Bilgi Kutusu

Burç Özellikleri ve Tarihleri

Astronomiye ilgisi olan veya olmayan birçok kişi burç özellikleri ve tarihleri merak ediyor. Zodyak’ın 12 burcunu daha yakından tanımak için bu yazıyı sizler için hazırladık.

Zodyak’in 12 Burcu

Karakter ve kişilik oluşumunda etkisi olan burçlar şunlardır;

 • Koç burcu (21 Mart -20 Nisan)
 • İkizler burcu (22 Mayıs – 22 Haziran)
 • Boğa burcu (21 Nisan – 21 Mayıs)
 • Terazi burcu (23 Eylül – 22 Ekim)
 • Yengeç burcu (23 Haziran – 22 Temmuz)
 • Aslan burcu (23 Temmuz – 22 Ağustos)
 • Başak burcu (23 Ağustos – 22 Eylül)
 • Akrep burcu (23 Ekim – 21 Kasım)
 • Yay burcu (22 Kasım – 21 Aralık)
 • Kova burcu (22 Ocak – 19 Şubat)
 • Oğlak burcu (22 Aralık – 21 Ocak)
 • Balık burcu (20 Şubat – 20 Mart)

Şimdi gelin sırayla Zodyak’ın 12 burcunu daha yakından tanımaya çalışalım.

Burç Özellikleri ve Tarihleri
Burç Özellikleri ve Tarihleri

Koç Burcu (21 Mart – 20 Nisan)

Zodyak’ın ilk burcu ve ateş grubuna mensup olan koç burcu 21 Mart ila 20 Nisan aralığını kapsıyor. Koç burcu; genel olarak bakıldığında hareketli – enerjik – inatçı ve kıskanç yapısı ile dikkat çeker. Koç burcuna mensup olan kişiler cesaretleri ile girişimcilik sektöründe bir hayli popülerliği yakalarlar.

Liderliği ile olayları yönetme ve kusursuz planlama yapma yeteneği vardır. Koç burcunun en çekilmez özelliği ise sabırsız ve aceleci olmalarıdır. Hemen her şey bir anda olsun ve bitsin isterler. Kısacası koç burcunu tanıtacak olursak; lider – cesur – atılgan – heyecanlı – yönetici – kısıtlayıcı kişilik özellikleri ile bütünleşmeyi başarmıştır.

İkizler Burcu (22 Mayıs – 22 Haziran)

Hava grubunun bir üyesi olan ikizler burcu 22 Mayıs ila 22 Haziran tarihleri arasında doğan kişilerin mensup olacağı burçtur. İkizler burcu konuşkanlığı ve arkadaş canlısı yapısı ile sevilmeyi başarır. İkizler burcunun bir diğer dikkat çekici özelliği ise tabi ki de zekası ve akılcı davranışları oluyor. İkili ilişkilerde konuşkan ve baskın taraf olmayı seven ikizler burcu insanı – karşıdaki kişiyi bazen konuşkanlığı ile bunaltabiliyor. İkizler burcunun başarılı olacağı iş dallarında gazetecilik – muhabirlik – psikolog gibi seçenekler yer alıyor.

Boğa Burcu (21 Nisan – 21 Mayıs)

Boğa burcu toprak grubuna dahil olan 21 Nisan ve 21 Mayıs tarihlerini kapsayan anaç yapılı bir burç olarak karşımıza çıkıyor. Boğa burcu netliği sever ve bunu davranışlarına da yansıtır. Kısacası boğa burcuna ” netlik timsali” diyebiliriz. Boğa burcu için en önemli noktalardan biride dostluk ilişkileridir. Sevdiklerine bazen aşırıya kaçan sevgileri bunaltıcı olabilir. Boğa burcu insanı alıngan yapıları ile kendilerini belli eder.

Terazi Burcu (23 Eylül – 22 Ekim)

“Denge merkezi” olan terazi burcu – hayatlarında her zaman dengeli ve tutarlı olmaya çalışırlar. Yaşamlarının her anında seviyeli ikili ilişki kurarlar. Terazi burcu insanını şıp diye tanıyabilirsiniz. Çünkü kendisine ait dikkat çekici auraları vardır.

Erkek terazi burçları çapkın ve flörtöz davranışları ile kadınların ilgi odağı olabiliyor. Ancak bir kadına – kendilerini ait hissettiklerinde evcimen erkeğe dönüşebilirler. Terazi burcuna mensup olan kişiler fiziksel görünüşleri ile de ilgi odağı olmayı başarırlar.

Yengeç Burcu (23 Haziran – 22 Temmuz)

Titiz olmaları ile bilinen yengeç burcu 23 Haziran ve 22 Temmuz tarihlerinde doğan kişilerin sahip olduğu burçtur. Yengeç burcunun genel özellikleri arasında; eğlenceli – merhametli – iyi niyetli – uysal – temiz – titiz olmalarını biliniyor. Yengeç burcu sabırlı – koruyucu ve sevgi dolu kişilik özellikleri ile çevrelerindeki insanlar tarafından çok sevilmelerine neden oluyor. Genel olarak olumlu özellikler taşıyan yengeç burcu insanı için diyebileceğimiz olumsuz özellikler arasında da; aşırı duygusallık ve dikkatsizlik yer alabilir.

Aslan Burcu (23 Temmuz – 22 Ağustos)

Ben merkezci ve egolu tavırları ile bilinen aslan burcu 23 Temmuz ila 22 Ağustos tarihlerini kapsıyor. İkili ilişkilerde ben merkezci – umursamaz ve egolu davranışları ile sorunlar yaşarlar. Bunun yanı sıra aslan burcu insanı yaratıcılık konusunda bir hayli başarılıdır. Lider tavırları ile her alanda ön plana çıkmayı başarırlar ve aynı zamanda maddiyatta düşkündürler. Aslan burcunun kendini beğenmiş tavırları sevgili – arkadaşlık ve aile ilişkilerinde onları çıkmaza sokabilir.

Başak Burcu (23 Ağustos – 22 Eylül)

Başak burcu titizliği ve temizliği ile bilinir. 23 Ağustos ile 22 Eylül tarihlerini kapsayan başak burcu toprak grubuna dahil olan burçtur. Takıntılı davranış ve düşüncelere sahip olan başak burcu – bazen aşırıya kaçan tavırları ile ilişkilerinde sorunlar yaşamasına sebep olur. Detaycı ve uzatıcı konuşmalar ile sıkıcı olabilir. Ancak bunun yanı sıra başak burcu insanı; sevecen – dikkatli – düşünceli ve adaletli karakteristik özellikleri ile bilinir.

Burç Özellikleri ve Tarihleri
Burç Özellikleri ve Tarihleri

Akrep Burcu (23 Ekim – 21 Kasım)

Su grubuna mensup olan akrep burcu – burçlar arasında en gizemli ve tehlikeli burç olmayı başarıyor. 23 Ekim ile 21 Kasım tarihlerini kapsayan akrep burcu insanı kuşkucu ve tutkulu kişilik özellikleri ile tanınır. İnatçı – acımasız – intikamcı ve şehvetli karakter özeliği taşırlar.

Yay Burcu (22 Kasım – 21 Aralık)

Yay burcu umursamaz ve olayları pek fazla kafasın takmayan kişilerdir. Bu burcun insanı; dengeli – iyimser – kendini beğenmiş ve küstah tavırları ile bilinir. Yay burcu yeni şeyler öğrenmeye bayılır. Sevdiği zaman tam sever ve vazgeçmesi zordur.

Kova Burcu (22 Ocak – 19 Şubat)

Konuşkan ve dostane tavırları ile arkadaş çevresi geniştir kova burcu insanının ve bu nedenle çevresinde sevilen ve aranılan bir burçtur. Hava grubuna dahil olan kova burcu oldukça cömert ve eli açık kişilerdir. Kova burcu “Özgürlükçü” olarak bilinirler.

Oğlak Burcu (22 Aralık – 21 Ocak)

“İş kolik” işte tamda oğlak burcunu özetleyen ve tanımlayan cümledir. Hatta bazen iş hayatına çok fazla odaklandıkları için özel yaşamlarında ihmalkarlık ile suçlanırlar. Oğlak burçlar; umursamaz – akılcı – meraklı – kurnaz – düşüncesiz ve sorumluluk sahibi kişilerdir.

Balık Burcu (20 Şubat – 20 Mart)

Duygusallık denildiğinde akla ilk gelen burç balık burcudur. Ancak duygusallıklarının yanı sıra; sevecen – düşünceli – empati kurabilen kişiler olması bu burcun insanlarını aranan kişiler yapıyor.

En çok merak edilen burç özellikleri ve tarihleri hakkında en kapsamlı bilgiyi sizlere aktarmaya çalıştık. Bir sonraki konumuz olan Hint Astrolojisi Nedir içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu