Tarih

Tarih Sayfalarına Adını Yazdırmış 20 Korsan ve Efsaneleşmiş Gemisi

Diziler ve filmlerde sık sık vurgulanan, hikayelerde ve masallarda isimlerini duyduğumuz korsanlar aslında gerçekten var olmuş kişilerdir. Geneli ”Altın Korsanlık” zamanı da denilen, 17. ve 18. yüzyılda yaşayan bu korsanlar, arkalarında adeta bir sanat eserini andıran gemilerini bırakmışlardır.

Tarih Sayfalarına Adını Yazdırmış 20 Korsan ve Efsaneleşmiş Gemisi
Tarih Sayfalarına Adını Yazdırmış 20 Korsan ve Efsaneleşmiş Gemisi

Ranger (Korucu)

Charles Vane, İngiliz ve Fransız gemilerini terörize eden, hazineleri yağmalayan, gizli bilgilere hakim olmak için denizcilere işkenceler yapan ve genelde elindeki gemiden daha da iyisini ele geçirmekle ünlü bir korsandır. Aynı zamanda Uçan Çete üyesi olan Vane, ele geçirdiği her gemiye Ranger adını vermiştir.

Royal Fortune (Kraliyet’in Serveti)

Charles Vane gibi, Bartholomew Roberts de ele geçirdiği bütün gemilere aynı ismi vermiştir; Royal Fortune. İlk Royal Fortune, 1720 yılında Fransız Brigantini Good Fortune şeklinde yeniden adlandırılmıştır. Karayipler’e gitmeden önce ise yaklaşık 26 top ile silahlandırılmıştır. Bu da onun efsaneler arasında anılmasını sağlamıştır.

Rising Sun (Doğan Güneş)

William Moody’e ait bu korsan gemisi, ilk olarak Resolution olarak isimlendirildi. Bu şahane gemi, 36 ağır silah ve 150 kişilik mürettabatı ile Karayipler’in hakimi olarak anılıyordu. Gemide bulunan korsanlar genelde ele geçirdiklerini önce yağmalar sonra ise yakarlardı.

Speaker (Sözcü)

1699 yılında Kaptan George Booth, Speaker adını verdiği, 50 silah ve Hint kölesi ile dolu bu korsan gemisini ele geçirdi. Bu gemi daha sonra 1701 yılında Madagaskar kıyısında karaya oturdu. Oldukça kısa süren bu macera, yüzyıllar sonra bile hala anılmaya devam ediyor.

Happy Delivery (Mutlu Teslimat)

Happy Delivery Küçük bir gemi olmasına rağmen, Kaptanı Henry Fowler bunu avantaja çevirmeyi başarmıştır. Öyle ki bu küçük gemi sayesinde birçok gemiyi ele geçirmiştir. Henry Fowler’ın adını tarihe yazan bu küheylan aynı zamanda cephanelik açısından da oldukça mütevaziydi. İçerisinde 16 top ve 50 köle barındırıyordu.

Revenge (İntikam)

İlk olarak Caroline olan bu geminin adı, John Gow ve diğer mürettebatın isyanı sonrasında hızlıca değiştirilmiştir. Revenge ve mürettebatı, Avrupalıları denizde soymuş ve bu sayede Karayiplerde büyük bir üne sahip olmuştur.

Bachelor’s Delight

1684 senesinde, Edward Davis ve John Cook tarafından yönetilen bu gemi, Batı Afrika’da ele geçirilmiştir. 40 toplu güverteye sahip olan bu gemi ile Güney Amerika’da pek çok İspanyol kentine ve gemiye baskın yapılmıştır.

Fame’s Revenge (Şöhretin İntikamı)

İlk olarak Elizabeth olarak adlandırılan bu korsan gemisi, William Fly ve diğer denizcilerin isyan etmesinden sonra Fame’s Revenge adını almıştır. Daha sonra ise bu serüven çok uzun sürmemiş, gemi tekrar ele geçirilmiştir. Yine de bu kısa macera adından söz ettirmeye yetmiştir.

Tarih Sayfalarına Adını Yazdırmış 20 Korsan ve Efsaneleşmiş Gemisi
Tarih Sayfalarına Adını Yazdırmış 20 Korsan ve Efsaneleşmiş Gemisi

Flying Dragon (Uçan Ejderha)

Christopher Condent büyük bir korsan olduktan sonra, Atlantik’te oldukça ses getiren bir yıkıma yol açmıştır. Daha sonra bir Hollanda gemisine denk gelmiş onu da ele geçirmiştir. Yeni gemisine de The Flying Dragon adını vermiştir. Bu yeni gemi sayesinde Christopher Condent, denizlerde daha da tanınır hale gelmiş ve efsane korsanlar arasını ismini yazdırmıştır.

Sloop William

Küçük ancak gayet hızlı olan bu gemi, 12 ton ağırlığında ve 4 topa sahipti. Toplam 13 mürettebattan oluşan bu gemi “Dişsiz Anne” olarak da tanınan, korsan Anne Bonny tarafından ele geçirildi. Dümeninde William’ın bulunduğu bu gemi Karayiplerde adeta terör estirmiş ve tarih sayfalarında yerini almıştır.

Whydah

Whydah; 1715 senesinde 300 ton ağırlığında bir köle gemisi olarak inşa edilmiştir. Sonraki yıllarda ise korsan Samuel Belamy ”Black Sam” tarafından ele geçirilmiştir. Samuel daha sonra bu gemiyi, Amerika’nın doğu kıyısındaki diğer gemileri de almak için kullanmıştır.

Kingston

John Rackham, kontrolü ele geçirinceye kadar bu gemide bir mürettebat üyesiydi. Daha sonra bir Jamaika gemisi olan Kingston’ı ele geçiren Rackham, gemiyi bir amiral gemisi gibi kullanmıştır.

Rebecca

Geminin kaptanı George Lowther tarafından Edward Low’a verilen bu gemi bir Libertine gemisiydi. Rebecca, acımasızlığıyla ünlü Low’un eline geçince, korsanlık seferleri de genişletilmiştir.

Satisfaction (Memnuniyet)

Satisfaction, Kaptan Morgan’ın amiral gemisiydi. Bu gemi ile birlikte İspanyol filolarını parçaladı ve denizlerde acımasızca dolandı. Ancak gemi güçlü fırtınalara karşı gelemedi ve ıssız mavilerde kayboldu.

The Gold Hind (Altın Geyik)

Sir Francis ve Drake adında ki İngiliz korsanlar sayesinde meşhur olan bu geminin ilk adı Pelikan’dı. Drake bununla dünyayı ele geçirmek için yolculuğa çıktığında ismini The Gold Hind olarak değiştirdi.

Ganj-i Sawai

Bu gemi, korsan Henry tarafından ele geçirildi. Ganj-i Sawai, Hindistan’daki en büyük gemi ve en fazla cephaneliğe sahip olan gemi olarak da biliniyordu. Ayrıca 400 kişilik bir mürettabata da sahipti.

Adventure Galley (Macera Mutfağı)

William Kidd’in kaptanlığını yaptığı bu korsan gemisi, 14 metreye kadar uzanan yelkenler ve 32 top ile donatılmıştı. 1695 senesinde inşa edilen bu gemi tarih sayfalarında yerini almayı başardı.

Soldado

Acımasız korsan Dirk Chivers, 28 toplu gemisi ile saldırarak bu gemiyi ele geçirdi. Gemiyi aldıktan sonra ise ismini Soldado olarak değiştirdi. Kaptan bu gemiyle, Doğu Hindistan Ticaret gemisini ve daha pek çok değerli gemiyi de ele geçirdi. Bu sayede Hem Soldado’nun hem de Chivers’in namı tüm dünyada duyuldu.

Sudden Death (Ani Ölüm)

70 Rus Savaşçıya ait olan bu gemi, John Derdrake adlı korsan tarafından ele geçirildi. John Derdrake oldukça küçük bir gemiye sahip olmasına rağmen, Sudden Death’i ele geçirmeyi başardı. Bu gemiyi alışı ise asırlar sonra hala konuşulmaya devam ediyor.

Saint James (Aziz James)

Kaptan Howell Davis tarafından el konulan bu gemi 26 silaha sahipti. Maio Adası’na baskın yaptıktan sonra ise bir daha haber alınamadı. Bu önemli gemi aynı zamanda korsanlık kariyerinin bir dönüm noktası olarak kabul edilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu