Bilgi Kutusu

Yurtdışında Üniversite Okumanın Maliyeti

Yurtdışında okumak, iyi bir eğitim almak ve dil öğrenmek her öğrencinin hayallerini kurduğu bir gelecektir. Yurtdışında okumak aynı zamanda farklı bir ülkeleri görmek ve geleceğini garanti altına almak demektir. Yurtdışı eğitimi ve yurtdışında üniversite okumanın maliyeti diye düşünülmeden önce hangi ülke olacağına karar verilmelidir. Her ülkenin maliyeti farklıdır. Okul ücretleri ve rutin hayattaki harcamalar ülkeden ülkeye değişmektedir. Çok ucuz bir ülkeye okumaya gitmek veya çok pahalı bir ülkeye okumaya gitmek arasında farklar tabi ki olacaktır. Yurtdışında üniversite seçiminde maliyet kadar başarıda önemlidir.

Yurtdışında Üniversite Okumanın Maliyeti
Yurtdışında Üniversite Okumanın Maliyeti

Yüksek Okul Ücretleri

Yurtdışında birçok ülkede üniversite eğitimi paralıdır. Üniversiteye ödenen paralar gidilen üniversiteye ve gidilen bölüme göre değişmektedir. Kısacası aynı ülke ve aynı şehirdeki iki üniversitenin fiyatı farklı olacaktır. Birçok ülkede başarı bursu veya farklı burslar tabi ki de geçerlidir. Özelliklede burs kazanmak okul maliyetini düşürür hatta tamamen ücretsiz hale getirebilir. Burs kazanarak yurtdışında bir üniversiteye yerleşmiş bir öğrenci sonraki dönemlerde üniversite ücreti ödememek için okuldaki başarısını yüksek tutmalıdır.

Borçlanarak Okuma

Bazı ülkelerde borçlanarak ödeme denilen bir sistem mevcut. Bu sistemde öğrenci ücretli bir üniversiteye gider ve ödemesini okul bittikten sonra taksitler halinde yapar. Bunu ülkeler kendi vatandaşlarına yaptığı gibi yurtdışından gelen öğrencilere de yapmaktadır. Sonradan ödeme yapmanın belirli kriterleri mevcuttur. Tüm bunları iyi araştırıp incelemek faydalı olacaktır. Sonradan büyük bir sürprizle karşılaşmak zorlayıcı olabilir. Hiçbir okul ve hiçbir ülke borcunu almadan bırakmaz.

Kalacak Yer Maliyet

Yurtdışında üniversite okumanın en büyük maliyetlerinden birisi kalacak yer maliyetidir. Bazı üniversiteler öğrenciyi rahatlatmak için yurt imkanı sağlamaktadır. Yurtta kalmak evde kalmaya göre daha az maliyet çıkarır. Her öğrencinin yurtta kalma şansı yoktur çünkü yurt kontenjanları sınırlıdır. Bazı üniversiteler başarılı öğrencileri yurda alır, bazı üniversiteler yurtlarını kiraya verir, bazıları ise kura sonucu öğrencilerini yurt odasına yerleştirmektedir. Evde kalanların ise maliyeti katlanacaktır. Yurtdışında ev kiraları çok yüksek olabilir. Birkaç arkadaşın aynı evde kalması ya da birçok ülkede popüler olan bir ailenin yanında ev ve çocuk bakım işleri karşılığı kalınması maliyeti düşürecektir.

Yemek Harcamaları

Ülkemizdeki gibi bol ve uygun fiyatlı yemek birçok ülkede maalesef bulunmaz. Market alışverişleri de oldukça yüksek tutabilir. Sebze ve meyvenin az olduğu ve tane ile satıldığı ülkeler ise en pahalı ülkeler arasında yer almaktadır. Yemek harcamalarını düşük tutmanın iki yolu mevcut. Birincisi yurtta kalanların ayırt etmeksizin yurt yemeğini yemesi ikincisi evde kalanların kendi yemeğini kendi pişirmesidir. Ülkemizden yurtdışına giden öğrencilerin giderken yanlarında bakliyat ya da pirinç gibi temel gıdaları götürmesi ise yemek maliyetini düşüren faktörlerden bir tanesidir.

Ev Giderleri

Evde kalmayı tercih edenlerin ödemesi gereken giderler mevcuttur.

Bunlar aynı bizim ülkemizdeki gibi;

  • Elektrik, su ve internet faturaları.
  • Bazı ülkelerde ödenen kanalizasyon giderleri.
  • Yaşanılan semte göre ödenen vergiler.
  • Evde hiç beklenmedik bir anda ortaya çıkan arızalar.

Fatura ve vergilerden kaçmak mümkün değildir. Ev giderlerindeki maliyeti azaltmak ise ortaya çıkan arızaları kişilerin kendilerinin yapması ile mümkündür. Birçok ülkede işçilik pahalıdır. İşçilik ücreti ödememek için biraz çaba sarf ederek evdeki küçük arızalar yapılabilir.

Ulaşım Harcamaları

Ulaşım harcamaları yaşanılan bölgeye göre değişmektedir. Toplu ulaşım ücretleri birçok ülkede ortalama rakamlardadır. Sorun ise toplu ulaşımın yaygın olmamasından kaynaklanmaktadır. Herkesin araba sahibi olduğu bir muhitte yaşamak toplu ulaşımın sınırlı olması demektir. Bu gibi durumlarda zaman zaman taksi kullanmak gerekir ve çok yüksek rakamların ödenmesi anlamına gelir. Ulaşım giderlerini en azda tutmak için okula yakın bir yerde yaşamak, toplu ulaşımın yaygın olduğu şehir merkezlerinden uzaklaşmamak ve bisiklet ile ulaşımı sağlamak önemlidir. Avrupa’daki birçok ülke bisiklet kullanımına uygun yollara sahiptir. Okula yakın bir yerde konaklayanlar ise en iyi çözüm yürümektir.

Yurtdışında Üniversite Okumanın Maliyeti
Yurtdışında Üniversite Okumanın Maliyeti

Okulun İlave Masrafları

Okul maliyeti sadece okula ödenen para ile bitmez. Kitap- kırtasiye masrafları, okul gezilerinin masrafları ve arkadaş toplantıları da ilave masraf demektir. Mecburi olunmayan gezilere gitmemek ya da arkadaş toplantılarına katılmamak maliyeti düşürür ama bu seferde asosyal olma ihtimaliniz artar. Yabancı bir öğrencinin kabul edilmesi her zaman zordur. Bu öğrenci bir de okul aktivitelerinden uzaklaşırsa kendini okul ve arkadaş çevresine çok zor kabul ettirecektir. Bir yabancı gittiği ülkede ne kadar sağlam bağlantılar kurarsa o kadar rahat eder. Masrafı azaltmak için bu bağlantılardan kaçınmak ve çevredeki insanlardan uzak durmak gelecek için hiç de iyi bir yatırım değildir.

Yüksek Uçak Biletleri

Yurt dışında okumanın maliyetlerinden bir tanesi de uçak biletleridir. Kendi ülkesi ile üniversite okuyacağı ülke arasındaki gidip gelmelerine de bir bütçe ayırması gerekir. Okul tatillerinde ve ülkenin geleneksel tatillerinde yurtlar kapalı olabilir ve o durumda ülkesine dönmesi gerekebilir. Ailesini ziyaret etmek isteyebilir. Tüm bunlar maliyeti artırır. Yurt dışında üniversite okuyan bir öğrencinin akademik takvimi çıkar çıkmaz uçak biletlerini ileri tarihli rezerve ettirmesi masrafını azaltacaktır. Ayrıca mil biriktiren kredi kartları kullanması seyahatlerinde avantaj sağlayabilir.

En Çok Tercih Edilen Üniversite Bölümleri > https://www.pusholder.com/en-cok-tercih-edilen-universite-bolumleri/

Kur Dengesizlikleri

Yurt dışında üniversite okuyan bir öğrencinin maliyetini her gün biraz daha artıran şey ülkemizdeki döviz kurlarının çok yüksek olması. Ülkemizde olan her hangi bir ekonomik çalkantıdan dünyanın neresinde olursa olsun etkilenecektir. Ailesinin her ay düzenli olarak gönderdiği para her ay düzenli olarak kurun yüksek olmasından dolayı azalacaktır. Yurt dışında okumanın maliyetinin bu kadar yüksek olması para birimimizin değersizliği ve ekonomik çalkantılar içerinde olmamızdır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu