Bilgi Kutusu

Yapay Çiçekler Nasıl Temizlenir?

Yapay çiçekler, kullanıldığı ortamda doğadan esintiler bırakan bir etki yaratıyor. İç mekan tasarımlarında titizlikle seçilen ve kullanılan yapay çiçekler, diğer tüm aksesuarlarda olduğu gibi düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyuyor. Doğal bitkilere kıyasla söz edilen bakım yapay çiçeklerin temizliğini kapsıyor.

Yeterli bakım yapılmayan yapay çiçeklerde toz birikintileri ve kirli görünümler ortaya çıkıyor. Yapay çiçeklerin temizliğini üretildiği malzeme çeşidine göre doğru yöntemler kullanarak yapmak büyük önem taşıyor. Bu yazımızda yapay çiçekler ve temizliklerinin nasıl yapıldığı konusunda detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Yapay Çiçekler Nasıl Temizlenir?
Yapay Çiçekler Nasıl Temizlenir?

Yapay Çiçeklerin Temizliğinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir? Nasıl Temizlenir?

Canlı çiçeklere kıyasla sulama ve toprak bakımı istememesi, yapay çiçeklerin iç mekanlarda daha fazla tercih edilmesine sebep oluyor. Her ne kadar böyle değerlendirilse de düzenli olarak temizliği yapılmayan yapay çiçeklerin bakımsız görünümü alıcılığının önüne geçebiliyor. Peki, yapay çiçeklerde temizlik nasıl olmalı ve hangi yöntemler kullanılmalıdır?

Bunlardan şöyle bahsedebiliriz;

  • Püsküllü toz fırçası kullanarak düzenli aralıklarla toz alma işlemi gerçekleştirilmelidir.
  • Ürün özellikleri dikkate alınarak açıklamalarında bulunan temizlik rutinine ve temizlik türüne göre temizlenmelidir.
  • Yıkanabilen yapay çiçekler, suda bolca yıkadıktan sonra görünüşüne zarar vermeden kurutulmalıdır.
  • Çıkması zor toz ve kirler için deterjan kullanarak yıkama işlemi yapılmalıdır.
  • Yıkanmaya uygun olmayan çiçeklerin nemli bez yardımı ile düzenli olarak silinmesi gerekir.
  • Yapay çiçeklerin üzerindeki toz tabakası için elektrik süpürgesine geçirilen bir çorap yardımı ile alınabilir. Bunun için çorap yerine ince gözenekli bez de kullanılabilir.

Bu yöntemlerle yapay çiçeklerin bakımı düzenli olarak yapılabilir. Dekoratif bir anlam taşıyan ve bulunduğu ortamın enerjisini hedef alarak kullanılan yapay çiçeklerin alıcı ve zarif görüntüsünü kaybetmemesi için düzenli olarak bakımı yapılması gerekir.

Yapay Çiçekler Hangi Malzemelerden Üretilebilir?

Yapay çiçekler, satenden plastiğe birçok farklı ürün ile oluşturulabiliyor. Tasarımlarına göre farklı taşlar ve renkli kumlar ile dizayn edilen yapay çiçeklerin, bakımı ve temizliğinde yapıldığı malzemenin cinsi büyük önem taşıyor.

Yapay çiçeklerin imalatında saten kurdeleler, buket kağıtları, simli ve parlak tüller, krep kağıtlar, ipek iplikler, tüyler vb. çeşitli ürün grupları kullanılıyor. Yapay çiçeklerin gerçeğe yakın olması için çok farklı yöntemler ile çalışmalar yapılıyor.

Yapay çiçeklerin avantajlarından en önemlisi canlılığını ve güzelliğini uzun süre yitirmemesidir. Bunu sağlamanın yolu da üretildiği malzeme türünün nasıl temizlendiğini iyi bilmekten geçiyor.

İpekten Yapılan Yapay Çiçeklerin Temizliği Nasıl Olmalıdır?

İpek yapay çiçeklerin temizliğinde su ve deterjan kullanımı doğru ölçülerde uygulandığında etkili bir temizlik sağlıyor. İpek yapay çiçekler için içerisine birkaç kaşık tuz ilave edilen su kullanmak kiri ve tozu kolay bir şekilde çıkarabiliyor.

Tuz, kirler üzerinde deterjana kıyasla daha hafif aşındırıcı davranıyor ve ipek yapay çiçekleri narin bir şekilde temizleyebiliyor. Deterjan ile ipek çiçeklerin yıkanması sırasında ise su sıcaklığının ılık olması ve çiçeğin detaylarının ovma hareketleri ile temizlenmesi başarılı bir sonuç ortaya koyuyor.

Yapay Çiçekler Temizlendikten Sonra Nasıl Kurutulmalıdır?

Özellikle su ve deterjan kullanılarak yapılan temizleme işlemlerinde yapay çiçeklerin rengini kaybetmemesi ve dokusunun zarar görmemesine dikkat etmek gerekiyor. Söz konusu bozulmalar yıkanma esnasında oluşabileceği gibi yanlış kurutma işlemleri de aynı hasarlara sebep olabilir. Bunun önüne geçebilmek için temizlenen yapay çiçekler direkt olarak güneş ışığı altında kurutulmamalıdır.

Güneş ışığı, yapay çiçeklerin renklerinde solmaya ve renk değişikliklerine sebep olabilir. Aynı şekilde kurutma işlemi yanlış pozisyonlarda olmamalı ve çiçeğin duruş biçimi zarar görmemelidir. Bunun için çiçekler yıkandıktan sonra ters biçimde duracak şekilde sabitlenmeli ve kurutulmalıdır.

Yapay Çiçeklerin Toz Tutmaması İçin Neler Yapılabilir?

Yapay çiçekler, evinizin dekorasyonuna dahil olan her aksesuar gibi tozlanmaya meyillidir. Toz tutmasını engellemenin en basit çözümü haftada 3 kez toz almaktan geçer. Püsküllü toz fırçaları, spreyler ya da nemli bez yardımı ile çiçeklerin her zaman istediğiniz şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak yapılan temizlik, yapay çiçeklerin ömrünü uzatarak kalıcı kirlerle savaşır.

Yapay Çiçekleri Bulaşık Makinesinde Yıkamak Zarar Verir Mi?

Bazı kişiler yapay çiçek temizliğinde bulaşık makinesinden de faydalanabiliyor. Bulaşık makinesi, çiçekleri sabit bir şekilde yerleştirme ve yıkama esnasında suyun eşit bir şekilde nüfuz edebilmesinden dolayı iyi bir tercih olabilir.

Bulaşık makinesinde yapay çiçeklerin yıkanmasında dikkat edilecek tek nokta deterjan kullanılmamasıdır. Aynı şekilde yıkama işlemi için düşük sıcaklıklar tercih edilmelidir. Deterjan ve yüksek sıcaklık ayarlı programlar yapay çiçeklerin yapısını ve eski formunu bozar.

Yapay Çiçekler Nasıl Temizlenir?
Yapay Çiçekler Nasıl Temizlenir?

Yapay Çiçeklerin Daha Parlak Görünmesi İçin Neler Yapılabilir?

Temizlenen yapay çiçeklere parlaklık verebilmek için beyaz sirkeden yararlanılabilir. Beyaz sirke bir miktar suya eklenip sprey şişesi yardımı ile sıkıldığında çiçekler normalden daha parlak görünür. Temizlikte çok sık kullanılan sirke, parlaklık vermesi özelliği ile yapay çiçek bakımında tercih edilecek ürünler arasında yer alır. Yapay çiçek temizliği dışında gerçekleştirilen toz alma işlemlerinde ve zemin temizliklerinde de çok fazla kullanılır.

Yapay Çiçek Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yapay çiçek tercihini şekillendiren asıl etmen dekorasyona olan uyumudur. Durum böyle olunca çiçek tercihi renkler ve görünümü ön planda tutularak seçilir. Dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer nokta ise temizliğinin kolay olup olmadığı konusudur diyebiliriz. Yapay çiçekler, yapıları gereği toz tutmaya ve çekmeye meyillidirler.

Satın alırken kolay bir şekilde tozlansa bile temizliği kolay olan ürünler tercih edilmelidir. Çok fazla detayı bulunan ve yapıldığı malzeme itibariyle temizlendiğinde eski görünümü kaybedecek ürünler seçilmemelidir. Dekorasyondaki yerini ve görüntüsünü uzun süre koruyacak güzellikte olması açısından bu detaylara dikkat etmek çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu