Ekonomi

Ev Hanımlarına Mikro Kredi Veren Kuruluşlar

Bazı kurumlar aracılığı ile ev hanımlarına mikro kredi verilerek küçük yatırımlarına destek sağlanmaktadır. Mikro kredi desteği sayesinde ev hanımlarının girişimlerine destek olunuyor ve onları da istihdama kazandırma süreci gerçekleştiriliyor. Mikro kredinin anlamı daha düşük oranlarda verilen kredi olarak değerlendirilebilir. Bazı kurum ve kuruluşlar ev hanımlarının gerçekleştirmek istediği bu girişimlerine şartlar sağlandığı takdirde 1000 TL ile 2000 TL arasında değişiklik gösteren mikro kredi desteği sağlıyor. Böylece iş fikri olan ev hanımları fikirlerini hayata geçirme şansını daha rahat yakalayabiliyor.

Ev Hanımlarına Mikro Kredi Veren Kuruluşlar
Ev Hanımlarına Mikro Kredi Veren Kuruluşlar

Ev Hanımlarına Mikro Kredi Desteği Sağlayan Kuruluşlar Hangileri?

Bazı kurumlar ev hanımlarının hayata geçirmek istediği iş fikirlerine finansal destek sağlayarak yardımcı olmaktadır. Bu finansal desteğe mikro kredi imkanı olabilmektedir. Bu amaç doğrultusunda ev hanımlarına kredi veren vakıflar ve kurumları Türkiye Grameen Mikrofinans Programı, Türkiye İsrafı Önleme ve KADEV olarak sıralayabiliriz. Devlet ve türlü firmaların desteğini alan bu kurumlar ve vakıflar, mikro kredi imkanını istenilen şartların yerine getirilmesi durumunda ev hanımlarına sağlıyorlar. Sağlanan bu desteğin miktarı 1000 TL ve 2000 TL arası değişiklik gösteriyor.

Mikro Kredi Desteği Hangi İşler İçin Veriliyor?

Ev hanımlarının mikro kredi imkanından yararlanabilmesi için kendilerine gelir sağlayabilen iş fikirleri ve girişimleri olması gerekiyor. İş fikri konusundaki tecrübe ve bilgi sahibi olmanın da desteğinin alınacak olan krediyi daha etkili bir şekilde kullanmada büyük katkısı olabilir.

Mikro kredi desteği ile yapılabilecek işleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Oyma süs ev eşyası yapımı olabilir.
 • Cam süs eşyası veya zücaciye ürünü satışı yapılabilir.
 • Terzi açılabilir.
 • Hazır giyim ürünlerinin satışı gerçekleştirilebilir.
 • Organik manav faaliyeti gerçekleştirilebilir.
 • Dokuma atölyesi açılabilir.
 • Kişisel bakım ürünleri ve kozmetik alanında satış yapılabilir.
 • El boyaması süs ve ev ürünleri satılabilir.
 • Halı dokuma işi yapılabilir.
 • Kuaför salonu açılabilir.
 • Kanatlı hayvan yetiştirilebilir.

Bu girişimcilik faaliyetleri için sağlanan mikro kredi desteği ile finansal açıdan başarılı girişimler ortaya koyulabilmektedir. Böylelikle ev hanımları istihdam yaratılmasına da fayda sağlamaktadır.

Ev Hanımlarının Mikro Kredi Desteği Alabilmeleri İçin Şartlar Nedir?

Ev hanımlarının maddi olarak kalkınmalarına olanak sağlamak amacıyla verilen mikro kredi desteğini almaları için bazı şartlar bulunuyor. Bu şartlarda öncelikle bahsedilecek olan aynı mahallede ikamet etmekte olan beş kadının bir araya gelmesi konusu. Aynı veya ayrı iş fikirlerine sahip 5 kadının bir araya gelerek müracaat ettiği kurumlarca aranan ilk şart aynı mahallede ikamet ediyor olmaları ve akraba olmamalarıdır. Akraba olmamaları hususu bu şartın çürütülmemesi için özellikle dikkat edilen detaylardan birini oluşturuyor. İş fikirleri için bir araya gelmiş olan beş kadına ayrı ayrı 1000 TL veya 2000 TL desteği ayrı ayrı sağlanıyor.

Mikro kredi desteği için diğer koşulları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Eğitim alınması koşulu aranıyor.
 • Yoksulluk koşulu aranıyor.
 • Sağlanacak olan kredinin geri ödenmesine imkan verecek türden ikna edici bir iş fikri olması şartı aranıyor.
 • Aynı iş fikri ile daha önceden başvurmuş olup kredi imkanından yararlanmamış olmak ve başvuru için mikro kredi ürünleri içinden en yeterli olanı seçmek koşulu aranıyor.

Tüm bunlar ışığında aynı zamanda yaş şartı olmaksızın bu özelliklere sahip tüm ev hanımları başvuruda bulunma imkanına sahipler.

Mikro Kredi Desteği İçin Aranan Belgeler Nelerdir?

Mikro krediden yararlanabilmek adına olumludur raporu genel olarak yeterlilik arz eder ve iş fikrini hayata geçirmek için başka bir belgeye ihtiyaç yoktur. Alınmış olan olumludur raporu söz konusu işi gerçekleştirebilmek için yeterli bir belgedir.

Bunlar haricinde kredi desteği için gerekli olan diğer belgeler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Kişinin ailesine ait mal beyanı,
 • Kişiye ait sabıka kaydı
 • Başvuran kişiye ait yoksulluk belgesi,
 • Mikro kredi desteğine başvurmuş olan kişi tarafından doldurulmuş başvuru formu,
 • İkametgah belgesi,

Yukarıda bahsedilen bu belgeler tüm başvuru süreci esnasında gerek olacak belgeler olup temin edilmelidir.

Mikro Kredi Desteği Tutarı ve Geri Ödenmesi

İş hayatın atılmak isteyen ve iş fikirleri olan kadın girişimcilere ortalama olarak sağlanan 1000 TL veya 2000 TL değişen kredi desteğinden bahsetmiştik. Kadın girişimci tarafından alınan kredi desteğinin geri ödeme safhasında, alınan her 100 TL için haftalık olarak hesaplanan 27.75 TL olarak belirlenmiştir. 12 ay vade imkanı ile verilen krediyi kullanan girişimcinin aylık ödemesi 83 TL olarak belirtilir.

Mikro Kredi Desteğinden Faiz Alınır Mı?

Mikro kredi desteğinin sürekliliğinin sağlanması adına daha fazla kişiye ulaşılabilir olmasının yanında, mikro kredi faaliyetlerinin işletme giderlerini karşılayabilmesi için verdiği hizmet bedeli alınmaktadır. Başvuruda yoksulluk belgesi belirtme şartı ile birlikte yoksulluk belgesi bulunan kişilerden asla alınmamalıdır. Türkiye Grameen Mikrofinans Programı mikro kredisine başvuru amacı zaten kar elde etmek değil devamlılığın sağlanabilir olması olduğu için yalnızca işletme giderlerini karşılamak adına sadece hizmet ücretleri tahsil edilir. Faiz, söz konusu para üzerinden elde edilen gelire demektir.

Ev Hanımlarına Mikro Kredi Veren Kuruluşlar
Ev Hanımlarına Mikro Kredi Veren Kuruluşlar

Mikro Kredi Desteğinin Önemi

Hayata geçirmek istediği iş fikri için ev hanımlarının bu doğrultuda aldığı eğitim süreci sonrasında mikro kredi desteği sağlandığından bahsetmiştik. Sağlanan bu kredi imkanı söz konusu herhangi bir borcun kapatılmak istenmesi adına verilmemektedir. Bunun yanında başvuran ve bu imkandan faydalanmaya devam eden ev hanımlarının sürdürmekte olduğu faaliyetler her hafta denetlenecektir. Kazanç olmadan kredi borcu ödenemeyeceği için iş fikrini daha en başında çok iyi değerlendirmek, avantajları ve dezavantajları yönünden de kişisel olarak raporlamak önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu