardan faydalanmak için birliğe katılmaktadır. Birliğe katılmadan önce Avrupa standartlarına ulaşmak için ülkeler birçok alanda sürekli reformları hayata geçirmektedir. Bu reformlar Avrupa Birliği tarafından kabul gördüğü takdirde ülkeler birliğe katılmak için hak kazanmaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu