Bilgi Kutusu

Green Card Nedir? Ne İşe Yarar?

Yaşadığımız dönemde ülkeler arası seyahatler ve diğer işlemler kapsamında bazı yasal kurallar vardır. Pek çok ülkeye geçişlerde bu kartların önemi büyüktür. Gerek ülkemizde gerekse diğer ülkelerde dikkate alınması gereken birçok yasal kart olduğundan bahsedebiliriz. Amerika’da yaşamak isteyen bireyler içinde green card bu özelliğe sahiptir. Green card kapsamında bireyler yaşadıkları ülkelerde kalım süreleri hakkında çeşitli detaylandırmalar yapabilmektedir. Ayrıca green card bünyesinde Amerika’da yaşayan ya da yaşamak isteyen vatandaşlar adına farklı yasal sorumluluklar mevcuttur.

Green card kapsamında bireylerin oturma hakları şekillendirilmiş olur. Bu yazımızda sizlere green card nedir? Ne işe yarar? Üzerine detaylı bilgiler sunacağız. Ayrıca green card sahibi olabilmeniz açısından gereklilikler ile ilgili noktalara değineceğiz. Gelin o halde yazımızı birlikte inceleyelim.

Green Card Nedir? Ne İşe Yarar?
Green Card Nedir? Ne İşe Yarar?

Green Card Nedir?

Green card sahibi olmak isteyen bireylerin öncelikli olarak resmi işlemleri halletmesi gerekmektedir. Bu noktada gerekli bilgilerin de eksiklik olması durumu kart alım işlemlerini uzatabilmektedir. Ayrıca eksik veri kaynaklı olarak ya da pek çok sebepten dolayı kart alım işlemleri iptal edilebilir.

Gren card ile ilgili bilinmesi gereken birçok nokta olduğundan bahsettik. Öncelikli olarak green card sahibi olabilmek adına bu kartın tam olarak neye hizmet ettiğini bilmek gereklidir. Green cardlar ile birlikte ABD vatandaşı olmayan kişiler önlerin eşleri ile birlikte ve 21 yaşının altındaki çocukları ile bu karta sahip olurlar.

Green card için bu kişiler aile bireylerine ömür boyu yaşama hakkının gelmesini sağlarlar. Ayrıca bu kart ile ABD tarafından ömür boyu yaşama ve oturma izni verilen kişiler için çalışma izni de verilebilmektedir. Bir başka önemli nokta ise kart sahibinin kartında yazan daimi oturma izni kısmı kart sahibinin göçmenlik bilgisini içermektedir.

Green Card Ne İşe Yarar?

Green card birçok farklı önemli kart gibi resmi işlemlerden geçen bireylere verilebilmektedir. Bu kart sayesinde birçok birey çeşitli ülkelerde oturma izni alarak hem çalışmalarına devam edebilmekte hem de ailesiyle bir arada olma şansı yakalayabilmektedir. Gren card sahibi olmak isteyen bireylerin başvuru sürecinde dikkat etmesi gereken pek çok nokta olduğunu da hatırlatmak gerekir. Ayrıca bu karta sahip olmak isteyenler öncelikli olarak gren cardın tam manada ne işe yaradığını bilmelidir. Bu şekilde kartın sağladığı imkânları ve negatif durumları kavrayabilir.

Green card hizmeti sahibi olan kişilerin öncelikli olarak ABD vatandaşı olamayacağını bilmeleri gerekir. ABD vatandaşı olmak isteyenler ise farklı şartlardan geçecektir. Bunun dışında green card sahibi olmak isteyenler bu kartın yalnızca ömür boyu yaşama izni verdiğini unutmaması gerekir. Kendisi ile birlikte koşulların uyum sağladığı aile üyeleri de onunla gelebilmektedir. Ayrıca yatırım, akrabalık, evlilik gibi yollarla başvuru yapılabilmektedir. Bunun yanında mültecilik, göçmenlik, sığınma gibi sebeplerle de green card sahibi olunabilmektedir.

Green Card Başvuru Şartları Nelerdir?

Green card sahibi olmak isteyen bireylerin bilmesi gereken birçok nokta vardır. Bunlardan biri de kart sahibi olmak isteyenlerin başvurabilecek kişiler kategorisine girip girmediğidir. Ayrıca Green Card başvuru şartlarını eksiksiz olarak taşımayan kişilerde kart alımında sorunlar yaşayabilir. Kart hizmetlerinin gerçekleştirildiği tarihleri kaçırmamak ta bu konuda önemlidir. Ayrıca evrakların tamamının doldurulması, imza gibi resmi detayların atlanmaması kart sahibi olmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalardandır.

Green card başvuru şartları olarak;

  • En az lise mezunu olma durumu
  • Son beş yıl içerisinde uzmanlık gerektiren bir iş alanında olması
  • Bu alanda en az iki yıl çalıştığını belgelemesi
  • Başvuru için 18 yaş üstü olunması
  • Başvuru işlemlerinin resmi olan web sayfasından yapılması
  • Bahsedilmesi gereken noktalardır. Bu şartların eksik olması durumunda kart alımının süresi uzayabilir ayrıca kart alım iptalleri de gerçekleşebilmektedir.

Green Card Başvuru Nasıl Yapılır?

Green card işlemlerinde başvurular çeşitli noktalardan önemlidir. Başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi noktasında resmi sayfaların detaylı bir şekilde incelenmesi doğru olacaktır. Başvuru yapılacak sitenin İngilizce olduğunu unutmamak gerekir.

Green Card Başvuru Ücreti Nedir?

Green card başvuru ücretleri pek çok açıdan değişiklik gösterebilmektedir. Bu noktada başvuru ücretlerinin her yıl değişebileceği unutmamak gerekir. Detaylı bir şekilde incelenmiş web sitelerinden sonra gerekli kurumlarla telefon aracılığıyla iletişime geçilmelidir. Green card sahibi olmak için resmi site üzerinden öncelikli olarak bireysel başvuru yapılmalıdır. Başvuru işlemleri ücretsizdir. Sonraki aşamalarda gerekli bilgilendirmeler site tarafından sizlere yapılacaktır. Dönüş olmaması durumunda kurumla birebir görüşme sağlamanızı öneririz.

Green Card İçin Dil Bilmek Şart Mı?

Green card için dil bilgisi önemli bir yere sahiptir. İngilizcenin özellikle bilinmesi süreç açısından önem taşır. Ayrıca green card çekilişlerine katılarak çekiliş sonuçlarında kart sahibi olabilirsiniz. Bu noktada İngilizce bilmek şartı aranmamaktadır. Ancak sizler için zorluk oluşturabileceğini ifade edebiliriz. Ayrıca dil sahibi değilseniz kard alımınız onaylandıktan sonra kurslara gidebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz olarak kamu kurumlarına dil için başvuru yapabilirsiniz.

Green Card Nedir? Ne İşe Yarar?
Green Card Nedir? Ne İşe Yarar?

Green Card Türkiyede Kaç Kişiye Çıkıyor?

Green card hakkında bir başka nokta ise bu kartların kaç kişiye çıktığı ile alakalıdır. Green cardlar Türkiye içerisinde her yıl çekiliş yapılmaya çalışılmaktadır. Bu noktada çekiliş sonuçları kamuya açık bir şekilde açıklanmaktadır. Her yıl ortalama olarak 2500 kişi için çekiliş gerçekleştirilir.

Green Card Hangi Ülkeler İçin Geçerli?

Green card sahibi olmak isteyen kişiler için öncelikli olarak hangi ülkelerin bu statü de yer aldığını bilmek lazımdır. Bazı ülkeler muaf tutulurken bazı ülkelerde alım fazla olabilmektedir. Türkiye’de bu ülkeler içerisinde yer alır. Ayrıca Dominik, Filipinler, Pakistan, Hindistan gibi ülkelerde bu kart hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Bilinmesi gereken bir başka nokta ise Kuzey İrlanda’nın yararlanamamasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu