Sağlık

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ağız ve diş hijyeninin yeteri kadar sağlanmaması zamanla dişle ilgili problemlerin tetiklenmesine yol açar. Özellikle düzenli fırçalanmayan dişlerde zamanla çürümeler meydana gelmeye başlar. Diş ve diş etindeki yaşanan bu tip sıkıntılar da diş ağrılarının tetiklenmesine neden olmaya başlar. Günlük hayatı son derece olumsuz etkilemeye neden olacak diş ağrısı için doğal çözüm yollarına başvurabilirsiniz. Diş ağrısına ne iyi gelir diyenler içinde bu yazımızda hangi yolların etkili olduğu konusunda bilgilendirmelere yer verdik.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına İyi Gelen Yöntemler

Diş ağrısının daha hafif şekilde seyredilmesine yardımcı olacak doğal yöntemlere başvurabilirsiniz. Böylelikle dişlerinizdeki ağrılarınızdan kurtulma şansına sahip olabilirsiniz. Fakat başvuracağınız yöntemlerin bir süreliğine kadar ağrıyı hafifleten geçici çözümler olduğunu bilmelisiniz. Diş ağrısını kökten çözüme kavuşturmak adına doktor yolunu tutabilirsiniz. Doktora gitmek istemeyen ve evde kendi başına ağrıyı yok etmek isteyenler olabilir.

Diş ağrısına iyi gelen yöntemlere geçmeden önce diş ağrısının yaşanmasının altında yatan sebepleri şu şekilde sıralamaya başlayabiliriz;

  • Diş çürüğü oluşumu
  • Dişte meydana gelen bakteriyel enfeksiyon hali
  • Diş çatlak ya da kırılması
  • Diş dolgusunda meydana gelen hasar
  • Diş eti enfeksiyonlarının yaşanması

Diş ağrısının günden güne daha da fazla artmasına yol açmaya neden olacak hususlar arasında yer aldığını bilmelisiniz.

Diş Ağrısına İyi Gelen Doğal Çözümler

Diş ağrısı olduğu zaman evde kendi yöntemleriniz ile de ağrıyı bastırmaya çalışabilirsiniz. Öyle ki diş ağrınız daha da fazla tetiklenmeye başlayabilir. Ağrının boyutu arttıkça dayanılmaz bir noktaya gelebilir. Böyle bir durumda evde ağrıyı çekmek yerine doğal çözüm yollarına başvurabilirsiniz. Üstelik yapacağınız doğal yöntemler işe yarar sonuçlara kolayca ulaşabilmenizi sağlayacaktır.

Diş Çürümesine Neden Olan Şeyler > https://www.pusholder.com/dis-curumesine-neden-olan-seyler/

Tuzlu Suyla Gargara Yapın

Diş ağrınız varsa yapacağınız doğal yöntemler arasında tuzlu su ile gargara geliyor. Tuzlu suyla gargara yapmak ağız içerisindeki bakterilerin ölmesine neden olur. Enfeksiyonun giderilerek diş ve diş etlerinde daha fazla ağrının şiddetlenmesini önlemeye yardımcı olur. Doğal bir antiseptik özelliğine sahip olduğundan dolayı kolayca bu yola başvurabilirsiniz. Tuzlu su aracılığıyla gargara yapılması diş ve diş etleri arasında yer alan kalıntılarında temizlenmesine yardımcı olur. İltihabı hafifletme ve dişlerin rahatlamasını sağlama gibi olumlu yanlara sahiptir.

Soğuk Kompres Uygulamak

Diş ağrıları için bir diğer izlenecek çözüm yolları içerisinde soğuk kompres yer alıyor. Diş ağrısının geçici şekilde yok edilmesi konusunda etkili diyebileceğimiz bir yol olacaktır. Soğuk kompres, bölgede bulunan damarların soğuk ile teması sonrasında daralmasına zemin hazırlar. Kan damarlarının ise daralmaya başlaması ağrının daha hafif hale dönüşmesine yol açmaya neden olur. Böylelikle şiddetli bir ağrı içerisinde olan kişinin rahatlamasına yardımcı olmaya başlar.

Sarımsak İle Diş Ağrısını Hafifletin

Mutfaklarımızın olmazsa olmazı şifa kaynağı ürünlerde artık diş ağrısının hafiflemesinde yardımcı olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Özellikle sarımsağın ağrı kesici bir özelliğe sahip olduğunu mutlaka bilmelisiniz. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak ile artık diş ağrısından en kolay şekilde kurtulmaya başlamanız mümkün hale dönüşmeye başlar. Sarımsağı ezerek ağrının olduğu yere bastırmak ağrıyı dindirmek açısından fayda sağlar.

Diş Ağrısına Karanfil Yağı

Karanfil, diş ağrısı dindirme metotlarından biri olarak karşımıza çıkar. Bu denli önemli bir diş ağrı kesintisine sahip olması ağrı çekenlerinde başvurmasına yol açıyor. Karanfil yağını bir pamuğa dökerek dişin olduğu yere koyabilirsiniz. Böylece iltihap kapmış ve şiddetli ağrının olduğu dişte hafiflemenin oluşmasını sağlar. İçeriğinde öjenel doğal bir antiseptik yer alır. Bu özelliği sayesinde diş ağrılarının en kolay yoldan hafiflemesi konusunda etkili bir işlevselliğe sahiptir. Eğer ki diş ağrınız varsa o zaman karanfil yağını kullanarak diş ağrısından kurtulmaya başlayabilirsiniz.

Kekik İle Diş Ağrısını Yok Edin

Doğal yöntemler her daim daha ilgi çekici hale gelmiştir. Diş ağrılarının hafifletilmesi için bir diğer başvuracağınız yollar içerisinde de kekik yer alır. Kekik içinde sarımsak ve karanfilde olduğu gibi güçlü antioksidan özelliğe sahip olduğunun altını çizebiliriz. Kekik yağı veya suyunu ağrının olduğu bölgeye birkaç damla kadar damlatarak ağrının yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısı Nasıl Önlenir, Neler Yapılmalıdır?

Diş ağrısının oluşması, yaşamsal kaliteyi de ister istemez aşağıya çekmeye neden olur. Şüphesiz hiç kimse böyle bir durum ile karşı karşıya kalmak istemez. Diş ağrılarına karşı yapabileceğiniz en iyi önlemlerden biri ise diş bakımınızı ihmal etmemeniz olacaktır. Düzenli bir şekilde yapacağınız diş bakımlarıyla diş ağrılarınızdan kurtulmaya başlayabilirsiniz. Dişlerinizin daha sağlıklı bir şekilde görünmeye başlamasını sağlamış olursunuz.

Bir diğer izleyeceğiniz önemli yollardan biri ise sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı beslenmenin de dişin ileriki süreçlerde problem yaratmasının önüne geçmeye başlamış olacaktır. Dişlerinizi fırçalarken yumuşak bir dokuya sahip olan diş fırçaları tercih edilmelidir.

Evde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Evde diş ağrısı olduğundan doğal çözüm yollarına başvurabilirsiniz. Sarımsak, kekik, karanfil yağı, soğuk kompres, tuzlu su ile gargara yapmak etkili diyebileceğimiz çözüm yollarından biri olacaktır. Tamamen ağrıyı yok etme özelliği olmasa da bir süreye kadar ağrının hafiflemesine neden olabilir. Bunların yanı sıra zerdeçallı su diş ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

Diş Ağrısını En Çabuk Ne Keser?

Diş ağrısını en çabuk ne keser dediğiniz zaman ılık suya birkaç damla tuz ekleyip gargara yapmak rahatlatacaktır. Karışımı ağzınızda güzelce gargara yapın ve suyu tükürün. Ilık tuzlu su bir nebzede olsa ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Dayanılmaz bir hal alan diş ağrısının kesilmesini sağlamaya başlayabilirsiniz.

Evde uygulayacağınız doğal yöntemlerin dışında, diş ağrının çok şiddetli olursa o zaman diş hekimine görünmenizde fayda olacak. Eğer ki çürük ileriki boyuta ulaşmışsa o zaman diş hekimi tarafından tedavi edilmesi daha doğru olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu