Bilgi Kutusu

Havuz Yapımında Nelere Dikkat Edilir?

Öncelikli olarak bilinmesi gereken ilk şey elbette ki havuzun, havuz inşaatından anlayan bir ekip tarafından yapılmasıdır. Çünkü alanında uzman kişiler ve firmalar tarafından kaliteli malzemeler kullanılarak yapılan havuzlar hiç kuşkusuz kullanıcıları memnun edecektir.

Yüzme havuzu yapımında tercih edilen iki farklı tasarım yöntemi bulunmaktadır: açık yüzme havuzu veya kapalı kapalı yüzme havuzu. Bunlar dışında havuz yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi iyi bir havuz yapımı için önemli faktörlerden biridir. Ayrıca havuz yapımında iklim koşulları da dikkate alınmalı ve inşa edilen yüzme havuzunda mutlaka dayanıklı malzemeler kullanılmalıdır.

Ek olarak havuzun yapımı aşamalarında tehlikeye sokabilecek her türlü durumun önüne geçilmesine dikkat edilmelidir. Özellikle çocukların ve yetişkinlerin birlikte yüzme havuzuna girdikleri düşünülerek tasarım yapılmalı ve uygulanmaya koyulmalıdır böylece çocukların zarar görmemesini sağlamalıdır. Ayrıca havuz için gerekli izolasyon işlemleri tamamlanmalı ve cam mozaik kaplama tamamlanmış olmalıdır. Havuzun gerekli mekanik sistemini ayarlanması şarttır. Tüm bu bahsettiğimiz noktalar tamamlandıktan sonra havuzun yapımı tamamlanmış olur.

Havuz Yapımı

Havuz Yapımı

Eminiz ki evinize veya herhangi bir yere havuz yaptırmayı düşünüyorsanız aklınıza ilk gelen sorulardan birisi “havuz nasıl yapılır?” sorusudur. Bu konuda öncelikle ilk bilinmesi gereken şey havuz yapımının ustalık ve profesyonellik gerektiren bir hizmet olduğudur. Bu yüzden de hayalinizdeki havuza sahip olmak ve aynı zamanda kalitesini sağlamak için profesyonel havuz üretimi yapan firmalardan hizmet almaya özen göstermeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Öncelikle olarak bir yüzme havuzunun inşaatı betonarme bir iskeletin inşası ile başlar. Bu aşamanın ardından havuzda izolasyon, cam mozaik ve mekanik tesisat işleri yapılır. Tabi şunu da eklemek gerek kaliteli ve profesyonel bir yüzme havuzu inşaatına başlamadan önce, bu alanda yetenekli olan ustalar, havuzun yapılacağı alanda da bir fizibilite çalışması yapacaktır. Fizibiliteden sonra ise kaba inşaata ve şap döşemesine devam edilir. Tüm bu aşamalar eğer doğru bir şekilde gerçekleşirse havuzda herhangi bir sızıntı, çatlak gibi olumsuz ve istenmeyen durumlar gerçekleşmeyecektir. Tabi bu aşamaların doğru şekilde gerçekleşmesi bu hizmeti veren kişilerin işlerinde yetkin olmasıyla büyük alakalıdır. Havuz yapımı konusunda merak ettiğiniz detaylar varsa Çilek Havuz ile iletişime geçebilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Havuz yapım hizmeti, tuz odası yapımı, Türk Hamamı yapımı gibi çeşitli hizmetler veren Çilek Havuz sahip olduğu tecrübe ve kalite ile size en doğru bilgiyi verecektir.

Havuz Yapımı Maliyeti

Yüzme Havuzu Yapımı

Yüzme havuzu yapımı; alanında uzmanlık gerektiren bir hizmettir. Bu nedenle doğal olarak alacağınız hizmetin belirli bir kaliteye sahip olmasını umarsınız. Yüzme havuzu yapımındaki üç önemli noktayı şu şekilde sıralayabilmek mümkün:

  1. Malzeme kalitesi
  2. Nitelikli İşçilik
  3. Deneyim

Yüzme havuzu yapımında bu üç faktör, yüzme havuzunun kalitesini ve hizmet ömrünü hiç kuşkusuz etkileyecektir. Bu nedenle yüzme havuzu yaptırmayı düşünüyorsanız oldukça başarılı olan ve konusunda uzman bir ekiple çalışan Çilek Havuzu gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Havuzun yapım ve montaj maliyetini etkileyen faktörler arasında havuzun büyüklüğü, havuzun derinliği, havuzun yapıldığı yerin iklim koşulları, fiziki koşullar, hareketli havuzun maliyeti gibi çeşitli konular yer almaktadır. Aynı zamanda havuzun güzelliğini desteklemek isteyen havuz aksesuarları da maliyeti etkileyen bir diğer noktadır. Havuzun prefabrik havuz modeli mi yoksa sıcak havuz modeli mi olduğu da ayrıca maliyeti etkileyecektir. Havuz yapım fiyatları konusunda net bir bilgi almak için Çilek Havuz ile iletişime geçebilirsiniz.

Villaya Havuz Yapımı

Villa sahibi olan ya da villa da yaşamak isteyen kişiler bahçesi olan evlerden çok havuzlu olanları tercih ediyor. Bu sebeple de villa yüzme havuzları yapımı gerek görsel gerekse eğlence açısından villa sahipleri ve müşterilerinin ilk tercihi olmaktadır. Eğer inceleyecek olursanız havuzlu villaların son yıllarda popülaritesi ile birlikte havuzlu villaların hemen hemen her yerde olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz.

Tabi hiç kuşkusuz havuzlu villa yapımı zordur ve maliyetlidir ancak kişilerin isteklerine göre bu maliyetler düşürülebilmektedir. Yüzme havuzu yapıları için dalgalardan, otomatik kaplama sistemlerine ve güçlü aydınlatma sistemlerine kadar birçok çeşitli seçenekler sunmaktadır. Villa sakinleri veya maliyetlerini düşürerek kaliteli havuz elde etmek isteyen müşteriler bu alternatifler arasından kendilerine uygun olanı tercih edebilirler.

Eğer villaya havuz yapımına dair daha detaylı bilgi almak isterseniz uzman bir ekibe sahip olan Çilek Havuz’ dan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Betonarme Havuz

Birçok kişinin ön planda olduğu betonarme havuz, temelde beton üzerine inşa edilmiş bir havuzdur. Betonarme havuzların maliyetinin düşük olması, bu tür havuzlara büyük bir talep oluşmasına neden olmuştur. Hepimizin bildiği gibi betonarme inşaatlarda kullanılan bir malzemedir. Betonarme genellikle çelik ve beton yapıların bir karışımıdır ve havuz yapımında da ilk tercihtir.

Bu malzeme ile yapılan havuzun mukavemeti oldukça yüksektir. Öte yandan betonarme havuzlar çok dayanıklıdır ve bu havuzların uzun süre kullanılabileceği iyi bilinmektedir. Havuz yaptırmak isteyen birçok kişi betonarme havuz nasıl yapılır sorusunun cevabını bilmek ister.

Betonarme havuzların yapımının birçok aşaması vardır. Her aşamada çok dikkatli olmak çok önemlidir. Aşamalar arasında bir gün beklemeniz gerekiyor ve bir gün sonra bir sonraki aşamaya geçebiliyorsunuz. Bu tarz havuzların yapımı ise çoğunlukla 15-20 gün içerisinde bitmektedir. Betonarme havuz yapım süreci kısa, maliyeti az ve dayanıklılığı ise fazladır ve bu nedenle de birçok insan bu tarz havuzlara yönelmektedir.

Betonarme Havuz Yapım Aşamaları

Farklı alanlarda yüzme havuzu yapmak isteyenlerin kafasındaki sorulardan biri de betonarme yüzme havuzu nasıl yapılır sorusudur. Betonarme havuz yapımı 15-20 günde tamamlanır.

Betonarme havuzların yapımında özellikle havuz inşaat alanının ölçü ve hafriyatı ön plana çıkmaktadır. Bu aşamada zeminin kazılması gerekir. İlk adım başarıyla tamamlandıktan sonra betonarme havuzun dış kalıbı dökülür. Ardından havuzun iç kurulumu başlatılır.

Bu aşamada havuzun filtre borusunu ve su geçirmez kemerini yerleştiriniz. Bu aşamada sorun yoksa dördüncü aşamaya geçilir. Bu kısım betonarme havuzun yan duvar ve alt tablası için dökülen betondur. Son aşama, havuzun kalıbının çıkarılması ve betonarme havuzun temizlenmesidir. Bu aşamada betonarme havuzun inşaatı tamamlanır.

Betonarme Havuz Yapımı Maliyeti

Betonarme havuzlar, kısa yapım süreleri ve düşük maliyetleri nedeniyle farklı bölgelerde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Hepimizin bildiği gibi herhangi bir planlama yapmadan bir yüzme havuzunun yapım maliyetinin ne kadar olacağını söylemek zor. Çünkü bu yapıda çeşitli faktörler fiyat belirleyicisi olarak kabul edilmektedir. Bu aynı zamanda betonarme havuzlar için de geçerlidir. Böyle bir havuzda kullanılan malzemelerin boyutu, kalitesi ve işçiliği havuzla alakalıdır. Belirleyici olur. Bu nedenle, maliyeti belirlemek için ayrıntılı bir plan geliştirmek gerekir. Yüzme havuzundan, kar odası yapımına kadar birçok hizmetimiz için firmamızı arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yüzme havuzu yapımında uzun yıllara dayanan deneyime sahip olan Çilek Havuz, betonarme yüzme havuzları alanında da oldukça başarılı olup, bu tip yapıların yapımını en uygun fiyata gerçekleştirmektedir. Konu hakkında detaylı bilgi almak ve hizmet bilgilerimizi anlamak istiyorsanız Çilek Havuz ile iletişime geçip detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu