Sinema

Dünyanın Sonunu Konu Alan Filmler

Dünyanın sonunu konu alan filmler, Hollywood piyasasında oldukça büyük yer tutan bir film piyasasıdır. Bu tür filmler insanların geçmişten bu güne gelen kıyamet inanışlarının etkisinde kalan ve bu anlayışa göre kurgulanan filmlerdir. Çoğu film bilim kurgu tarzında olmasına rağmen gerçeklik barındırma oranları da yadsınamayacak kadar fazladır. Bu filmlerden bazılarını sıralayalım.

Dünyanın Sonunu Konu Alan Filmler
Dünyanın Sonunu Konu Alan Filmler

2012(2009) – IMDB puanı: 5.8

Ronald Emmerich imzalı bu film, Maya Takvimine göre 2012 yılında kopması muhtemel kıyameti konu edinmektedir. İnanılmaz etkileyici bir senaryoya sahip olan film beyaz perdeye yansıtıldığında beklenen etkiyi yaratamamış olsa da film sektöründe önemli bir yere sahiptir. Film içerisinde sebebi bilinmeyen volkanik patlamalar, büyük depremler ve bunun sonucunda doğan devasa tsunamiler izleyiciye sunulmakta.

Aksiyon ve macerayı seyircilere aktarma da başarılı olan bu filmde başrol oyuncuları olarak John Cusack, Amanda Peet ve Chiwetel Ejifor yer almaktadır. 2012 filminin seyirciler tarafından beğenilmemesinin en büyük nedeni büyük kıyametin ardından sonra bazı kişilerin kurtulabiliyor olmasıdır. Film aksiyon ve fantastik filmler kategorisinde yer almaktadır.

Yarından Sonra(2004) – IMDB puanı: 6.4

Buzul çağının dünyayı tekrardan etkisi altına almasını konu edinen bu film başarılı yönetmen Ronald Emmerich’in ellerinden çıkan bir filmdir. Filmde Jack Hall adlı iklim bilimci insanları bu başlayan felaketin kısa süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alacağını bilgilendirmesi üzerine kuruludur. Jack Hall’ın oğlu New York’ta mahsur kalmıştır.

Jack ise oğlunu ve oğlunun arkadaşlarını kurtarmak için canı pahasına mücadele etmekten geride durmaz. Filmin oyuncu kadrosu oldukça geniş olmakla beraber başrollerde Jake Gyllenhaal, Dennis Quaid ve Emmy Rossum bulunmaktadır. Muhteşem oyunculukların sergilendiği filmde her an bir aksiyon devam etmektedir. Film aksiyon bilimkurgu ve gerilim filmleri kategorisine dahildir.

Labirent: Ölümcül Kaçış(2014) – IMDB puanı: 6.9

2014 yılında ilk filmi ile izleyicileri karşısına çıkan Labirent film serisinin dünyanın sonunu getiren bir olaydan sonra ortaya çıkan iki grup arasındaki olayları konu edinmektedir. Bu iki grup yönetenler ve yönetilenler olarak adlandırılmış olup sürekli bir mücadele içerisindedirler. Yeni dünya düzeninde kurucu olan yönetenler grubu, yönetilenler grubundan bir grup genci bir deney için devasa duvarlar ile çevrilmiş, asla dışarıya çıkmanın mümkün olmadığı bir labirent içerisine kapatmasıyla olaylar başlar.

Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Wes Ball üstlenirken büyük bir iş çıkarmıştır. Filmin başrolünde ise Dylan O’Brien bulunmaktadır. Film dünyanın sonunu konu alan filmler kategorisine yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. Film aksiyon ve bilim kurgu filmleri kategorisine dahil edilmiştir.

Oblivion(2013) – IMDB puanı: 7.0

Joseph Kosinski’nin kendi çizgi romanında esinlenip sinemaya uyarladığı bu film bir başyapıt olarak görülmüştür. Dünyanın sonu geldikten sonra başka bir gezegende yaşamını sürdürmeye devam eden insanların arasında bir grup her zaman dönmeyi umut etmişlerdir. Deneyimli bir asker olan Jack, Dünya’ya yeniden bir keşif için gönderilmiştir.

Uzaylıların istilası sonucu bu hale gelen dünya hala aynı uzaylıların istilası altındadır. Film başarılı asker Jack ve uzaylılar arasındaki amansız mücadeleyi konu almaktadır. Filmin başrolünü ise Tom Cruise üstlenmektedir. Aksiyon ve bilim kurgu kategorilerinde yer alan film izleyiciler tarafından inanılmaz sürükleyici bulunmuştur.

Dünyanın Sonu(2013) – IMDB puanı: 7.0

Derek lee ve Clif Prowse ikilisi filmde hem başrolü hem de yönetmenliği üstlenmiştir. Bu ikili birlikte uzun bir yolculuk gerçekleştirmeye kara verirler. Yolculuğun başladığı andan itibaren garip ve beklenmedik olaylar baş gösterir. İkilimiz bu olaylar karşısında mücadelesini sürdürmektedir. Derek ve Clif ikilisi bu olayların ardındaki sırrı çözebilmek için birçok sorunla uğraşmak zorunda kalmıştır. Film çıktığı döneme damgasını vurmakla kalmamış gerilim ve korku filmleri kategorisine yeni bir bakış açısı kazandırmıştır.

Dünya savaşı Z(2013) – IMDB puanı:7.0

Dünyanın sonunu getirmeye başlayan bir virüsten kaçmaya çalışan insanlar ve ortaya çıkan karmaşayı konu alan film oldukça başarılı bir ortaya çıkarmıştır. İnsanların telaş içerisinde hareket ettiği bu dönemde bir çözüm üretmeye çalışan hükümet başrolümüz Gerry Lane’i salgının çıkış noktasını araştırması amacıyla görevlendirir. Ailesini de güvenli bir yere ulaştırmayı çabalayan Gerry, bu işi tamamladıktan sonra dünyayı koruyabilmek için araştırmalarına devam eder.

Araştırmaları sırasında canı pahasına olaylar ile mücadelesini sürdüren Gerry çok büyük acılara katlanmıştır. Başrolü üstlenen dünyaca ünlü Bradd Pitt sergilediği inanılmaz oyunculuk ile seyircilerin kalplerini fethetmiştir. Ayrıca filmin yapımcılığını da Bradd Pitt üstlenmektedir. Bilim kurgu ve aksiyon filmleri kategorisinde bulunan film, dünyanın sonunu konu alan filmler kategorisinde büyük bir öneme sahip olmuştur.

Dünyanın Sonunu Konu Alan Filmler
Dünyanın Sonunu Konu Alan Filmler

Öldüren Sis(2007) – IMDB puanı: 7.1

Stephen King’in uzun bir hikayesinden sinemaya dönüştürülen bu filmde başrollerde Thomas Jane, Laurie Holden ve Marci Gay Harden yer almaktadır. Film dünyayı etkisi altına alan büyük yağmur fırtınaları sonucu sonrasında oluşan bir sis tabakası sonucu gelişen olayları konu edinir. Sis tabakasının oluşmasından sonra sisin içerisinden insanlara saldıran ve onları katleden yaratıkların ortaya çıkması ile başlayan olaylar silsilesinde bir grup insan büyükçe bir süpermarketin içerisine sığınmayı başarabilir.

Uzunca bir sürenin ardından insanlarda oluşan psikolojik ve düşünce açısından buhran yaşanmaya başlar. Bu sebepten insanlar arasında büyük bir kapışma baş gösterir. Film korku ve gerilim kategorilerinde bulunmakla birlikte film sektöründeki yeri oldukça önemlidir.

Dünyanın Sonunu Konu Alan Filmler Kategorisi İçin Filmler

Yukarıda dünyanın sonunu alan filmler hakkında örnekler verdik.

Daha birçok film bulunan bu kategori için küçük bir liste oluşturabiliriz;

  • 12 Maymun(1995) IMDB puanı: 8.0
  • Son Umut(2006) IMDB puanı: 7.9
  • Yıldızlararası(2014) IMDB puanı: 8.6
  • Yarının Sınırında(2014) IMDB puanı: 7.9
  • Melankoli(2011) IMDB puanı: 7.2

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu