Siyaset

İngiltere ve Avrupa Birliği İlişkisi

1973 den itibaren İngiltere ve Avrupa Birliği İlişkisi ve üyesi bir ülke oldu ve selefi Avrupa Toplulukları kuruluşundan bu yana 2020 yılına kadar bu önemli bir komşu ve önde gelen bir üye ülke olmuştu ve 47 sonra yani 2020 yılında Avrupa Birliği üyeliğini sonlandı.

AB kökleri ve İngiliz Katılımı

İngiltere, Avrupa Ekonomik Topluluğunu kuran 1957 Roma Antlaşması da dahil olmak üzere ilk olarak 1961 yılında görüşmelere başladı.

İngiltere ve Avrupa Birliği İlişkisi

İngiltere’nin uygulamaları tarafından veto edildi. De Gaulle 1969’da Fransa dönem başkanlığından ayrıldıktan sonra İngiltere üçüncü ve başarılı bir üyelik başvurusu yaptı. Sonra Muhafazakar Partisi lideri ve dönemin başbakanı Edward Heath tarafından 1972 yılında Katılım Antlaşması imzalandı. Avrupa Toplulukları Yasası 17 Ekim1972Parlamento toplandı İngiltere’nin onay belgesi kabul edildi ve ertesi gün (18 Ekim) İngiltere’nin Avrupa Toplulukları üyeliğinin 1 Ocak 1973’te yürürlüğe girmesine izin verildi.

Avrupa Topluluğuna Katılma ve 1975 Referandumu

Birleşik Krallık, İngiltere’nin Avrupa Topluluklarında kalması gerekip gerekmediğine dair ilk ulusal referandumunu 1975 yılında gerçekleştirdi. Harold Wilson liderliğindeki iktidardaki İşçi Partisi, Ekim 1974 genel seçimlerine, İngiltere’nin Avrupa Topluluğu üyeliği şartlarını yeniden müzakere etme ve ardından yeni şartlarda kalıp kalmama konusunda bir referandum yapma taahhüdüyle itiraz etmişti. Tüm büyük siyasi partiler ve ana akım basın İngiltere ve Avrupa birliği ilişkisi olarak sürekli üyeliğini destekledi. Ancak iktidardaki İşçi Partisi içinde önemli bölünmeler vardı 5 Haziran 1975’te seçmenlerden oy vermeleri istendi. İngiltere’deki her idari bölge çoğunluk “Evet” oyları verdi. % 65’in biraz altında bir katılım ile oylamanın sonucu% 67.2 idi ve Birleşik Krallık Avrupa Topluluğu üyesi oldu.

Maastricht Antlaşması ve Referandum Partisi

Thatcher, Muhafazakar Parti içindeki kısmen artan Avrupalı görüşlerinden kaynaklanan iç bölünmelerin ortasında, Kasım 1990’da Başbakan olarak istifa etti.

maastricht antlaşması

İngiltere, sterlin para spekülatörlerinden ( Kara Çarşamba olarak bilinen bir bölüm) baskı altına alındıktan sonra Eylül 1992’de ERM’den çekilmek zorunda kaldı.

Maastricht Anlaşması’nın bir sonucu olarak Avrupa Toplulukları ismi Kasım 1993 yılında Avrupa Birliği oldu. Yeni isim, örgütün ekonomik bir sendikadan siyasi birliğe evrimini yansıttı. 1 Aralık 2009’da yürürlüğe giren Lizbon Anlaşması’nın bir sonucu olarak Maastricht Anlaşması artık güncellenmiş biçimde Avrupa Birliği Anlaşması (2007) biçimde bilinmektedir.

Referandum Partisi 1994 senesinde kuruldu Sir James Goldsmith 1997 yılında genel seçimleri Avrupa Birliği’nde İngiltere’nin üye olma konusunda referandumu sağlayan bir platform üzerinde oldu. Bu seçimde 547 seçim bölgesinde adaylar belirledi ve toplam 810.860 oy veya toplam oyların% 2.6’sını kazandı. Tek bir parlamento koltuğu kazanamadı, çünkü oyları ülke geneline yayıldı ve 505 seçim bölgesinde mevduatını kaybetti.

İngiltere ve Euroscepticism

Nisan 2016’da yayınlanan bir istatistiksel analizde, Strathclyde Üniversitesi’nden Profesör John Curtice, Euroscepticism’i İngiltere ve Avrupa birliği ilişkisi güçlerini kesmek veya azaltmak arzusu ve tersine Europhilia’yı AB’nin güçlerini koruma veya artırma arzusu olarak tanımladı. Bu tanıma göre, İngiliz Sosyal Tutumları (BSA) araştırmaları, Euroscepticism’de% 38’den (1993)% 65’e (2015) bir artış olduğunu göstermektedir. Ancak Euroscepticism AB’den ayrılma arzusuyla karıştırılmamalıdır: Temmuz ile Kasım 2015 dönemi için BSA araştırması,% 60’ın “AB üyesi olarak devam et” seçeneğini desteklediğini ve yalnızca% 30’un “geri çekilme” seçeneğini desteklediğini gösteriyor.

1977’den bu yana, hem Avrupa hem de Avrupa karşıtı görüşlerin farklı zamanlarda çoğunluğu destekledi ve iki kamp arasında bazı dramatik değişimler yaşandı. 1975 yılında Birleşik Krallık Avrupa Toplulukları üyeliği referandumu, İngiliz seçmenlerinin üçte ikisi Avrupa Birliği üyeliğine bulundurulması gerektiğini düşünmektedir. Şimdiye kadarki en yüksek üyelik ret oyuydu, Başbakan Margaret Thatcher’ın görev süresinin ilk tam yılı olan 1980’de gerçekleşti ve% 65’i üyelik lehine ve% 26’sı lehine oldu.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu