Siyaset

Cem Uzan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye için oldukça enteresan bir iş adamı ve siyasetçi olan Cem Uzan hakkında aslında bilinmeyen bazı şeyler mevcut. Bu konu elle alındığında, Cem Uzan hakkında bilinmesi gerekenler olduğunun farkına varabiliriz. Çünkü eğitim hayatı boyunca yaşadığı kişilik ilgi çekici olabilir. Cem Uzan hakkında yorum yapabilmek bazen oldukça zor olabilmektedir.

Cem Uzan diğer tam adıyla Cem Cengiz Uzan, 26 Aralık 1960 yılında Adapazarı’nda hayata gözlerini açtı. Babasının başarılı çalışmaları ve ticaret zekası sayesinde Türkiye’nin önemli ailelerinin bir üyesi olmuştur. Babası Kemal Uzan’ın ticari zekası Cem Uzan’a da yansımış ve bu durum ortaya zamanla enteresan şeyler getirmiştir. Ve bu sayede Cem Cengiz Uzan bazı dönmelere damga vurmuş bir hale gelmiştir.

Cem Uzan’ın Eğitim Hayatı

Cem Uzan’ın eğitim hayatı oldukça ilginç ve başarılı. Lise eğitimini İstanbul Alman Lisesinde almıştır. Liseden mezun olduktan sonra daha iyi bir eğitim almak adına Amerika’ya gidip Pepperdine Üniversitesi’nde işletme eğitimi almıştır.

Cem Uzan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amerika’da ki eğitimi boyunca oldukça disiplinli ve çalışkan bir öğrenci olduğu bilinmektedir. Cem Cengiz uzan üç dil bilmektedir. Bunlar; Almanca, Fransızca ve İngilizce’dir. Cem Uzan bu dilleri ana dili gibi bilmektedir.

Cem Uzan Ailesinin Ekonomik Gücü Nereden Geliyor.

Uzanların işlerine müteahhit yaparak başladığı biliniyor.  Cem Uzan’ın babası Kemal Uzan 1960 yılında küçük ihaleler alarak iş hayatına atılmıştır. Aldığı ihalelerle büyümeye başlayan Kemal Uzan daha sonra Libya ve Suudi Arabistan ile ilgili çeşitli ihaleleri alarak kar marjını artırmıştır. Bu büyük karlar sayesinde Uzanlar artık Türkiye ekonomisinde önemli bir yer edinen bir isim haline gelmiştir.

Ticaret oldukça zorlu bir iştir. Herkesin başarı sağlayabileceği bir alan değildir. Ancak Kemal Uzan sahip olduğu ticari zekası ile ticarette kısa zamanda yükselmiştir. Müteahhitten sonra artık Türkiye’nin her alnında iş yapmaya başlayan Uzanlar aynı zamanda medyanın gücünü de keşfederek medyaya yatırım yapmaya başlamıştır. Cem Uzan’nın da eğitimini bitirip işlerle ilgilenmesinden sonra Uzanlar yatırımlarında büyük bir ivme kazanmıştır.

Cem Uzan’nın El Atması

Başarı için medya oldukça önemli bir etkendir. Uzanlar’da bu durumun farkındaydılar ve bu işle ilgili harekete geçtiler. İlk iş olarak İstanbul gazetesini aldılar. Ardından en başarılı yazarları gazetelerine transfer ettiler. Hemen ardından Cem Uzan büyük bir hamle yaparak Türkiye’deki ilk özel kanal olan Star Tv’yi yayın hayatına başlattı. Star TV’nin kabul görmesinden sonra, Kral Tv, Super FM, metro FM ve Joy FM gibi kanalları kurdu.

Cem Uzan

Basında istediği güce ulaşan Cem Uzan ardından çok büyük iki banka ile anlaşma yaptı. Ardından üretim alanın her dalına el atmaya başladı. Çimento fabrikaları kurdu. Barajlar inşaa ederek enerji sektöründe adından söz etti. Bu durumdan sonra artık Uzanların olmadığı hiçbir alan kalmamış oldu.

Siyaset Anlayışı Cem Uzan Ve Sonrası

DSP-MHP-Anap koalisyonundan sonra Türkiye’de siyasi dengeler değişmeye başladı. Bu değişim ile Cem Uzan televizyon kanalında ülkeyi yönetmeye aday olduğunu açıkladı. Ancak Cem Uzan siyaset hayatında oldukça hırslı davrandı. Genç Parti’yi kurdu ve ilginç bir şekilde 7,25’lik bir yüzde ile herkesi şaşırttı. Bu rakam kısa bir sürede gelmişti çünkü. Cem Uzan iş adamı olmanın yanında bir siyasetçiydi artık.

Ancak artık Uzanları zor zamanlar bekliyordu. Enerji Bakanlığı bazı sözleşmelerini iptal etti. İletim ve Dağıtım firmalarına el koydu. 2005 yılında ailenin borçları yüzünden mallarına el konuldu. Cem Uzan hakkında bilinmesi gerekenler arasında darbe işinin ortaya çıkmasıdır. Hakkında yakalanma kararı çıkan Cem Uzan gizli yollardan kaçtı. Fransa’ya yaptığı sığınma talebi kabul edildi. Cem Uzan şimdilerde ailesiyle brikte Fransa’da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu