Ekonomi

Döviz Mevduatlarında 3 Ayın En Hızlı Artışı

İki bin yirmi yılında döviz mevduatlarında 3 ayın en hızlı artışı gerçekleşti. Bunun altında yatan birçok neden varken en önemli nedeni ise korona virüs oldu. Korana virüs yüzünden işletmeler kapandığı için ithalat ve ihracat neredeyse durdu. Dolar, Euro ve altın döneminin en top noktasındaydı.

Merkez bankasının bu konuya ilişkin verileri ise altı kasım iki bin yirmi yılı için Türkiye döviz mevduat hesapları 3,2 milyar lira artıştaydı. Türkiye’de ki döviz mevduat hesaplarında 224,23 milyar liraya ulaştık. Üç ayın en hızlı döviz artışı yaşandı. Daha önceki aylarda yaşanılan en yüksek artış ise 6,59 milyar dolar ile yedi ağustos iki bin yirmi yılında yaşandı.

Döviz mevduatı yedi ağustosta 219,51 milyar dolardı. Merkez bankasının yayınlandığı haftalık bilgilere göre Türkiye’de aynı dönem içerisinde döviz mevduatı altın hariç 2,3 milyar dolar artış gösterdi. Amerika birleşik devletlerinde gerçekleşen başkanlık seçimlerinde dolar ve Türk lirası kurunun hareketi gözlemlendiğinde 8.35′ ten 8.52′ ye kadar neredeyse %3 lük bir artış söz konusu oldu.

Dolar yirmi yılın en yüksek zirvesini yaşadı. Türkiye’de bütün mevduat hesaplarının içerisinde döviz mevduatlarının payını gösteren dolarizasyonun göstergesinde yükseliş son gelen bilgiler doğrultusunda 225 milyar dolarlık döviz mevduatlarının toplam mevduatıdır. İçindeki pay oranı ise 55,6 bir dilimdedir. Ocak iki bin yılından bu yana yaklaşık olarak yirmi yıllık en yüksek seviye iki bin yirmi yılında oldu.

Döviz Mevduatlarında 3 Ayın En Hızlı Artışı
Döviz Mevduatlarında 3 Ayın En Hızlı Artışı

Döviz Mevduatları Hala Aktif Bir Yükselişte mi?

Dövizin aktif rasyonu nedeni ile vatandaşlar ve şirketler iki bin yirmi yılını döviz alım fırsatı olarak değerlendirdiler. Döviz mevduat hesaplarının artışı ile bankalar elindeki dövizi azaltmak isterken 202 milyar dolar ile rekor kırıldı.

Merkez Bankası 3 Aylık Döviz Hesapları Ne Durumda?

Merkez bankası haftalık döviz oranlarına göre Türkiye’de ki döviz hesapları iki yüz iki milyar nokta dört milyonu gördü. En son verilere göre bir milyar yedi yüz doksan beş milyon dolar artışta merkez bankası tarihinin en yüksek verilerini kaydetti. Türkiye Cumhuriyeti merkez bankası istatistiklerine göre gelişmekte olan ülkelerde doların kayıp yaşadığı görülmektedir.

Ülkemizde ise vatandaşın dolar alımını arttırması ve daha birçok nedenden ötürü doların yükselişi hala devam ediyor. Amerikan doları türü hesaplarda bir nokta dört milyarlık bir atış yaşandı. Dolar ve Euro mevduat hesaplarındaki artış hızı da oransal olarak yüzde sıfır nokta kırk beş iken ikiye katlayarak sıfır nokta doksan oldu.

Döviz hesapları iki bin yirmi mart ayından bu yana iki yüz milyar dolara ulaşmıştı. Mayıs ayının sonlarına doğru ise iki yüz milyar doların üstü rakamlar görülmüştü. Mayıs ayının ilk yedi gününde ise yüz doksan dört milyar dolardı. Haziran ayı öncesinde normal seyrinde olan dolar ve Euro bankaların gelişme politikalarının olumsuz etkilenmesini sağladığı için, bankalar birliği faizlerin düşürülmesi yönünde karar aldı. Faizlerin düşmesi konut ve araba fiyatlarının artmasına neden olsa da bu dönemde verilen destek kredilerinden birçok vatandaş yararlandı. Faizlerin düşürülmesi dolar ve Euro hesaplarının çekiciliğini bir nebzede olsa düşürdü.

Vatandaşın Tercihi Neden Dolar ve Euro Oldu?

Mayıs ayından bu yana doğrusal olmayarak yükselişte olan döviz kurları vatandaşın ilgisini çekti, bu nedenle yatırım aracı olarak en çok tercih edilen dolar ve Euro oldu.

  • Doların düzensiz artışı,
  • Faiz oranlarındaki düşüş,
  • Enflasyonun artması,
  • İthal edilen ürünlerin dolar üzerinden ülkemize geliyor olması gibi sebeplerden dolayı insanlar dolar almayı tercih ettiler.

Mevduat banka hesaplarında vatandaş ve tüzel işletmelerin döviz mevduatı artışı bir milyar sekiz yüz seksen sekiz milyon dolar olurken katılım bankalarında ise seksen dokuz milyon dolar olarak gerçekleşti. Kasım ayının ilk haftalarında Türkiye’de döviz mevduat hesaplarında yüz on üç milyar dolarlık kısmı Amerika birleşik devletlerine ait dolar ve altmış bir milyar yüz altmış bir milyon olan kısmı ise Euro cinsindendir. Euro hesaplarındaki artış ise üç yüz elli iki milyon doları buldu.

Bankaların toplam mevduat hesapları ise kasım iki bin yirminin son çeyreğine göre bir nokta iki milyar lira artış göstererek, üç trilyon elli beş milyon lira ya yükseldi. Ülkemizde yükselişte olan dolar ve Euro Amerika’nın eski başkanı Trump’ın gitmesi ile artış gösterirken, İran da yüzde on dörtlük bir gerileme yaşadı. Bir ABD doları satış fiyatı yirmi dokuz binden 24 bine kadar düştü. Bir avro ise yirmi dokuz bin tümen bandında işlem görüyor.

Döviz Mevduatlarında 3 Ayın En Hızlı Artışı
Döviz Mevduatlarında 3 Ayın En Hızlı Artışı

Dolar Kaç Yönlü Dalgalandı?

Gün içerisinde de dalgalanmaları devam eden dolar ve Euro’nun kur değer eşitliği bilgisi 8.05 iken 8,30’dan işlem gördü gün sonunda ki kapanış değer eşitliği bilgisi ise 8.20 bandında idi. piyasada ekonomi yönetimine dair yapılan yeni atamalar ili beraber ye mali politikaların belirlenmesi bekleniyor. Enflasyon ile mücadele ve mali açıdan disiplin vurgusu bu konuya dair yeni yapılanmaların gelmesi bekleniyor.

Merkez Bankasında Dolar ve Euro’nun Son Durumu Nedir?

Dolar ve Euro’nun son durumu ise bakan Berat Albayrak’ın istifasından sonra ki günlerde küçük de olsa bir düşüş yaşandı. Şu an ise dolar 7.71 Euro ise 9,17’lik seviyelerde seyir ediyor.

Piyasaya Yabancı Sermaye Katkısı Dövizi Nasıl Etkiler?

İki bin on sekiz eylül ayından bu yana yüzde sekizlik düşüşün hemen sonrasında en yüksek gerileme dönemini yaşayan dolar ve Euro Türk lirası bandında iki bin yirmi yılının kasım ayının ilk haftasında yaşandı. Bu gerilemenin yaşanmasının arka planında yabancı dış yatırımların işlemleri sayesinde olduğu düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu