Bilgi KutusuTeknoloji

Google Ads (Google AdWords) Nedir?

Teknolojik bir dönemde yaşadığımız için güncel olayları takip hızımız yükselmektedir. Birçok hizmeti artık e ticaret siteleri üzerinden almaktayız. Özellikle bu konuda birçok insanın ve kurumların ticaret sektörünü dijital ortam üzerinden yönettiğini söyleyebiliriz. Reklam şirketleri de bu şekilde para kazanan yerlerden biridir. Birçok farklı ticaret şirketiyle anlaşılması ve tabii ki de kurumlar, bireyler ile birlikte iş yapılması açıdan reklam şirketleri önemli bir yere sahiptir. Gerek yazılı gerekse görsel olarak reklam hizmetleri verilebilir.

Reklam sektörünün önemli yapıtaşlarından biri olarak kabul edeceğimiz Google Ads de bu uygulamalardan biridir. Google üzerinden reklam iş birliklerinin gerçekleştirilmesi hizmetleri ile ilgilenmektedir. Bu yazımızda sizlere google ads üzerinden nasıl para kazanabileceğinizi, nasıl reklam verebileceğinizi ve daha pek çok detayı paylaşacağız. Ayrıca Google Ads (Google AdWords) nedir sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Google Ads Nedir?
Google Ads Nedir?

Google’ın sunmuş olduğu reklamcılık hizmetlerinden biri olarak google ads sıklıkla kullanılabilen uygulamalardan biridir. Gerek reklam alınması gerekse reklam verilmesi açısından birçok programın önüne geçmiştir. Google ads hizmetleri ile birlikte kendi içeriklerinizi ve ticaret alanına kendinizi iletebilirsiniz.

Google ads hizmeti ise reklamcılık hizmeti olarak bireylerin reklamlarını en çok arananlar sisteminde ön sıralara taşımaktadır. Hizmetlere daha kolay bir şekilde erişilebilmesi amacıyla google ads üzerinden bildirilen reklamlar, sıklıkla tercih edilen kategorileri aramalarına hızla girebilmekte, ya da sitelerde reklam olarak karşımızı çıkabilmektedir.

Google ads hizmetleri kapsamında dikkate alınması gereken bir baka nokta ise bu hizmet ile arama motorunda işletmeler amacıyla sunulan pek çok çalışmanın kullanıcıların gerçekleştirdiği kelime sorgulamaları ile hazırlanmasıdır. Bu sorgulamalar baz alınarak çalışan bir reklamcılık türü olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca adwords reklamları olarak ta geçmekte olup metin bazlı bir reklam işleme modelidir. Reklamların oluşturulması ve yayılımı amacıyla en çok kullanılan uygulama olarak ta bilinmektedir.

Google ads hizmetleri ile ilgili merak edilen bir başka nokta ise ücretlendirme olmaktadır. Bu konuda google ads hizmetlerinin ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilebildiğini söyleyebiliriz. Ayrıca bu hizmetler bünyesinde katılım sağlanır ve google şirketi sitenizde gösterdiğiniz her bir her bire reklam için sizlere ödeme gerçekleştirir. Bu konuda reklamların görüntülenme sayısının önemli bir yeri olduğunu unutmamak gerekir. Ayrıca ne kadar çok reklam alırsanız görüntülenme sayısı da artabilir. google ads ile bu şekilde gelir elde etme işlemlerine de başlamış olursunuz.

Google Adwords Nasıl Kullanılır?

Google ads hizmeti için merak edilen noktalardan biri de bu uygulamanın nasıl ve ne şekilde kullanıldığı ile ilgili olmaktadır. Özellikle reklam için sıklıkla kullanılan bu uygulamayı aşama aşama öğrenmek daha hızlı bir şekilde kullanım için kolaylım sağlar. Bu konuda daha detaylı bilgi verecek olursak google ads ile arama gerçekleştirilen kişilere doğal arama sonuçlanırının gösterilmesi sağlanır. Ayrıca aradığı kelimler hakkında adword ve PLA reklamlarının gösterilmesi ile ilgilenmektedir. Bir başka önemli nokta ise reklamların ücretlendirilmesi aşamasında olmaktadır. Bu konuda reklamların ücretlendirilmesinde tıklama başı maliyetler üzerinden yapılmaktadır. Google reklamları için her bir google reklamınızın tıklanması durumunda sizden bir ücret almaktadır.

Google ads hizmetleri içerisinde detaylandırmaların olduğunu da unutmamak gerekir. Bu detaylar ile reklamların hazırlanması hizmetleri gerçekleşir. google ads danışmanlığı aracılığıyla googleın reklam servisi ile irtibata geçilmektedir.

Reklam servisi ise kendi seçtiğiniz reklam servisini belirttiğiniz bütçe dâhilinde hedef kitlelere sunma işlemini gerçekleştirmektedir. Ads özellikleri içerisinde hedef kitlye sunma işlemi danışmanlık hizmet modeli çatısı altında ele alınır.

Google ads hakkında bilgilerimize kampanya detayları ile devam etmekteyiz. Birçok kullanıcının sürekli olarak takip etiği kampanyalar kapsamında çeşitli fırsatlar doğduğunu unutmamak gerekir ayrıca bu kampanyaların çeşitli hedefleri vardır.

Google ads kampanya hedefleri ise;

  • Satışlarının arttırılmasının sağlanması
  • Markların bilinirliğinin arttırılması
  • Karlılık oranlarının arttırılması
  • Yeni üyelerin ve müşterilin elde edilmesi

Şeklinde belirtilebilir. Kampanya hizmetleri hakkında daha fazla bilgi almak için google ads sitesine girip program üzerinden detaylandırmaların takip etmek gerekecektir. Ayrıca içeriğinde bulunan farklı fırsatlardan yararlanmak için sürekli takip içerisinde olmak doğru olacaktır.

Google Ads Nedir?
Google Ads Nedir?

Google Adsense Tıklanma Başına Ne kadar Veriyor?

Google adsense ile birlikte her bir reklam için gelir tutarı oluşturur. Sitelerin bütçe sağlayabilmesi için reklam vermesi ve bu reklamlardan belirli bir gelir elde etmesi lazımdır. Reklamların kullanıcılar açısından ön görülen konularda olması da ayrıca sitedeki reklamların tıklanması açısından önem taşır.

Google adsense kapsamında her bir tıklanma için ortalama olarak 15 kuruş kazanılmaktadır. Ayrıca reklamlara tıklayarak ziyaret edenlerin oranı bu noktada önem taşır. Orta ölçekte olan bir site ortalama 100 ziyaretçi ile birlikte ortamla 1 TL lik bir fiyatta para kazanmaktadır. Bu noktada daima takip aşamasında olmak önem taşır.

Google’dan Reklam Nasıl Verilir?

Google için önemli olan bir diğer nokta ise google ads ile birlikte gogledan nasıl reklam allın cağıdır. Google ise reklam verme konusunda çeşitli aşamalar sunmuştur. Öncelikle bir google hesabı oluşturulması gerekir. Ardından anahtar kelimelerin seçilmesi gerekir. Kampanya ayarlarının oluşturulması ve reklam metinlerinin hazırlanması ise sonraki aşamalardır. Bunlardan sonra ise reklam uzantıları, dönüşüm kodlarının hazırlanması ve son olarak ta faturalandırma ayarlının aktif hale getirilmesi ile düzenlenmesi gerekir. Bu aşamaları takip ederek reklam verme çalışmalarına başlamış olursunuz.

Google ads uygulamasının nasıl kurulacağı merak konusudur. Öncelikli olarak hesap içerisinde oturum açılmalıdır. Reklam ağı kampanyalarının seçilmesi, reklamlar ve uzantıların belirlenmesi gerekir. Ardından ise gmail reklamları seçmek ve gmail reklamları oluşturmak gelmektedir. Bu aşamaların takip edilmesi ile birlikte farklı açılardan yeni inovasyona sahip reklamların oluşturulması sağlanmış olur.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu