Teknoloji

Deep Web Hakkında Merak Edilenler

İnternet sistemleri hakkında az bir bilgisi olanlar, web yapısını ve deep web konularını araştırmaya başlıyor. Deep web hakkında merak edilenler için yapılan araştırmalarda doğru bilinen çeşitli yanlış bilgileri ulaşılabilir. Deep web diğer adıyla derin web, arama motorlarının ulaşamadığı, sanal ağ sistemi ile erişim yapılabilen gizli sitelerdir. Bu sitelerde, yasadışı birçok bilgi yer almaktadır.

Deep Web Hakkında Merak Edilenler
Deep Web Hakkında Merak Edilenler

Deep Web Nedir?

Deep web, internetin görünün yüzeyinin altında derinlerde kalan gizli kısmı olarak tanımlanır. Arama motorları, internetin yüzeyde olan bölümlerine ulaşır ve oradaki siteleri kullanıcılara gösterir. Deep web siteleri arama motorları tarafından bulunamayan gizli bölümlerdir. Derin internet olarak tanımlanmakta ve bu bölümde bulunan siteler, Google gibi arama motorları tarafından indekslenememektedir. Her yapıda olduğu gibi internet sisteminde de çeşitli katlar vardır ve deep web buz dağının görünmeyin kısmı yani erişilemeyen alandır.

Deep Web’e Girmek Suç Mu?

Deep web sitelerine erişim yapmak, bu sitelere girmek suç değildir. Deep web içeriğinde illegal bilgilerin yer alıyor olması, insanları buralara giriş yapmayı da suçmuş gibi görmesine neden oluyor. Deep web’e giriş yapmak ve kullanmak suç değildir. Kullanıcılar, burada yer alan bilgilerin büyük bir bölümünün illegal olduğunu bilmeli ve ulaştığı bilgileri kullanmamaya çalışmalıdır. Her kullanıcının dikkat etmesi gereken husus deep web’te yer alan bilgilerin illegal olduğunu bilmesidir. Diğer türlü giriş yapmak, bu alanı kullanmak suç içermiyor.

Deep Web’de Neler Var?

Deep web konusunu merak edenler en çok burada neler var sorusunu soruyor. Deep web herkesin ulaşamayacağı birçok gizli ve yasadışı bilginin yayınlanması için kurulan sistemdir.

Deep web’te neler var sorusuna şunlar söylenebilir;

  • Uyuşturucu satışı,
  • Silah ve silah ürünleri satışı,
  • Cinsel içerikler,
  • Çocuk pornografisi,
  • Sahte diploma gibi sahtecilik işleri,
  • Çalıntı kredi kartı bilgileri,
  • Cinayet görüntüleri,

Kısaca yasadışı olan her türlü bilgiyi yer alabiliyor. Burada kiralık katil ya da hacker olduğunu ve iş teklifleri beklediğini belirten kişiler bile yer alabiliyor.

Deep Web’e Nasıl Girilir?

İnternetin gizli bölümü olan deep web’e girmek isteyenler, normal arama motoru sistemleri üzerinden giriş yapamazlar. Derin internet olarak tanımlanan deep web’e Tor Browser isimli özel internet tarayıcısı üzerinden giriş yapılır. Bilgisayarına bu tarayıcıyı indirenler, uzantısı *.onion olan karmaşık url yapılarını kullanarak erişim yapabilir. Bu sistem üzerinde deep web’in yüzeye en yakın bölümüne ulaşabilirsiniz. Alt katmanlara inildikçe daha fazla gizli ve illegal bilgi yer alır.

Deep Web Hakkında Doğru Bilenen Yanlışlar Nelerdir?

İnternet teknolojisi birçok kişinin çok yabancı olduğu, sadece kullanıcı olarak yer aldığı bir alandır. Bunu için birçok kon ile ilgili doğru bilinen yanlışlar vardır. Deep web’in sadece uzmanlara yönelik bir alan olduğu söylenir. Bu doğru değildir. Herkesin kullandığı e-posta adresleri bir deep web örneğidir. Çoğu kişi deep web’teki sayfaları bulmanın imkansız olduğunu bilir. Ancak bu sayfaları bulmak kolaydır ve sadece erişim yöntemlerini bilmek gerekiyor.

Deep Web Neden Kullanılır?

İnternet üzerinde bazı bilgileri gizlemek ve sınırlı kişinin ulaşmasını sağlamak gerekebiliyor. Deep web her zaman yasadışı içerikler içermez. Bazı durumlarda yasal bilgilerinde gizlilik içerisinde bulundurulması gerekebiliyor. Deep web, sosyal medya, blog sayfaları, video oyun kulüpleri, kitap kulüpleri, kütüphane sistem indeksleri, gizlilik gerektiren şifreli kullanım yoluyla iletişim kurma gibi birçok aktiviteleri içeriyor.

Deep Web Ne Kadar Büyük?

İnternetin gizli yönü olarak bilinen deep web’in ne kadar büyük olduğu konusunda kesin bilgi vermek mümkün değildir. Deep web tasarımının amacı tamamen gizliliktir. Bunun için deep web’te ne kadar site ve verinin olduğu analizleri yapılamıyor. Arama motorları ile erişim yapılan internetin görünün yüzünden daha mı büyük, yoksa daha mı küçük sorularına cevap vermek mümkün değildir. Deep web içeriklerinin karanlıkta kalan kısmına da darknet deniliyor. Karanlık yönü çok olduğu için ne kadar büyük sorusuna hiçbir zaman cevap verilemiyor.

Deep Web Sitelerine Nasıl Ulaşılır?

Deep web yani derin internetin derinlik yapısı bilinmiyor. Deep web sitelerine erişim yapabilmek için bilgisayarda Tor ağı oluşturmak gerekiyor. Tor browser uygulamasını indirerek kuranlar, deep web sitelerinin karmaşık yapılı url adreslerini kullanarak burada yer alan sitelere ulaşmaya başlayabilecektir. İnternetin gizli bölümü olan deep web sitelerine erişmek mümkündür ve en kolay yolu tor browser uygulamasını kullanmaktır.

Deep Web Hakkında Merak Edilenler
Deep Web Hakkında Merak Edilenler

Deep Web Sitelerinin Farkı

Normal web erişimlerinde yer alan web siteleri ile deep web’te yer alan sitelerin belirli farklılıkları vardır. Deep web siteleri “.onion” uzantısına sahiptir. Onion uzantılı siteler, Tor Browser sisteminde olan siteler olarak bilinir. Medyada gündeme gelen birçok sansasyonel içerikli bilgilerin yer aldığı web siteleri deep web’te yer alır. Deep web sitelerinin, normal sitelerden farkı, içeriklerinin büyük bir bölümünün gizlilik ve yasadışı içeriklere sahip olmasıdır. Web sitelerinin sahipleri tespit edilemediği için içerik paylaşımları için yasal süreçler başlatılamıyor. Ayrıcı derin internet yapısı olduğu için gizli tutulması gereken bilgilerin internet üzerinde en iyi şekilde gizlenmesini sağlar.

Tor Browser Nedir?

Tor browber bir tür internet tarayıcısıdır. İnternet kullanıcılarının yakından tanıdığı vpn ile benzerlik gösteriyor. Tor browser, dünyanın birçok yerinde bulunan bilgisayarlar üzerinden erişim yapılmasını sağlayan tarayıcıdır. İnternette gizli dolaşım imkanı sunan sistemdir. Tor browser üzerinden yapılan erişimlerin tespit edilmesi çok zordur. Deep web sitelerine erişim yapılmasını sağlar. İçeriğinde, deep web siteleri uzantısı olan .onion bağlantılarını içerir. Tor ağı, bir yazılım türü olduğu için hiçbir zaman tam güvenli erişim sistemi olarak gösterilemez. Birçok bağlantının NSA (ulusal güvenlik ajansı) tarafından tespit edildiği belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu