Sinema

Squid Game Teorileri

Geçtiğimiz Eylül ayı itibariyle Netflix platformunda izleyicilerle buluşan Güney Kore yapımı olan Squid Game birinci sezonu ile yayınlanmıştır. Birinci sezonu 9 bölümden oluşan Güney Kore dizisi gerilim ve drama türünde olup izleyicilerine büyük sürprizler yapmayı seven bir dizi olmuştur ve sosyal medyada da sıkça konuşularak izlenme rekorları kırmıştır.

Squid Game Teorileri
Squid Game Teorileri

Squid Game Konusu Nedir?

Yönetmen koltuğunda Hwang Dong-Hyuk’un oturduğu Squid Game dizisi bir grup insanın hayatta kalma mücadelesini temel konu almaktadır. Maddi olarak zor günler geçirmekte olan insanlara çocuk oyunlarında yarışması için yüksek meblağda para teklif edilir ve 456 oyuncu bu teklifi kabul ederek yarışmaya katılmış olur.

Kazanan oyuncunun 45.6 milyar Kore Won’u alacağı bu yarışma da ölüm tehlikesi de oyuncuların ensesinde adeta bir nefesi bulunmaktadır. Paranın miktarını duyarak oyuna katılan yarışmacılar her şeyi yaparak hayatta kalmaya çalışmaktadırlar. Oyunlardan sonra çeşitli gruplaşmaların meydana gelmesi oyunların heyecanını da iki katına çıkarmaktadır.

Squid Game Oyuncuları Kimlerden Oluşmaktadır?

Squid Game dizi kadrosunda bulunan oyuncular sadece Güney Koreli oyunculardan oluşmaktadır.

Bu oyuncular şöyledir:

 • Park Hae-soo
 • Wi Ha-jun
 • Lee Jung-jae
 • Heo Sung-tae
 • Oh Young-soo
 • Jung Ho-yeon gibi oyuncuların başrolde bulunduğu bu dizi izlenme rekorları kırmıştır.

Squid Game Ne Kadar İzlendi?

Dijital dizi ve film izleme platformu Netflix’te yayınlanana Güney Kore yapımı, izlenme rekorları kırarak yayınlandığı ilk 23 günde 82 milyon farklı hesaptan izlenerek yepyeni bir rekor kırmıştır. Diziyi izlemeye başlayan kullanıcıların yüzde 66’sı tüm sezonu bitirerek yaşanan olayları şaşkınlık içerisinde takip etmiştir.

Squid Game Teorileri Nelerdir?

Yayınlandığı tarihten itibaren hem sosyal medya hem arkadaş ortamı gibi çoğu ortamda konuşulan, hakkında çeşitli videolar çekilen Güney Kore yapımı Squid Game dizisi hakkında çeşitli teoriler ortaya atılmıştır ve izleyen her seyircinin bu teorileri okuduktan sonra aklına yatan birçok teori bulunmaktadır.

Squid Game Teorileri şöyledir:

 • Dizide bulunan ana karakterlerin ölümü, gerçek dünyada yaşadıkları ile benzer şekilde ilerlemektedir.
 • Yaşlı adamın 456 numaralı Gi-Hun’un babası olduğu düşünülmüştür.
 • Ddajki kart renkleri oyuncuların rollerini belirlemektedir.
 • Gi-Hun’un uçağı hileli olduğu düşünülmektedir.
 • Bu yarışmanın sadece Kore’de değil uluslararası olduğu düşünülmektedir.
 • Gi-Hun Ve Il-Nam’ın sayıları sembolik olarak düşünülmektedir.
 • Polis memuru Jun-Ho aslında ölmemiştir.
 • Gi-hun ve Jun-ho, Squid Game 2. sezonda rolleri değiştirek olması düşünülmüştür.
 • Kalamar oyununda VIP’ler her şeyi dizayn etmiştir.

Dizi ile ilgili bu tarz teoriler bulunmaktadır. Squid Game Teorileri ile ilgili biraz açıklama yapalım.

Yaşlı Adamın 456 Numaralı Gi-Hun’un Babası Olduğu Teorisi

Squid Game Teorileri arasında çok kritik bir teoridir. Oyuncu 1, yaşlı adam Oh Il-nam ( Oh Yeong-su ) ve oyunun VIP’lerinden birinin aslında Gi- hun’un babası olduğuna inanılıyor. Squid Game’in “Cehennem” adlı ikinci bölümünde, oyunculara bir şişe süt ve bir çörek verilir.

Gi-hun bunun yerine gardiyanlardan biraz çikolatalı süt istemeye çalışır, bu sırada tam arkasında duran Oh Il-nam, çocukken şaplak atılıp atılmadığını sorar ve oğlunun aynı olduğunu ve aynı olduklarını söyler. Ardından, dördüncü bölümde, “Gganbu”da ikisi, grubun misket oynadığı bölgenin memleketlerine benzediğini söylüyor – sırasıyla gerçek ara sokağa ve eve kadar benzerlik olduğunu belirtmektedir.

Squid Game Teorileri
Squid Game Teorileri

Dizide Bulunan Ana Karakterlerin Ölümü Teorisi

Squid Game Teorileri çeşitli durumlar hakkında yazılmıştır ve en önemlilerden birisi de ölümlerle ilgilidir. Oyuncu 101, mafya patronu Jang Deok-su ( Heo Sung-Tae ), Filipinler’deki bir kumarhaneden alacaklılardan kaçmak için köprüden atladı ve beşinci oyunda köprüden düştü. Benzer şekilde, oyuncu 212, kaotik kraliçemiz Hwang Jun-ho ( Wi Ha-joon ), Deok-su’ya birlikte başaracaklarına söz vermesini söyler.

Sonra ona ihanet ettiğinde, o sözünü yerine getirir ve onu köprüde kendisiyle birlikte aşağı indirir. Oyuncu 67, Kuzey Koreli ilticacı Kang Sae-byeok ( HoYeon Jung ), oyun dışında bir adamın boğazını kesmekle tehdit etti ve ardından Oyuncu 218 Cho Sang-woo ( Park Hae-soo ) tarafından boynundan kesildi.

Oyuncu 199, Pakistanlı göçmen Abdul Ali ( Anupam Tripathi ), patronunun parasıyla kaçtı (ki bu aslında altı aylık gecikmiş maaşıydı) ve Sangwoo misketlerini çaldıktan sonra elendi. Burada ayrıca patronuna karşı ne kadar kibar ve bağlı olduğu (özellikle, altı ay boyunca onun için ücretsiz olarak çalışmaya devam etmesi) ve sonra onun üzerinde serveti ve gücü olan başka bir adam olan Sangwoo’ya nasıl güvendiği konusunda biraz paralellik var.

Sangwoo’dan bahsetmişken, oyunlardan önce kendini öldürmek istedi çünkü yaptıklarından çok utanıyordu. Daha sonra oyuncu 456’ya karşı oynanan son maçta, mağlup olmanın utancına kapılan Seong Gi-Hun ( Lee Jung-jae ), Sangwoo, çocukluk arkadaşıyla oyunu bitirmek ve hayatta kalmak için oy vermek yerine kendini öldürmeye karar verir.

Ddajki Kart Renkleri Teorisi

Squid Game Teorileri arasında oldukça mantıklı ve yaratıcı olan bir diğer teori ise oyuvular ve muhafızların nasıl belirlendiği ile ilgilidir. Gi-Hun satıcıdan mavi kartı aldığı için nasıl bir oyuncu olarak uyandığını açıklıyor. Ancak, “Kırmızı kartı o veya diğer oyuncular seçmiş olsaydı, işçiler/korumalar olacaklardı. Şovda onları birbirine bağlayan belirli bir demografi yok – bir sahne gardiyanlardan birinin şaşırtıcı derecede genç olduğunu ve Jun-ho’nun başka bir çalışanının 30’lu yaşlarının ortalarında olduğunu gösteriyor.

Son 5 Yılın En İyi Yabancı Dizileri > https://www.pusholder.com/son-5-yilin-en-iyi-yabanci-dizileri/

Gi-Hun’un Uçağı Hileli Olduğu Teorisi

Dizinin son sahnelerinden biri ile ilgili bir Squid Game Teorileri oluşturulmuştur. Uçağın hileli olduğu düşünülmüştür. Birinin “Zengin ya da fakir, bir uçak kazasında hepiniz aynısınız” dediği daha önceki bir bölümde bunun nasıl önceden haber verildiğini vurgularlar. Doğru olduğu kanıtlanırsa, bu teori başrol oyuncusu Gi-hun’un kendi iyiliği için uçağa binmesi gerektiği konusundaki ısrarının arkasındaki anlamı değiştirecekti.

Yarışmanın Uluslararası Bir Yarışma Olduğu Teorisi

Squid Game Teorileri arasında en ilgincidir. Gösteride “iki VIP’nin ilginç bir yorum yaptığına” dikkat çekiyorlar, bunlardan biri “bu sürümdeki oyunlar inanılmazdı” ve diğeri “Kore’deki yarışmanın en iyisi olduğunu” belirtti, muhtemelen diğer ülkelerde de düzenlendiği belirtilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu