Sinema

90’lı Yılların Unutulmaz Türk Dizileri

Türk dizi sektörü, televizyon ile tanışıldıktan sonra pek çok farklı türde yapım ortaya koyduğu gibi günümüzde de pek çok dizi le televizyonun dünyasının dinamiklerini belirleyici unsur olmaya devam ediyor. Özellikle günümüzde Türk dizilerinin dünyaya açılmasıyla birlikte daha geniş kitlelere ulaştığı aşikar bir durumdur.

Her ne kadar Türk dizi sektörü günümüz koşullarında daha geniş kitlelere hitap etse de ne yazık ki Türk halkı eski dizlerde bulunan samimiyeti yeni kuşak dizilerinde göremiyor. Bu nedenle pek çok kişi hala eski dizileri tekrar tekrar izleyerek o güzel günleri kendilerince yad ediyorlar.

Eğer sizde eski dizileri izlemek istiyorsanız 90’lı yılların unutulmaz Türk dizileri sizin için oldukça iyi bir alternatif olabilir. Bu dizileri izlerken adeta o zamanlara gidip tekrar o günleri yeniden yaşamanın mutluluğunu tadabilirsiniz. Her ne kadar eski dizilerin kalitesi yeni diziler gibi olmasa da içerik olarak daha samimi olması bu dizilerin tüm eksik yanlarını size unutturmaya yetecektir.

90'lı Yılların Unutulmaz Türk Dizileri
90’lı Yılların Unutulmaz Türk Dizileri

Dizi Nedir?

Televizyon sektörünün temel taşlarından biri hiç şüphe yok ki dizilerdir. Televizyon dizileri ülkemizde daha çok hafta da bir aynı saatte yayınlanan dizilerdir. Her dizinin belli bir süresi vardır. Bu süre aralığında bağlı olduğu kanalda ekrana gelir. Her dizinin belli bir oyuncu kadrosu ve yazım ekibi vardır.

Tüm bunlar beraber çalışarak ortaya haftalık bölümler halinde diziler çıkarırlar. Ayrıca diziler reyting bakımından en önemli televizyon yapımları olduğu için genelde uzun süreli olurlar. Aynı zamanda her dizinin belli reklam aralığı olduğu için yayınlandığı kanala reyting dışında reklam getirisi de sunarlar. Dizi sektörü sadece ülkemizde değil, dünyada da oldukça yaygındır.

Hatta ülkemizin televizyonla geç tanışmasından dolayı dizi sektörümüzde daha çok dış medya yapımlarından etkilenerek şekillenmiştir. Ülkemizde geçmişten günümüze gelen bir dizi anlayışı söz konusudur. Bu nedenle devamlı olarak bulunan pek çok kanalın birden fazla dizisi bulunuyor. Ülkemizde dizi izleme kültürü oldukça yaygın olduğu için ciddi anlamda dizi rekabeti de doğal olarak söz konusu olabiliyor.

Unutulmaz Türk Dizileri

Her dönemin izleyiciyi ekrana kilitleyen dizileri olmuştur. Hatta bu diziler yayınlandığı dönemde o kadar çok sevilmiştir ki adeta görülmemiş reyting rekorları kırmışlardır. Türk dizi sektörü her yıl onlarca dizi yayına koyuyor. Bu dizilerden bazıları uzun süreli yayın hayatına devam ederken bazıları ise ne yazık ki kısa sürede ekranlara veda ediyorlar.

Bu kadar fazla dizinin yayınlandığı televizyon dünyasında elbette her daim izleyicinin gözünde yeri ayrı olan dizilerde bulunuyor. Özellikle 90’lı yıllarda yayın hayatına başlayan diziler daha da unutulmaz bir hal alıyor. Belki de bunun nedeni bu dizilerin Türk televizyonu açısından ilklerden biri olması da belirleyici olabilir.

90’ların Efsaneleşen Dizileri

Türk televizyon izleyicisi için dizilerin yeri oldukça ayrıdır. Türk televizyonlarında diziler her daim önemli bir yere sahiptir. Özellikle 90’lı yıllarda yayınlanan diziler herkesi ekran başına toplamayı başarmıştır. O yılların kendine has samimiyeti ve dizilerdeki hikayenin bütünüyle halkın içinden oluşu izleyiciyi daha çok ekrana bağlayan bir diğer unsurdur.

Eğer sizde 90’lı yıllara ait dizileri yeniden izlemek istiyorsanız şu dizileri izleyebilirsiniz:

  • Bizimkiler
  • Ferhunde Hanım ve Kızları
  • Yılan Hikayesi
  • Ruhsar
  • Süper Baba
  • Kaygısızlar
  • Çiçek Taksi
  • Sıdıka
  • Çılgın Bediş
  • Mahallenin Muhtarları

Bu diziler adeta bir döneme damgasını vuran ve her yaştan izleyiciyi televizyon karşısına alan oldukça değerli yapımlardır. Bu ve bunlar gibi o yıllara ait dizileri kısa bir araştırma yaparak bulabilir ve istediğiniz zaman izleyebilirsiniz. Bu diziler her ne kadar geçmiş yıllara ait olsa da izlerken sanki bugüne ait bir diziyi izlediğiniz gibi zevkle izleyebilirsiniz.

90'lı Yılların Türk Dizileri
90’lı Yılların Türk Dizileri

90’lı Yıllarının Dizilerindeki Karakterler

Bu yıllarda yayınlanan dizilerde en çok izleyiciyi ekran karşısına bağlayan şey hiç şüphesiz dizilerdeki karakterlerdir. Bu yıllarda yayınlanan dizilerdeki karakterler genel olarak orta halli, samimi, sevecen ve oldukça halkla bütün karakterlerdir. Aslında bu tarz karakterleri günümüz dizilerinde de görebiliriz.

Fakat o dönemdeki dizi karakterleri gerçekten bir diziyi izleten en önemli unsurlardan biridir. Bu dizi karakterlerine birkaç örnek vermek gerekirse Çılgın Bediş dizisindeki Bediş ve Yılan Hikayesi dizisindeki Memoli en güzel örnekler olacaktır. Bu karakterlerin dizi ile bütünleşmesi izleyicinin de dizi ile olan bağını güçlendiriyor.

90’lı Yıllarda Dizilerin Konuları

Her dönemin belli başlı çok sevilen dizileri bulunuyor. Bir dizinin çok sevilmesinde konusunun farklı ve ilgi çekici olması da dizinin izlenmesine doğrudan etki ediyor. Her ne kadar günümüzde oldukça farklı konularda diziler çekilse de pek çok kişi için 90’lı yıllarda yayınlanan dizilerin yerine tutamıyor. O yıllarda yayınlanan dizilerin temel konusu, dostluk, komşuluk, arkadaşlık ya da aile ilişkileri ile ilgilidir. H er ne kadar konu olarak dar bir alana sahip olsa da bu diziler oyunculukların çok iyi ve gerçekçi olmasının da etkisiyle samimiyeti ve bizden olmayı yakalamayı başarmıştır.

2020 Yılının En Yeni Netflix Dizileri > https://www.pusholder.com/2020-yilinda-en-yeni-netflix-dizileri/

90’lı Yılların Dizilerinin Yayın Süresi

O dönemde yayınlanan diziler yayın süresi bakımından 40 dakika ile 1 saat arasında tek bir bölüm şeklinde yayınlanıyordu. Yani dizilerin yayın süresi günümüzdeki dizler gibi uzun soluklu değildi. Buna rağmen diziler o dönemde pek çok kişi için daha anlamlıydı. Uç hayatlar yerine halka yakın hayatlar ekrana yansıtıldığı için pek çok kişi hangi diziyi izlerse izlesin kendinden bir şeyler bulmayı başarıyordu. Sıcak, samimi ve daha çok aile hayatının anlatıldığı bu diziler sayesinde pek çok kişi o yılları daha mutlu bir şekilde hatırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu