Sinema

Uzay Konulu 10 Şahane Film Tavsiyesi

Uzay, yüzyıllardır insanlığın dikkatini çekmiş, merak uyandırmış ve büyüklüğü ile sonsuz olduğu hissiyatı vermiştir. Durum böyle olunca uzay ile ilgili yapılan birçok film büyük ilgi görmüş ve dikkatleri üstüne çekmiştir. Bu filmler gerek senaryosu gerekse gerçekçiliği ile insanlığın uzaya olan merakını ve iştahını gidermeye çalışmıştır.

Uzay Konulu 10 Şahane Film Tavsiyesi
Uzay Konulu 10 Şahane Film Tavsiyesi

İşte size bahsettiğimiz mükemmellikte uzay konulu 10 şahane film tavsiyesi;

  • Interstellar / Yıldızlararası
  • 2001: A Space Odyssey / 2001: Bir Uzay Destanı
  • Guardians of the Galaxy / Galaksinin Koruyucuları
  • The Martian / Marslı
  • Star Trek / Uzay Yolu
  • Moon / Ay
  • Arrival / Geliş
  • Avatar
  • Rogue One: A Star Wars Story / Bir Star Wars (Yıldız Savaşları) Hikayesi
  • Gravity / Yerçekimi

Şekline şahane uzay filmleri sıralanabilir.

Interstellar / Yıldızlararası

Yönetmenliğini Christopher Nolan’nın yaptığı film, 2014 yılında seyircisi ile buluşmuştur. Gerçek uzay yaşantısına ve kurallarına uygun olarak çekilen sahneleri ile büyük beğeni toplamayı başarmıştır. Ayrıca film ‘Solucan Delikleri’ teorisinden ilham alınarak yazılmıştır.

Matthew McConaughey’in canlandırdığı baş kahramanımız Cooper, geçmişte bilim insanlığı yapmış yüksek bilgi düzeyine sahip biridir. Kendisini 2 çocuğuna ve onların geleceğin adamıştır. Mısır tarlasında çalışarak geçimini sürdürdüğü sırada kızının muhteşem zekasının farkına varır. Cooper, hiç beklemediği anda bir teklif alır. İnsanlığın ve ailesinin hayatını ciddi derecede etkileyecek bu teklife bir cevap vermesi gerekir.

2001: A Space Odyssey / 2001: Bir Uzay Destanı

1968 yılında çekilen film, yıllara meydan okuyarak popülerliğini hala korumaya devam ediyor. Stanley Kubrick imzasını taşıyan 2001: Bir Uzay Destanı, döneminin şartlarıyla değerlendirildiğinde kusursuz görsellere sahip olarak nitelendiriliyor.

Filmin başlangıcında kavga eden primatların yanlarında beliren siyah nesneyi kullanmalarıyla aklı değerlendirme ve kullanmaya başlama sahnesi verilmiştir. Bu sahne ile evrimin en önemli unsuru olan akla atıfta bulunulmuştur. Film daha sonra 4 milyon yıl kadar sonraya gider ve yine aynı taş keşfedilir ama bu sefer Ay üzerindedir ve Jupiter’e doğru gitmektedir.

Guardians of the Galaxy / Galaksinin Koruyucuları

Yönetmen koltuğunda oturan James Gunn, sıradışı bir Marvel filmine imza atmıştır. Birbirinden çok farklı karakterlerin başrolü paylaştığı film büyük beğeni toplamıştır. Ayrıca 2014 yapımı filmin devam filmi 2017’de vizyona girmiştir.

Film, evreni kötülerden korumayı kendilerine görev bellemiş bir grup suçluyu konu ediniyor. Bu grubun başından geçenler fantastik, maceracı ve bol aksiyonlu şekilde seyirciye aktarılıyor.

The Martian / Marslı

Aynı adlı romandan uyarlanan filmin yönetmenliğini Ridley Scott üstleniyor. Ekim 2015’te beyaz perdeyle buluşan film, nefes kesen kurgusu ile uzay sever herkesten tam not almayı başarıyor.

Matt Damon’ın canlandırdığı Mark Watney karakteri, ekibiyle birlikte Mars görevindedir. Ekip arkadaşları, aniden çıkan bir fırtına yüzünden Mark’ın öldüğünü sanar ve onu Mars’ta bırakıp acil kalkış yaparlar. Mark, artık Mars’ta tek başınadır. Dünya’ya ölmediğini bildirmesi ve yardım istemesi gerekmektedir. Ayrıca yardım gelene kadar tek başına yaşamalıdır.

Star Trek / Uzay Yolu

Kültleşen Star Trek serisi, milyonlarca kişi tarafından defalarca izlenmiştir. Burada bahsedeceğimiz film, 2009 yılında yayınlanan J.J.Abrams filmidir. Star Trek serisinin karakterleri bu filmde gençlik halleri ile beyaz perdedeler. Evren yine kötülüklerle karşı karşıyadır ve kahramanlarımız evren için var gücüyle çabalarlar.

Moon / Ay

Duncan Jones’un yönetmenliğini yaptığı film konusuyla ve bilim-kurgu felaketi senaryosuyla çok konuşulmuştur. Yayınlandığı tarih olan 2009’dan beri isminden sık sık söz ettirmiştir.

Her şey Sam Bell adlı astronotun bir şirket ile imzaladığı 3 yıllık sözleşmeye başlar. Sözleşmeye göre; ayın karanlık yüzünde değerli bir maden arayacaktır. Tek başına yapması gereken bu görev esnasında bir aksilik yaşanır ve Dünya ile bağlantısı kopar. İlerleyen süreçte sadece yalnızlık ile değil hastalıklarla da uğraşmak zorunda kalan Sam’i büyük bir mücadele bekliyordur.

Arrival / Geliş

Amy Adams ve Jeremy Renner’ın başrolünü paylaştığı filmin yönetmenliğini Denis Villeneuve yapmıştır. Film, Kasım 2016’da vizyona girdiğinde izleyen herkese uzaylı istilası ya bir gün gerçek olursa sorusunu sordurmuştur.

Geliş, aniden Dünya’da beliren uzay gemilerinin oluşturduğu kaos ortamıyla başlıyor. Uzaylıların niyetini anlamak üzere görevlendirilen ordu dilbilim uzmanı Banks ve fizikçi Donnelly etrafında gelişiyor ve dallanıyor.

Avatar

Birçok harika yapıma imza atan James Cameron, Avatar filminin hem senaristliğini hem de yönetmenliğini yapmıştır. Büyük ses getiren filmin 2022 yılında devam filminin vizyona girmesi bekleniyor. Ayrıca Avatar filminin ikişer yıl arayla vizyona girecek şekilde toplam 5 filmlik bir seriye dönüştürülmesi planlanıyor.

Film, ölen abisi yerine Pandora adlı gezegene bir görev için giden felçli Jake Sully etrafında gelişiyor. Pandora’nın halkı olan Na’vi ırkını araşırma için avatar adlı program ile onların arasına giren grubun maceralarını anlatır şekilde başlayan film, daha sonra Na’vi ırkını Dünyalılardan koruma sorumluluğuyla harekete geçme planına dönüşür.

Uzay Konulu 10 Şahane Film Tavsiyesi
Uzay Konulu 10 Şahane Film Tavsiyesi

Rogue One: A Star Wars Story / Bir Star Wars (Yıldız Savaşları) Hikayesi

Meşhur Star Wars serisinden bağımsız ama bağımlı bir ara dönem filmi olarak tanıtılan Rogue One’nın yönetmenliğini Gareth Edwards yapıyor. Star Wars serisinin bölüm 5’ten öncesini anlatan film, bir grup kahramanın Ölüm Yıldızı adlı planları çalma görevini ve bu görev sırasında yaşadıklarını ele alıyor.

Gravity / Yerçekimi

Alfonso Cuarón yapıtı olan film, Ekim 2013’te uzay severlerle buluşmuştur. Gerilimi çok yüksek olan Yerçekimi’nin başrolünü Sandra Bullock ve George Clooney paylaşmıştır. İki astronotun normal devam eden keşif yürüyüşü esnasında mekiklerine çarpan bir cisim yüzünden uzay boşluğunda yalnız ve Dünya’yla iletişimi kesilmiş halde kalmalarını anlatan film, uzayda hayatta kalma mücadelesini gerçekçi bir şekilde yansıtıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu