Bilgi KutusuTarih

Gerçek Hayattan Esinlenilerek Oluşturulan Kurgusal Karakterler

Şimdiye kadar hayatımıza kurgusal karakter olarak giren ve hafızamızda yer edinen onlarca kişi bulunuyor. Bu karakterlerin bazılarını iyiliğiyle bazılarını ise dehşete düşürecek kadar kötülüğüyle tanıyoruz. Kurgulanan karakterlerin hepsi senaristlerin %100 hayal gücüne dayanmıyor. Bazıları gerçekten yaşamış insanlardan esinleniliyor.

Gerçek Hayattan Esinlenilerek Oluşturulan Kurgusal Karakterler
Gerçek Hayattan Esinlenilerek Oluşturulan Kurgusal Karakterler

İşte gerçek hayattan esinlenilerek oluşturulan kurgusal karakterler ve esinlenildiği kişiler;

  • Eugene François Vidocq’dan esinlenilen Sherlock Holmes
  • Kenneth Jackson’dan esinlenilen Stringer Bell
  • Alfredo Balli Trevino’dan esinlenilen Hannibal Lecter
  • Frank Costello’dan esinlenilen Vito Corleone
  • Chuck Wepner’dan esinlenilen Rocky Balboa
  • Andrew Carnegie’den esinlenilen Scrooge McDuck (Varyemez Amca)
  • Esther Earl’den esinlenilen Hazel Grace Lancaster
  • Peggy Lee’den esinlenilen Miss Piggy
  • Madam Blanque’den esinlenilen Delphine LaLaurie
  • Helen Morehead Christina Saraset’den esinlenilen Mary Poppins

Yukarıdaki listede verilen gerçek kişilerden esinlenilen kurgusal karakterlerin; bazıları dizilerde, bazıları filmlerde, bazıları kitaplarda, bazıları ise birden çok yerde karşımıza çıkıyor.

Eugene François Vidocq’dan Esinlenilen Sherlock Holmes

Dünya edebiyatında yer edinmiş bir yazar olan Arthur Conan Doyle, birçoğumuzun da tanıdığı ünlü dedektif Sherlock Holmes karakteriyle bilinir. İlk defa 1892’de okuyucularıyla buluşan Sherlock Holmes karakteri, dünya çapında tanınmış ve sevilmiştir.

Daha sonraki yıllarda filmlere ve dizilere de konu olan, olaylara çok farklı bakış açılarıyla yaklaşarak çözen ve zekasına hayran bıraktıran karakter, gerçekten yaşamış birinden kurgulanmıştır. Bu kişi özel dedektiflerin Dünyadaki ilk örneği kabul edilen Eugene François Vidocq’tur. Ayrıca ilk özel dedektif Vidocq, Hugo ve Allan Poe gibi edebiyat devleri için de bir esin kaynağı olmuştur.

Kenneth Jackson’dan Esinlenilen Stringer Bell

The Wire dizisi, 2002 ile 2008 yılları arası sevenleriyle buluşmuş ve toplam 5 sezon sürmüştür. Yayınlandığı seneler çok büyük bir kitlenin gönlünü fetheden dizi, Baltimore Amerika Birleşik Devletleri’nde çekilmiş ve her sezon yeni konular işlenmiştir. Dizinin ana karakteri olan Sringer Bell’i Idris Elba canlandırmştır.

Stringer Bell, gerçekten yaşamış bir suçlu olan Kenneth Jackson’dan esinlenilmiştir. Kenny Bird lakaplı Jackson, uyuşturucu çetesine üyelik ve daha birçok suçtan tutuklanmış ve dizideki gibi yargılanmıştır.

Alfredo Balli Trevino’dan Esinlenilen Hannibal Lecter

Yazar Thomas Harris’in romanı olan Kızıl Ejder’de ilk defa karşımıza çıkan kurgusal karakter Hannibal Lecter, çok kötü biri ve yamyam bir katil olmasına karşın okurların sevgisini kazanmayı başarmıştır. Daha sonraki yıllarda sinema perdesine de taşınan Hannibal Lecter’ı ünlü oyuncu Anthony Hopkins canlandırmıştır.

Thomas Harris, karakteri olan Lecter’ı bir katilden esinlenmiştir. Bu katil evlilik arifesindeki kız arkadaşını parçalara ayırarak küçük bir kutuya koymuştur. Bahsettiğimiz kişi doktor Alfredo Balli Trevino’dur. Harris, bir hikaye dinlemek için gittiği hapishanede Trevino’yla denk gelmiş ve duruşundan, entelektüelliğinden etkilenmiştir. Ayrıca Harris, Lecter karakterinin başka katillerden de özellikler taşıdığını ifade etmiştir.

Frank Costello’dan Esinlenilen Vito Corleone

1969 yılında Mario Puzo tarafından yazılan The Godfather kitabında karşımıza çıkan Vito Corleone karakteri, aynı adla sinema serisine uyarlanmış ve çok büyük başarılar elde etmiştir. Günümüzde hala çok izlenenlerde yer alan filmin birçok repliği ve senaryosu ezbere bilinir.

Puzo’nun baba karakteri sadece bir hayalden ibaret değildir. Yeraltı Dünya’sının Başbakanı olarak anılacak kadar büyük bir mafya babası olan Frank Costello’dan esinlenilmiştir. Costello, Amerika’nın gücü ve büyüklüğüyle söz ettiren mafya babasıdır. Ayrıca Costello’nun bazı fiziksel özellikleri direkt kurgusal karaktere aktarılmıştır.

Chuck Wepner’dan Esinlenilen Rocky Balboa

Beyaz perdenin unutulmaz karakteri Rocky Balboa’ya saygın oyuncu Sylvester Stallone hayat vermiştir. Rocky Balboa karakteri, ellili yaşlarında bir adamdır ve aynı zamanda emekli boksördür.

Balboa, ağır siklet boksörü Chuck Wepner’dan esinlenilmiştir. Wepner, ünlü boksör Muhammed Ali’yle karşı karşıya geldiği maçta çok uzun roundlar boyunca dayanmasıyla ünlenmiştir.

Andrew Carnegie’den Esinlenilen Scrooge McDuck (Varyemez Amca)

Disney’in unutulmaz karakterlerinden Donald Duck’ın amcası olan Scrooge McDuck veya daha tanınan adıyla varyemez amcayı hepimiz çok iyi tanırız. Varyemez amca, Karl Barks tarafından 1947 yılında yaratılmıştır.

Scrooge Duck’ı hepimiz çok büyük serveti ile tanırız. Esinlenildiği kişi de tahmin edilebileceği gibi çok zengin biridir. Amerika Birleşik Devletleri’nin çelik üretim babası olarak tanınan Andrew Carnegie’den esinlenilmiştir.

Esther Earl’den Esinlenilen Hazel Grace Lancaster

John Green’nin çok satan ve büyük ses getiren kitabı ‘Aynı Yıldızın Altında’nın başkarakteri Hazel Grace Lancaster’dır. Lancaster’ın hüzünlü ve zorlu hikayesi beyaz perdeye de taşınmış ve yine herkesten büyük beğeni toplamıştır.

Green, Hazel karakterini tanıştığı ve arkadaş olduğu kanser hastası Easther Earl’den esinlenmiştir. Earl, kanser esnasında yaşadıklarını vlog şeklinde paylaşıyordu. Fakat ne yazık ki 2010 yılında daha 16 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.

Peggy Lee’den Esinlenilen Miss Piggy

Meşhur kukla şovu The Muppet Show’un en çok tanınan kuklarından biri Miss Piggy’dir. Piggy, şıklığı ve eğlencelisiyle dikkatleri üstüne çekmeyi ve uzun yıllar üstünde tutmayı başarmıştır.

Piggy’nin esinlenildiği kişi ise 1940’ların ABD starlarından biridir. Esin kaynağı Peggy Lee, döneminin en önemli oyuncularından ve şarkıcılarından birisi olmayı başarmıştır.

Madam Blanque’den Esinlenilen Delphine LaLaurie

American Horror Story adlı dizi serisinin üçüncü sezonunda konu olan Delphine LaLaruie karakteri, olağanüstü acımasızlığı ve işkenceleriyle akla kazınmıştır.

Karakter, günümüzden 200 yıl önce yaşamış olan Madam Blanque’dan esinlenilmiştir. Blanque; acımasızlığıyla, siyahi hizmetkarlara ve çocuklara yaptığı eziyetlerle ve hatta onları bu eziyetler esnasında öldürmesiyle bilinir.

Gerçek Hayattan Esinlenilerek Oluşturulan Kurgusal Karakterler
Gerçek Hayattan Esinlenilerek Oluşturulan Kurgusal Karakterler

Helen Morehead Christina Saraset’den Esinlenilen Mary Poppins

P.L Travelers’ın yazdığı ve çocuklara hitap eden kitapta karşımıza çıkan Mary Poppins, çocuklara yardım etmek için sihirli güçlerini kullanan bir dadıdır. Kitap sinemaya uyarlandıktan sonra tüm dünyaca bilinir hale gelmiştir.

Kitabın yazarı P.L Travelers, yazdığı dadının, teyzesi Helen Morehead Christina Saraset’in özelliklerini taşıdığını söyleyerek bir nevi esin kaynağı olduğunu ifade etmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu