Türkiye Suriye İlişkisi

Türkiye, jeopolitik olarak oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Birçok ülkeyle bağlantı noktasında bulunan ve çeşitli ülkelere komşu olan Türkiye’nin komşularıyla ilişkileri her dönem önemli olmuştur. Türkiye’nin birçok sınır komşusu bulunmaktadır. Sınır komşularıyla farklı ilişkiler için de olan Türkiye, bölgedeki güçlü konumunu kaybetmemek için çeşitli stratejiler belirlemiştir. Türkiye’nin önemli komşularından biri olan Suriye, zor dönemler geçiren bir ülkedir. Türkiye Suriye ilişkisi her dönem farklı politikalara göre değişiklik göstermektedir.

Türkiye Suriye İlişkisi

Geçmiş yıllardan beri iki ülke arasında çeşitli problemler yaşanmıştır. İki ülke arasında zaman zaman yaşanan problemler gibi çeşitli ticari ilişkiler de olmuştur. Son zamanlarda yaşanan iç karışıklıklar ve bölge sorunları nedeniyle iki ülke arasında büyük gerilimler yaşanmıştır. Sınır ve iç bölgelerde yaşanan askeri ve siyasi gerilimler iki ülkenin ilişkilerini olumsuz yönde etkilemiştir. Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkilerin tarihini dikkatli bir şekilde incelemek gerekmektedir. İki ülke arasında yaşanan sorunlar eski dönemlere kadar dayanmaktadır.

Türkiye Suriye Sorunları

Türkiye ve Suriye ülkeleri arasında yaşanan sorunlar çeşitli başlıklar altında incelenmektedir. Cumhuriyetin kurulmasından sonra iki ülke arasında yaşanan Hatay sorunu, yaşanan problemlerin ana kaynağı olarak gösterilebilir. Hatay sorunundan sonra Dicle ve Fırat problemleriyle gerilimin devam ettiği ilişkilerde son olarak iç savaş durumun iyice kötü olmasına neden olmuştur. Suriye devlet yönetimi ve Türkiye Cumhuriyeti yönetimi arasında büyük gerginlikler yaşanmaktadır.

1.Dünya Savaşı sonrası oluşan yeni düzende önemli sorunlar arasında bulunan Hatay sorunu, Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkileri olumsuz yönde etkilemiştir. Savaştan sonra bir süre Fransa egemenliğinde yaşayan ülke, daha sonra bağımsız olmuştur. Suriye ile yaşanan Hatay sorununun ardından yapılan halk oylamasıyla bağımsız olan Hatay, daha sonra Türkiye Cumhuriyetine katılmıştır. Hatay meselesinden sonra yaşanan su sorunu ise iki ülke arasında yaşanan gerginliklerden biridir.

Türkiye ve Suriye Arasındaki Diplomasi

Diplomasi, ülkeler arasındaki ilişkileri belirleyen önemli konulardan biridir. Ülkelerin arasındaki sorunları masa başında çözdüğü yöntemlerden olan diploması, Türkiye ve Suriye arasında da bir dönem işlemiştir.

Önceki dönemde oldukça büyük sorunlar olsa da 1998 yılında yapılan yeni bir anlaşmaya normalleşen iki ülke ilişkileri, 2002 yılından sonra iyileşmeye başlamıştır. Bir süre boyunca ortak ilişkiler kurulsa da 2010 yılından sonra yaşanan iç savaş, sorunların tekrar başlamasına sebep olmuştur.

Normalleşen ve hatta ikili ilişkilerin iyileştiği dönemden sonra ani bir şekilde gerilim yaşanmasının çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Arap Baharı, birçok Orta Doğu ülkesini büyük oranda etkilemiştir. Halk ayaklanmaları sebebiyle zor durumda kalan devlet yönetimleri çeşitli tepkiler vermiştir. Halkına silahlı karşılık veren Suriye yönetimi, birçok ülke ile sorun yaşamaya başlamıştır. Bu tutumun en çok zarar verdiği ikili ilişki ise Türkiye – Suriye ilişkisi olarak gösterilebilir.

Türkiye – Suriye Sınırı

İki ülke arasındaki büyük kara sınırı, uzun zamandır çeşitli problemler yaşanan bölgelerden biridir. Terör örgütlerinin bulunduğu bölgeye çeşitli askerli operasyonlar yapılmaktadır.

Türkiye Suriye Sınırı

Son zamanlarda yaşanan iç savaş ve Suriye askerlerinin gerilimi arttıran politikaları sebebiyle sınır hattında olumsuz olaylar yaşanmaktadır.

Zaman zaman silahlı çatışmaların yaşandığı Türkiye ve Suriye sınırı, askeri hareketliliği yoğun olduğu bölgelerden biridir. Diplomasi yollarının tıkanması ile birlikte gerginleşen askeri durumun sonucunun ne olacağı henüz bilinmemektedir. Sınır hattında her geçen gün yeni gelişmeler ve askeri olaylar yaşanmaya devam etmektedir.

Günümüzde Türkiye Suriye İlişkisi

Son yılarda farklı politikaların uygulandığı Türkiye Suriye ilişkisi, 2020 yılında oldukça gergin bir durumdadır. Askeri hareketliliğin çok yoğun olduğu dönemde iki ülke arasında çeşitli bölge savaşları yaşanmaktadır. Diplomasi trafiğinin durma noktasına geldiği dönemlerde bölgeye birçok askeri takviye yapılmaktadır. Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkinin her geçen gün gerilemesi ile birlikte yaşanacak olaylar merak edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Suriye denilince aklıma Necmettin Erbakanın Suriyeyle ilgili şu sözü geliyo “Eğer bir gün hedef Suriye olursa bilin ki asıl hedef Türkiyedir” bu söze gerek kalmadan Amerikanın Türkiye’nin komşu ülkelerinde sürekli bi sıkıntı çıkarmasında zaten asıl hedefi sağlıklı düşünen bi vatansever anlıyodur. Umarım devletimiz eleştirildiği işleri yaparken doğru olanı yapıyodur zira Türkiye Cumhuriyetinde de şu anda Suriye ve diğer arap ülkelerinde olduğu gibi mezhep çatışmasına sebep olmaya insanları birbirine düşman etmeye çalışıyolar umarım ben yanılıyorumdur. Umarım devletimiz bunlarla ilgili radikal kararlar alıyodur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Kullanıcı adı ile giriş yap

Şifreni mi unuttun?

Henüz bir hesabın yok mu? Kayıt Ol

Şifreni mi unuttun?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı