Bilgi Kutusu

Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

İnsanlar özel günlerde en çok tercih ettikleri pırlantalarla ilgili gerçek pırlanta nasıl anlaşılır? Konusunu merak etmektedir. Geçmişten günümüze kadar popülerliğini devam ettirmiş olan pırlantalar kadınların en vazgeçilmez tutkuları arasında yerini almaktadır. İnsanların pırlantaya olan ilgisi ile birlikte piyasadaki sahte pırlanta sayısı da artmıştır. Bu yüzden gerçek pırlantaları ayırt edebilmek içinde çeşitli yöntemler ortaya çıkmıştır. Bu pırlantaların ustalar tarafından kesim acıları ve oranları yapıldığında da değerleri bir kat daha artar. Gerçek pırlantalar aldıkları ışıkları çevrelerine yansıtır.

Sahte pırlantalar ise yeşil ve sarı renkli ışıkları yansıtırlar. Gerçek pırlantalar şeffaf taşlar değildir. Herhangi bir yazının üzerine gerçek pırlanta koyulduğunda yazıların buğulu bir şekilde görünmesi gerekir. Bunun dışında pırlantaların yansıması size gerçekliği ve sahteliği hakkında bilgi verir. Pırlantaların yansımaları gri tondadır. Eğer pırlantanız çok renkli bir yansımaya sahipse ya sahte bir pırlantadır ya da pırlantanızın kalitesi düşük demektir.

Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır?
Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Sahte Pırlanta Hangi Testler ile Ortaya Çıkar?

Pırlantalarınızın sahtemi yoksa gerçek bir pırlanta mı olduğu ancak bu konuda belirlenmiş testler sayesinde öğrenmeniz mümkündür. Pırlantanın bu testlerden geçmeleri ile birlikte gerçek ya da sahte olduğu anlaşılabilir. Pırlantalar üzerinde uygulanacak testler profesyonel olarak yapılan ve evde yapılan testler olarak ayrılır. Pırlantanın gerçekliği için tercih edilen en kolay yöntem bir pırlanta test etme cihazına sahip olmaktır.

Pırlanta testleri için kullanılan bu yöntemler kolay ve pratik testlerdir. Sizlerde pırlanta ve değerli taslar hakkında bir bilgiye sahip değilseniz bu yöntemlerden yararlanmanız gerekecektir. Evde yapacağınız pırlanta testi kesin bir sonuca varmayabilir. Bundan dolayı pırlanta konusunda donanımlı birinden yardım almak gerekebilir.

Pırlantanın Sahte Ya da Gerçek Olduğu Hangi Testeler Yapılarak Ortaya Çıkar?

Bir pırlantanın sahtemi yoksa gerçek mi olduğu ancak bazı testlerle mümkündür. Peki, pırlanta testleri arasında hangileri bulunur?

  • Su testi
  • Sis testi pırlantanın metal ayarını ve montajını kontrol etme
  • Taşı Isıtıp Parçalanıp parçalanmadığına bakma
  • UV ışık testi

Bütün bu testler sizlere pırlantalar hakkında gerçek mi yoksa sahte mi olduğunun bilgisini vermektedir.

Kırılma İşlemi ile Pırlanta Testi Yapma

Gerçek pırlantalar ışık yansılarını bükerek açılı olarak ışığı kırmaktadır. Bu kırılma sayesinde de çarpıcı bir parlaklık meydana gelir. Pırlantaların az bir parlaklığa sahip olması doğal bir özelliktir. Bunda dolayı kırılma yöntemi uygulanarak pırlantanın sahteliği ya da gerçekliği ortaya çıkartılabilir.

Yansıma ile Pırlanta Testi Yapma

Kırılma yönteminin yanı sıra taş yansımasına göre de test edilebilir. Taşın yansıması kalitesini ortaya koyar. Taşın yansımasını test etmek için ışıltı testinde kullanılabilir. Işıltı testinde tek yardımcınız gözleriniz olur. Pırlantayı bir ışığın altına tutarak pırlantadan yansıyan ışığı izlemeniz gerekir. Bu yansımaları çıplak gözlerinizle görmeniz mümkündür. Gerçek pırlantalar beyaz ışığın çok iyi bir şekilde yansıtabilir.

Pırlanta İçin Kullanılacak Profesyonel Test Yöntemleri Nelerdir?

Pırlantalar için uygulayacağınız yöntemlerin profesyonelleri de bulunmaktadır. Bu testlerde profesyonel kişilerden yardım alınır. Profesyonel yöntemlerle pırlantanın gerçekliği kesin bir şeklide ortaya çıkmaktadır. Peki, profesyonel test yöntemleri nelerdir?

  • Büyüteç yöntemi ile inceleme
  • Elektrik iletkenli pırlanta test cihazı kullanma
  • Yüksek hassasiyet ile tartma
  • Elektrik iletkenliği ile Pırlanta test etme

Pırlantaların gerçekliğini bu şekilde profesyonel yöntemlerle test etmekte mümkündür.

Elektrik İletkenliği ile Pırlanta Testi

Elektrik iletkenliği testinde sizlere gemiler ya da kuyumcular yardımcı olur. Pırlantalar çok iyi bir elektrik iletkenliğine sahiptir. Bu yöntem ile pırlantanın laboratuvar ortamında mi yoksa doğal bir taş mı olduğunu net bir şekilde ortaya koyulur.

Röntgen Kullanarak Pırlanta Testi Yapma

Bir pırlantanın gerçekliğini daha güvenebilir bir testle ortaya koymak için iyi bir laboratuvar ortamında incelenmesi gerekir. Röntgen makinaları pırlantanın sahte olup olmadığını net bir şekilde ortaya koyacaktır.

Pırlantada Garanti ve Sertifika Önemli Midir?

Hayatınızdaki önemli bulduğunuz insanlara alınabilecek en önemli ve Değerli hediye genelde pırlantalar olmaktadır. Fakat günümüzde sahte pırlantaların gün yüzüne çıkması ile birlikte pek çok insan bu konuda mağduriyet yaşamamak adına pırlanta konusuna daha uzaktan bakmaktadır. Bundan dolayı pırlanta almak isteyenlerin öncelikle gerçek olmasına ve sertifikasına önem vermelidir. Sertifikalı pırlantalar alınmalıdır. Gerçek bir pırlantaya sahip olabilmek için bu hususlara dikkat etmek gerekir.

Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır?
Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Sentetik Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde sentetik pırlantaların hızla arttığı görülür. Sentetik pırlantalar laboratuvar ortamlarında üretilir. Bundan dolayı doğal pırlantalar ile laboratuvarda oluşturulan pırlantaların farkının bilinmesi gerekir. Bu sentetik pırlantalar tıpkı gerçek pırlantalara benzeyen moleküler ve kimyasal bileşenleri vardır.

Aralarındaki farkın normal bir insan tarafından anlaşılması zor olduğu için bu konuda mutlaka bur uzman incelemesine gerek duyulur. Uzmanlarda pırlantaya bazı testler uygulayarak sentetik mi yoksa gerçek pırlanta mı olduğunu anlar. Aslında pırlantanın gerçekliğini görebilmek için birbirinden farklı test yöntemleri uygulanır. Fakat en garanti yöntem olarak bu değerli taşın bir uzman tarafından ele alınması olacaktır.

Gerçek ve Kaliteli Pırlanta

Bir pırlantanın kalitesi için öncelikle uzman kişilere yardım almak gerekir. Fakat sizlerde pırlantada birkaç ayrıntıya dikkat ederseniz pırlantanın kalitesi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Pırlanta alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey pırlantanın sertifikasıdır. Bu sertifikada pırlantanın tüm özellikleri yazılıdır. Pırlanta kalitesi ve gerçekliği hakkında sertifikalı ürünler almak önemlidir. Bazı pırlantaların sertifikası bulunmaz buda sizde belirsizlik uyandırabilir. Pırlanta kalitesi anlaşmadaki bir diğer sistem ise 4c sistemidir.

Bu sistem pırlanta hakkında sizlere karat, renk, berraklık ve kesim özellikleri hakkında bilgi verir. Pırlantanın karatı pırlantanın ağırlığını ortaya koyar. Pırlanta kalitesini anlamak için berraklığına da bakılmalıdır. Bir pırlanta lekesiz ve berrak ‘ne i kadar kaliteli ve pahalı bir pırlanta özelliğine sahip olur. Bundan dolayı pırlanta alırken berraklığına dikkat edilmesi gerekir. Pırlantanın saydam renkte olması da pırlantanın kalitesini ortaya koyan bir diğer özelliktir.

Gerçek Altın Nasıl Anlaşılır? > https://www.pusholder.com/gercek-altin-nasil-anlasilir/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu