Bilgi Kutusu

Dünyanın En Lüks Yatları

Bu yazımızda, yüksek Azzam’dan şık Eclipse’e kadar uzanan dünyanın en pahalı  ve mükemmel yatlarından bazılarına birlikte değineceğiz. Gerek lüks yat hayranı olun, gerekse mega zenginlerin hayatından etkilenmiş olun, bu yatların sizleri hayranlıklar içinde bırakacağından emin olabilirsiniz.

Dünyanın En Lüks Yatları

Süper yatlar, sahiplerine ve misafirlerine ölçülemez bir konfor ve zenginlik bahşeden, açık denizlerin lüksün ve zenginliğin sembolüdür. Gemide bulunan spa ve sinemadan yüzme havuzuna kadar ve helikopter pistlerine kadar, bu gemiler rahatlık ve mimari söz konusu olduğunda hiçbir masraftan kaçınmazlar. Ve genelde yüz milyonlarca dolara ulaşan fıyatları ile aynı zamanda dünyadaki en pahalı ürünlerden bazılarını oluşturmaktadır.

Dünyada bulunan en pahalı süper yatlardan bazılar, lüks ve konfor arayışlarında hiç masraftan kaçınmayan milyarder ya da kraliyet mensuplarına aittir. Bu yatlar genelde son teknoloji ve tasarım özelliği ile tasarlanmıştır ve kendilerini misafirlerinin konforuna ve keyfine adayan onlarca kişiden oluşan mürettebata sahiplerdir.

Bu yazımızda, dünyanın en lüks ve en pahalı yatlarına birlikte göz atacağız. Bu gemiler sizleri hayretler içinde bırakacaktır.

Süper Yatlar birçok insanın hayranlıkla seyrettiği en görkemli deniz taşıtları olmasıyla bilinir. Dünyada sektörel anlamda ciddi yere sahip olan yatlar, lüks ve tasarımı bir arada öğüterek statü ve keyif sembolü haline gelen bir hobi olmuştur. Sizlere bazı yatlardan bahsedeceğiz. Aşağıda gördüğünüz bazı yatlar dünya da en lüks ve üst düzey yaşamın birer sembolü olmuştur. Gelin bunlara biraz yakından bakalım.

  • Dilbar – 256 Milyon Dolar

Dilbar

Bu yatın sahibi Özbek asıllı bir Rus milyarder olan Alisher Usmanov’dur. Usmanov, bu yata vefat eden annesinin adı olan Dilbar adını vermiştir. Tamamen VIP hizmet vermek amacıyla donatılmış olan bu megayat, 80’dan fazla kişiden oluşan mürettebat ekibi ile 40 kişiye kadar misafir ağırlama kapasitesine sahiptir. 156 metre uzunluğuna sahip olan bu yatta 2 tane helikopter pisti de mevcuttur. Alman yat üreticisi Lürssen Werft tarafından inşaa edilen Dilbar’ın dış tasarımı Espen Qino, iç tasarımı ise Winch Design tarafından dizayn edilmiştir.

  • Al Said – 300 Milyon Dolar

Al Said

Umman sultanı Kabus bin Seyd El Ebu Seyd’in  gemisi  olan Al Said, 15.850 ton ile dünyadaki en ağır ikinci, 16.500 kW ile en güçlü üçüncü ve 155 metre uzunluğu ile en uzun beşinci süperyat olma özelliğine sahiptir. ferahlık ve rahatlığın pik yaptığı geniş kameraları ve olağandışı büyük güvertesi ile Al Said 50 kişilik bir orkestranın konser verebileceği bir salonu dahi mevcuttur. Alman yat üreticisi Lürssen Wreft tarafından inşaa edilen Al Said 2006 yılında sipariş edilmiş, 2007 yılında denize indirilmiştir. Teslimatı ise 2008 yılında yapılmıştır.

  • Dubai – 350 Milyon Dolar

Dubai Yat

Dubai adı verilen bu süperyat 162 metre uzunluğu ile dünyanın en uzun üçüncü yatıdır. Sahibi Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum’dur. Bu yatın 7 tane güvertesi bulunmaktadır. Bu güvertelerde bir çok imkan vardır ve bunlara örnek olarak yüzme havuzu ile jakuzileri verebiliriz. Lüks yatların  tamamında olduğu gibi bunda da helikopter pisti mevcuttur. Aslen Brunei prensi Jefri Bolkaih için Blohm+Voss and Lürssen Werf tarafından inşaa edilen yatın ismi 2001 yılında Platinum Yachts tarafından Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum adına satın alınmıştır ve Dubai’ye dönüştürülmüştür.

  • Motor Yacht A – 400 Milyon Dolar

Motor Yacht A

Dünyada bulunan yatlardan en ilginç olanları arasında bulunan Motor Yacht A, 2004 yılında Rus sanayici ve milyarder Andrey Melnichenko tarafınca sipariş verilmiştir. 119 metre uzunluğunda olan bu yat 42 kişilik mürettebatı ile 14 misafire hizmet verme kapasitesine sahiptir. Tüm dünyada ünlü Fransız tasarımcı olan Philippe Starck tarafından tasarımı yapılan süperyatın mühendisliği ise gemi mimarı Martin Francis tarafından yapılmıştır. Bu mükemmel süperyat, Alman yat üreticisi olan Blohm+Voss tarafından Howaldtswerke-Deutsche Werft şirketinin Kiel’deki  sualtı tesislerinde inşaa edilmiştir.

  • Sailing Yacht A – 500 Milyon Dolar

Sailing Yacht A

Dünyada bulunan en büyük yelkenli yat olan Sailing Yacht A için Motor Yacht A’nın daha büyük ve donanımlı hali şeklinde ifade edebiliriz. Oldukça yüksek teknoloji kullanımı ile inşaa edilen bu yat dünyada eşi benzeri bulunmayan bir süperyattır. Andrey Melcichenko tarafından 2011 yılında sipariş edilen bu süperyat, Fransız tasarımcı Philippe Starck tarafından tasarımı yapılmıştır. İnşaatı oldukça zorlu bir süreç ile devam eden bu yatın ana yapısı ve gövdesi Alman yat üreticisi Nobiskrug tarafından Kiel’de inşaa edilmiştir.

Sailing Yacht A benzersiz yelkenlere ve mükemmel  yelken direklerine sahiptir. Desteksiz ve dönebilen yelken direkleri Portsmouth merkezli Magma Structures tarafından kusursuz bir şekilde üretilmiştir.

  • Rising Sun – 590 Milyon Dolar

Rising Sun

2004 yılında Oracle Corporation’ın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Larry Ellison adına inşaa edilmiştir ancak Rising Sun’un şu anki  sahibi ünlü film yapımcısı David Geffen’dir. 138 metre uzunluğunda olan bu mükemmel yat dünyadaki en büyük yatlar arasında yer almaktadır. Rising Sun, Britanyalı-Avusturyalı yat tasarımcısı Jon Bannenberg ve Alman yat üreticisi Lürssen Werft tarafından Bremen’de inşaa edilmiştir.

  • Eclipse – 1.9 Milyar Dolar

Eclipse

Eclipse 1.9 milyar  dolar değeri ile dünyanın en pahalı yatıdır. Eclipse aynı zamanda dünyanın en uzun ikinci yatı olarak bilinmektedir. Rus milyarder ve iş adamı Roman Abramovich’in sahibi olduğu Eclipse adındaki bu yatta 2 helikopter pisti, 2 yüzme havuzu, 24 misafir kamarası, 3 servis teknesi ve bir de mini denizaltı mevcuttur. Ayrıca teknede olası bir saldırıya karşı özel füze savunma sistemleri bulunmaktadır.

Eclipse, 36 kişiye kadar misafire ev sahipliği yapabilir ve 70 kişilik bir mürettabata sahiptir. Alman yat üreticisi Blohm+Voss tarafından Hamburg’da inşaa edilmiştir. Tasarımı ise Britanyalı tasarımcı Terence Disdale tarafından yapılmıştır.

Tatilinizi size özel bir yat kiralama ile geçirmek isterseniz https://nuovoyachting.com/ sitemizi ziyaret edebilir, kendinize özel anılar biriktirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu