Eğitim

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

Akademik bir alanda başarı elde etmek iş hayatında başarılı olabilmenize etki eder. Bu hususta Türkiye’de faydalanabileceğiniz çok özel üniversiteler vardır. Ancak size daha farklı imkanlar sağlayacak farklı üniversiteler de bulunuyor. Yurtdışında yer alan bu yükseköğretim kurumları, özellikle de yabancı dil konusunda size farkındalık sağlar. Bundan dolayı her yıl binlerce öğrenci yurtdışında eğitim görmek için farklı ülkelere giderler. Bu hususta dünyanın en iyi üniversiteleri daha fazla tercih ediliyor. Çünkü bu kurumlarda sunulan imkanlar hem daha fazla hem de daha özeldir. Peki, dünyanın en iyi üniversiteleri hangileridir?

Dünyanın En İyi Üniversiteleri
Dünyanın En İyi Üniversiteleri

Oxford Üniversitesi – İngiltere

İngiltere’de bulunan Oxford Üniversitesi, birçok öğrencinin hayalinde olan kurumlardan biridir. Tarihi bir yükseköğretim kurumu olmasından dolayı çok özel bir yeri vardır. Hatta dünyanın en eski üniversitelerinden biri olarak kabul edilir. Kuruluşu 1096 yılında gerçekleşmiştir. Kurumda İngilizce konuşulur. Kendini özellikle de dil konusunda geliştirmek isteyen öğrenciler için en ideal okullardandır. Ancak üniversite, yurtdışından öğrenci kabulü konusunda çok fazla ayrıcalık sunmuyor. Bundan dolayı Oxford’a girebilmek bir hayli zorlayıcıdır. Bill Clinton ve Albert Einstein gibi önemli isimlerin daha önceden bu okulda yer aldıkları biliniyor.

Kaliforniya Üniversitesi – ABD

Devlet üniversitesi olarak kabul edilen Kaliforniya Üniversitesi, 1868 yılında kurulmuştur. Okuldaki 8 öğretim üyesi, Nobel Ödülü almıştır. Bundan dolayı kurumun kalitesi son derece yüksektir. Kadınların üniversite okumalarına hak tanıyan ilk kurumdur. Bu hakkı 1870 yılında veren üniversite, oldukça dikkat çekicidir. Okulun sloganı ”Işığa İzin Ver” olarak kabul edilmiştir. ABD’nin en iyilerinden olmayı başarmış en popüler yükseköğretim kurumlardandır. Burada okuyan öğrencilerin başarı oranları ise bir hayli yüksektir.

Washington Üniversitesi – ABD

ABD’nin Batı kıyısında yer alan Washington Üniversitesi, bölgede yer alan en eski yükseköğretim kurumudur. 1861 yılından kurulmuştur. Okula başvuru yapan öğrencilerin %46’sı bu kuruma kabul edilir. Genetik, iletişim ve psikoloji bölümleriyle daha fazla öne çıkan bir yerdir.

Yaklaşık olarak 48 binlik bir öğrenci sayısına sahiptir. Türkiye şartlarına göre bu rakam bir hayli yüksektir. Üniversitenin yapısı son derece müthiştir. Bunun yanı sıra herkesin dikkatini çekmeyi başaran özel bir kütüphanesi vardır. Okula gösterilen özen, kütüphanesine de gösterilmiştir.

Harvard Üniversitesi – ABD

Harvard Üniversitesi, Massachusetts eyaletindedir. 20 bin öğrencisiyle dünyanın en iyileri arasındadır. 1636 yılında kurulan üniversite, aynı zamanda Amerika’daki en eski kolejlerdendir. Akademik alanda çok fazla başarı kaydeden bir okuldur. Bu yüzden dünyanın birçok yerinde Harvard’da okumak isteyen binlerce öğrenci vardır. Üniversite binası, tarihi bir değere sahiptir. Bundan dolayı ABD tarafından özenle korunur. Öğretim üyeleri ise oldukça ünlüdür. Birçok öğrenci, sırf bu hocalardan ders alabilmek için kıyasıya çalışırlar. Aynı zamanda kurumda çeşitli burs imkanları da bulunuyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü – ABD

11 bin kadar öğrenci barındıran Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, mühendislik, teknoloji ve bilim alanlarında öne çıkıyor. Bu alanlarda çok büyük başarılara imza atan okul, kendini yüksek yerlere taşımak isteyen öğrenciler için büyük bir fırsattır. Uluslararası öğrenci kabulünde büyük şanslar sunuyor. Kendinizi biraz öne çıkararak bu yükseköğretim kurumuna girme fırsatını yakalayabilirsiniz. Teknik üniversiteler arasında yer alan okul, kendi öğrencilerini her zaman ön planda tutar. Onların başarılarını daima destekler. Bu yüzden bir tane öğrencisi bile başarısız olmaz.

Stanford Üniversitesi – ABD

Kaliforniya’da bulunan Stanford Üniversitesi, köklü geçmişiyle dikkat çeker. Tamamen tarihi bir yapı olması, öğrencilerin birçok açıdan ayrıcalık kazanmalarını sağlamıştır. 17 bin kadar öğrencisi vardır. Bütçe konusunda çok geniş bir özellik taşır. Çünkü Stanford Üniversitesi için kullanılan bütçe, dünyada 3. sıradadır. ”Özgürlüğün Rüzgarı Eser” sloganıysa, okulu temsil eden en güzel sözlerden biridir. Üniversitenin yapısına dışarıdan baktığınızda bile sizi cezbeder. Hemen herkesin hayalinde olan bir kurum olması, bu kurumun değerine değer katmaya devam ediyor. Profesyonel hocaları ve çeşitli imkanlarıyla akademik başarılarınızı iki katına çıkarabilecek bir yerdir.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü – ABD

2 bin kadar öğrenciye sahip olan Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, bilim ve teknoloji konusunda öne çıkmıştır. Çok az sayıda öğrenciye sahip olduğu için daha fazla dikkat çeker. Bu sayının azlığı, öğrencilerle daha yakından ilgilenilmesini sağlamaktadır. Özel kurumlardan biri olması, kabul oranlarının düşük olmasına neden olmuştur. Ancak başarılı mezunlar verme konusunda çok iddialı bir kurumdur. Okulun sloganı ”Gerçek Seni Özgürleştirecek” olarak belirlenmiştir. Enstitü, bu slogan sayesinde bilime ne kadar değer verdiğini göstermeye çalışmıştır.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri
Dünyanın En İyi Üniversiteleri

Columbia Üniversitesi – ABD

New York’ta kurulan Columbia Üniversitesi, özel bir yükseköğretim kurumudur. Kuruluş tarihi 1754’tür. Bu eyalette yer alan en eski okullardandır. Şehrin ortasında konumlandırılmış olması, okula ayrı bir hava katıyor. Eğitim alırken gezip eğlenebileceğiniz bir konumda bulunması, üniversitenin değerini arttırıyor. Bu sayede New York’u tanıma fırsatınız da oluyor. Kurum, öğrenci kabulü işlemlerinde çok dikkatli hareket eder. Bu okula girebilmek için puanınızın yüksek olması yeterli değildir. Aynı zamanda okul dışı aktiviteleriniz de bulunması önemlidir. Diğer kurumlarla karşılaştırıldığı zaman kabul oranı yüksek olan kurumlardan bir tanesi olduğu görülür.

Dünyanın Diğer En İyi Üniversiteleri

Dünyanın diğer en iyi üniversiteleri ise şunlardır:

 • Cambridge Üniversitesi – İngiltere
 • Yale Üniversitesi – Amerika
 • Imperial Collage London – İngiltere
 • Chicago Üniversitesi – Amerika
 • ETH Zurich – İsviçre
 • John Hopkins Üniversitesi – Amerika
 • Pensilvanya Üniversitesi – Amerika
 • University Collage London – İngiltere
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi – Türkiye
 • University of Tokyo – Japonya
 • Avustralyan National University – Avustralya
 • Fudan University – Çin
 • Universite PSL – Fransa
 • Technical University of Munich -Almanya

Gibi üniversiteler de dünyanın en iyi kurumlarındandır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu