Hayvanlar Alemi

Siyam Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bu yazımızda sizler için Siyam kedisi özellikleri ve bakımı hakkında bazı bilgilere yer verdik. Kediler insanoğluna tarih boyunca yol arkadaşlığı etmiştir. Kedi denildiğinde, sokakta beslenen ya da evde beslenen iki kedi türü aklımıza gelse de, bu sevimli canlıların 70’ten fazla ırkı olduğu biliniyor.

Bu türlerden biri olan Siyam kedileri, birçok ailenin evinde yaşamaya başlamış ve sevimli özellikleriyle insanların gönüllerini fethetmiştir. Siyam kedileri güzellikleri, sevecenlikleri, asil duruşları ve insanlara yakın duruşlarıyla bütün dünyada popüler bir kedi ırkıdır. Siyam kedilerinin adı geldikleri yerden, yani Tayland olarak da bilinen bölgeden gelmektedir. Siyam kedileri renkli gözlü, siyah geçişli tüyleri ve asil duruşları sayesinde birçok kedi türünden daha farklı bir duruş sergilerler.

Siyam Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Siyam Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Siyam Kedisi Özellikleri Nedir?

Siyam kedileri doğası ve karakterleri gereği insanlarla uyumlu bir yapıya sahiptirler. Kendilerine özgü renkleri, tüylerindeki duman ve siyah tonları sayesinde asil ve şirin bir dış görünüme sahiptirler. İnsanlarla aynı evi paylaştıklarında uyumlu, evcimen ve insan dostlarıyla yakın ilişki kurmaya müsaittirler.

Siyam kedileri oldukça zeki hayvanlardır. Karşılaştıkları kişileri veya hayvanları kolaylıkla sınıflandırma becerisine sahiptirler. Aile bireylerini tanırlar, bu sebeple karşılaştıkları bir bebeğin ya da gördükleri kişinin aileye ait olup olmadığını kolaylıkla anlayabilir ve onları koruma görevini üstlenebilirler. Ailenin tüm bireyleri ile sevgi bağı kurmakta ustadırlar, ancak genelde aile içinden bir kişiye bağlılıkları çok daha yüksek olur. Bunun dışında aile içerisinde başka evcil hayvanlar varsa onlarla da bağ kurup tüm sıcaklıklarıyla onlara da yakınlık gösterebilirler.

Birçok kedi gibi Siyam kedileri de dertlerini miyavlayarak anlatır. Siyam kedileri konuşmayı fazla sever. Acıktıklarında, susadıklarında, dikkat çekmek istediklerinde, ilgi istediklerinde ya da oyun oynamak istediklerinde onların bu sevimli konuşma isteğini duyabilirsiniz.

Tüylerinin renk ve kıl dokusu özellikleri genetik olabilir. Ancak yapılan bazı araştırmalar sonucunda yeni doğan Siyam kedilerinin 4 haftadan sonra sıcak ve soğuğa göre renk değiştirdiği ortaya çıkmıştır. Doğdukları zamanlarda tamamen beyaz olan Siyam kedileri sıcak bir ortamda daha fazla vakit geçirmiş ise kahverengi tüylerinin açık renk, soğuk bir ortamda daha fazla vakit geçirmiş ise kahverengi tüylerinin daha koyu olduğu gözlemlenmiştir.

İnsan dostu bu tatlı siyam kedilerinin en belirgin özelliklerini sizler için sıraladık:

 • İçgüdüsel olarak avcı bir kimlik taşırlar.
 • Enerjik, oyuncu ve cana yakın özelliktedirler.
 • Çoğu kedinin aksine tırnaklarını kullanmamaya ve ısırmamaya özen gösterir.
 • Yeni evindeki yaşamına başladığı andan itibaren ev halkı ile sıcak bir iletişim kurmaya özen gösterir.
 • Siyam kedilerinin vücudu kalın, kaslı ve atletik şekildedir.
 • Safkan bir siyam kedisi kısa uzunluktaki tüylerden, krem rengi ve kahverengi tüylerden oluşur.
 • Kendilerine özgü renk tonları ve renk geçişleri vardır, bu sebeple her kıl rengi birbirinden farklılık gösterir.
 • Kulakları her kedide olduğu gibi sıradan bir görüntüye sahiptir, uca doğru sivrildiğini görebilirsiniz.
 • Siyam kedilerinin gözleri genellikle mavi ve mavinin çeşitli tonlarından oluşur.
 • Ortalama yaşama süreleri 8 ila 15 yıl arasında değişkenlik gösterir.
 • Kedilerin geceleri çok iyi gördüğüne dair doğru bir bilgi vardır. Ancak diğer kedilerin aksine Siyam kedileri karanlıkta çok iyi göremezler. Bu durumun sebebi gözleri mavi olduğundan mavi renkle birleşmiş göz pigmentleridir.

Tüm bunların yanı sıra siyam kedileri doğaları gereği çok duygusal kedilerdir. Dolayısıyla eğer yeterli sevgi ve ilgiyi onlara veremeyeceğinizi düşünüyorsanız ya da bunun için vaktiniz yoksa sahiplenmemeniz gerekir. Çünkü bu duygusallık onları ilgisiz ve sevgisiz bir muamele gördüklerinde depresyona, küsmeye hatta yemek yememeye bile itebilir.

Siyam kedileri oldukça akıllı ve sevgi dolu hayvanlardır. Sevgi ve ilgiyle ona yemek masasının üzerine çıkmaması gerektiğini ya da tuvalet alışkanlığını rahatlıkla öğretebilirsiniz.

Siyam Kedisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Siyam kedileri yapısından kaynaklı olarak oldukça kısa tüylere sahiptirler. Bu sebeple bakımları oldukça kolaydır. Sonbahar ve ilkbahar aylarında tüy dökme durumları artar. Bu dönemlerde haftada bir ya da iki kere taranmaları gerekebilir. Ancak normalde çok fazla tüy dökmezler.

Haftada bir kez tüylerinin taranması tüylerinin kısalığı sebebiyle yeterli olacaktır. Oyun sırasında tırnaklarını kullanmayı tercih etmediklerinden dolayı iki haftada bir tırnaklarının kesilmesi yeterli olacaktır. Günaşırı hatta mümkünse her tuvalet sonrasında kedinin kumunu temizlemek, hem onun hijyen sağlığı açısından hem de evdeki kötü kokuyu gidermek açısından sizlere yardımcı olacaktır.

Atletik bir yapıya sahip olduklarını biliyor olsak da, kilo almaya elverişli bir vücutları olduğunu unutmamak gerekir. Bu sebeple ideal kilolarının korunması için beslenmelerine dikkat etmek gerekir.

Siyam Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Siyam Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Siyam Kedisi Fiyatları Ne Kadar?

Eğer bir Siyam kedisi satın almak istiyorsanız fiyat aralıkları genellikle yavru Siyam kedileri için 1.500 TL ile 4.500 TL aralığında farklılık göstermektedir. Tercihiniz yavru bir Siyam kedisi ise fiyat aralıkları genel manada bu şekildedir. Ancak bizlerin önerisi “satın alma sahiplen” mottosu ile evcil hayvan dostlarımızdan destek ve ilginizi esirgememenizdir.

Yavru Siyam Kedisi Hangi Mamayı Yer

Siyam kedilerinin besin seçenekleri oldukça fazla olduğundan hangi mamayı yemeleri gerektiği yoruma açık bir konudur. Bunun için öncelikle veterinerinize danışmanızı öneririz. Ancak kaliteli markalar arasında küçük dostumuz için tercih edebileceğiniz birtakım mama markaları mevcut;

 • Proplan
 • Royal Canin yavru mama seçenekleri
 • Purina Cat Chow yavru kedi maması gibi markalar Siyam yavru dostlarımız için tercih edebileceğiniz markalar arasında yer alıyor.

Yine yetişkinliğe adım atmış bir Siyam kedisi için de Royal Canin Siamese yetişkin kedi maması, Proplan kedi maması yararlanabileceğiniz seçenekler arasındadır.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu