Sinema

Beklenmedik Finalleriyle Ters Köşe Yaptıran En İyi Filmler

Her film izleyicisinin hoşlandığı gibi hepimiz sürprizden az da olsa hoşlanırız. Film sektörü kullandığı teknikler ve üst düzey senaryolar ile izleyicisine inanılmaz sürpriz sonlu film izleme fırsatı sunuyor. Bazen öyle durumlar oluyor ki hiç kimsenin aklına gelemeyecek bir şekilde film sonlanıyor. İşte bu yüzden beklenmedik finalleriyle ters köşe yaptıran en iyi filmler için küçük bir liste hazırladık.

Beklenmedik Finalleriyle Ters Köşe Yaptıran En İyi Filmler
Beklenmedik Finalleriyle Ters Köşe Yaptıran En İyi Filmler

Psycho(1960) – IMDB puanı: 8.5

Duş sahnesi ile hatırlanan bu muhteşem gerilim filmi büyük başarılara imza atmış ünlü yönetmen Alfred Hitchcock’ın ellerinden çıkmıştır. 1960’lı yılların fil sektörünün sahip olduğu başarının kat ve kat üstünde bir başarıya sahip olan film gerilim filmleri kategorisinde örnek alınan bir film halini almıştır. Meşhur duş sahnesi bu film sektöründe bir ilk olmakla beraber oyunculuklar ile de tüm izleyicilerin beğenisini toplamıştır. Filmde, tuhaf bir karakter olan Norman Bates görünmeyen bir güç tarafından kontrol ediliyormuş gibi hareket etmektedir.

Bu güç ölen annesinin onun üzerinde kurduğu baskıdır. Başroldeki kadın ile yolları bir şekilde kesişen Norman ile aralarında bir takım olaylar gerçekleşir. Norman’ın annesi yıllar önce ölmesine rağmen hala üzerinde annesinin baskısını hissetmektedir ve yaşamı bu yüzden garip bir hal almıştır. Filmin başrollerinde Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles yer almaktadır. İzleyiciler tarafından çok beğenilmesinden dolayı IMDB puanı oldukça yüksektir.

Se7en(1995) – IMDB puanı: 8.6

Filmin sonunda yer alan kutuda ne olduğuna dair hala gizemi süren bir tartışma günümüze kadar gelmiştir. Dedektifler ve katil arasındaki amansız mücadele ve kovalamanın içerisinde birçok gizem bulunmakla birlikte her şey tam aydınlanmamış bir biçimde film son buluyor. Bu film gerilim ve korku filmlerinde inanılmaz bir çığır açmakla beraber izleyiciler tarafından hayran kalınmıştır.

Filmin içerisinde gibi hissedeceğiniz bu filmde yaşanılan duyguları sizde canlı canlı hissetme fırsatı yakalayacaksınız. Filmde dedektif Mills’i dünyaca ünlü oyuncu Bradd Pitt canlandırıyor. Muhteşem oyunculuğuyla gözleri büyüleyen oyuncunun partneri olarak Morgan Freeman yer almakta. David Fincher’in elinden çıkan Se7en filmi bulunduğu kategorilerde şaheser olarak nitelendirilmesi çok da abartı durmuyor diyebiliriz.

The Usual Suspects(1995) – IMDB puanı: 8.5

İnanılmaz kurgusu ve başroldeki oyuncuların muhteşem performansı ile bir şaheser haline dönüşmüş The Usual Suspects, Türkçe olarak olağan şüpheliler anlamına geliyor. Filmde alt düzey bir suçluyu oynayan Kevin Spacey, korkunç bir katliamın içerisinden kurtulmuş tek kişidir, kimlerin olaylara karıştığına, kimlerin öldüğüne ve olayların nasıl yaşandığına dair olayları onun gözünden izleriz.

Bu hikaye sürüp giderken gizem dolu bir bataklığa düşmüş gibi hissedebilirsiniz. Filmin sonunda inanılmaz bir ters köşe yapan filmin yönetmenliğini Bryan Singer üstlenmektedir. Senarist Christopher McQuarrie bu filmde muhteşem bir senaryo çıkarmış diyebiliriz. İlk çıktığı dönemlerde değeri tam anlamıyla bilinmeyen film, belli bir dönemden sora değeri anlaşılmıştır.

The Sixth Sense(1999) – IMDB puanı: 8.1

Efsaneler arasında olmasına ve inanılmaz bir ters köşe yapmasına rağmen herkes tarafından sevilmeyen The Sixth Sense filmi, Türkçe olarak 6. his anlamına geliyor. Korku, gerilim ve gizem filmlerinin kültlerinden biri haline dönüşen film, herkes tarafından başka şekilde anlaşılabilecek türde bir sonla seyirciye veda ediyor.

Filmin yönetmen koltuğunda M. Night Shyamalan yer alırken senaryo yazarlığı görevini de M. Night Shyamalan üstlenmektedir. Filmin başrollerinde Bruce Willis, Haley Joel Osment, Toni Collette gibi dünyaca ünlü oyuncular bulunmakta.

The Others(2001) – IMDB puanı: 7.6

Korku filmlerinin kültlerinden biri haline gelen The Others filmi, Türkçe olarak diğerlerş anlamına geliyor. Harika bir yönetmenlik yapan Alejandor Amenabar’ın elinden muhteşem bir eser ortaya çıkmış diyebiliriz. Film son bölümünde yaşadığınız gidip gelmeler ile birkaç kez ters köşe oluyorsunuz diyebiliriz.

Filmin sonunda tüm olayı anladığınızda vay be demek geliyor içinizden. Nicole Kidman, çocuklarının bir hastalığından dolayı güneşten onları koruyan bir anne rolünde karşımıza çıkıyor. Rolünde oldukça başarılı bir performans sergileyen başarılı oyuncu izleyicilerin beğenisini topluyor.

Beklenmedik Finalleriyle Ters Köşe Yaptıran En İyi Filmler
Beklenmedik Finalleriyle Ters Köşe Yaptıran En İyi Filmler

Shutter Island(2010) – IMDB puanı: 8.1

Türkçe olarak zindan adası anlamına gelen filmin başrolünde herkesin tanıdığı dünyaca ünlü oyuncu Leonardo DiCaprio yer alıyor. Leonardo DiCaprio’nun canlandırdığı Teddy Daniels, izole hale getirilmiş bir hapishanedeki garip olayları araştırmakla görevlendirilmiş bir polis memuru. Teddy, ipuçlarını araştırıp gizemlerin içerisine daldıkça olaylar daha da karışık bir hal almaya başlıyor.

İzlerken sizin de kafanızın bulanacağı inanılmaz bir kurgu ile tasarlanmış senaryo tahmin edilemeyecek bir sonla son buluyor. Oyunculukların ve senaryonun muhteşem harmanından ortaya çıkan bu film gizem ve gerilim filmleri kategorisinde büyük bir çığır yaratmıştır. Leonardo DiCaprio ile beraber başrollerde Emily Mortimer, Mark Ruffalo gibi dünyaca tanınmış oyuncular yer alıyor.

El Cuerpo(2012) – IMDB puanı: 7.6

Türkçe anlamı ceset olan filmin yönetmen koltuğunda Oriol Paulo olmakla birlikte senarist görevini de yine Oriol Paulo üstlenmiştir. Morgdan bir iş kadının cesedinin kaybolmasıyla başlayan film gittikçe çetrefilli bir hale dönüşüyor. Bu kadının ölümünün arkasındaki gerçek daha açıklanamamışken, cesedin morgdan kaybolması dedektiflerin işini daha zor bir hale sokuyor. Göreve eşini kaybetmiş ve bu travmanın etkisinden hala kurtulamamış dedektif Jaime Pena atanmıştır.

Dedektif bu davayı hem kendi iç sorunları hem de adaletin yerini bulması için çözmeye koyuluyor. Olayların karanlığına girmek zorunda kalan Jaime birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyor. Film oyunculuk açısından çok başarılı bulunmakla beraber bu film kategorisine yeni bir soluk kazandırmıştır. Başrollerinde Jose Coronado, Hugo Silva, Belén Rueda gibi isimler bulunan İspanyol film sektöründe önemli bir yere sahiptir.

Beklenmedik Finalleriyle Ters Köşe Yaptıran En İyi Filmler İçin Kısa Bir Liste

  • İçerideki Adam(2006) – IMDB puanı: 7.6
  • Ölümle Yaşam Arasında(2003) – IMDB puanı: 7.6
  • Kızımı Kurtarın(2007) – IMDB puanı: 7.7
  • Ölümcül Takip(2008) – IMDB puanı: 7.9

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu