Bilgi Kutusu

Paraya İhtiyaç Duymadan Yapabileceğiniz İşler Nelerdir?

Elbette ki çoğumuzun düşüncesi paraya ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz işler kısıtlıdır, kısıtlı da olsa bir şeyleri kendimize iş edindikten sonra kısıtlanmış bütün sınırların aşılabilecek derece de kolay olduğunu fark ederiz. Doğanın bize vermiş olduğu nimetler özellikle de elementlerin gücü sayesinde parasız da bir şeyler elde edebilir ve hatta bir yaşam sürdürebiliriz.

Özellikle insanlar bir eylemi veya bir olguyu gerçekleştirmek için paraya ihtiyaç duyarlar lakin parasız da istedikleri eylem ve olguları gerçekleştirebilirler. M.Ö 7.yüzyılda Lidyalıların madeni paraları darp etmeye başlaması ile para hayatımıza girmiş oldu, fakat ondan önce de süre gelen bir yaşam ve yaşam mücadelesi parasız bir şekilde akıp geçiyordu.

Paraya İhtiyaç Duymadan Yapabileceğiniz İşler Nelerdir?
Paraya İhtiyaç Duymadan Yapabileceğiniz İşler Nelerdir?

Peki Parasız Neler Yapılabilir?

Geçmişten günümüze parasız da dönen bir dünyanın var olduğunu bilmek parasızda bir şeyler yapabileceğimizin bir kanıtıdır. Daha doğrusu bizi gerçekten parasız da bir şeyler yapılabileceğine ikna eder.

Peki, parasız neler yapılabilirsiniz;

  • Denize girin
  • Yürüyerek dolaşın
  • Doğa ile iç içe yaşayın
  • Tarım ile uğraşın
  • Bol bol okuyun
  • Doğadan beslenin
  • Şarkılar söyleyin
  • Doğal yaşayın (giyim, bakım, beslenme)
  • Yazılar yazın
  • Keşfedin

Aslında parasız yapılacak şeyler benim saydıklarından daha fazla da olabilir. Aslında her şeyin başı keşfetmekten ve yaratıcı olmaktan geçiyor. Günümüz de baktığımız zaman parasız hiçbir şey olmuyor ve yapılmıyor gibi cümleler kurarız. Fakat zamanı geldiğin de hepimizin parasız veya daha az para ile yaptığı şeyler oluyor.

Az Para Kullanarak Neler Yapabilirim?

Şu an dünyanın pek çok yerinde teknoloji hayatını 7’den 70’e büyük bir kesim yaşayarak devam ediyor. Özellikle son 10 yılda kendi ülkemizde teknoloji büyük bir yükselişe geçerek hayatımızın her alanında ve her noktasında faaliyet göstermeye başladı. Fakat dünyada hala yokluk çeken kesimler ve ülkeler var onlar hayatlarına güçlükle de olsa deva ediyor ve daha az para kullanarak yaşıyorlar.

Gelişmekte olan ülkemiz adına konuşacak olursam az para kullanarak birçok şeye imza atılabilir veya kendi yararınıza bir şey sergileyebilirsiniz. En basiti az para kullanarak çok paraya sahip bile olabilirsiniz. Bankaya vadeli bir hesap açarak az miktarda paranızı sabır ile beraber bekleyerek çok miktarda almanız mümkün. Az para kullanarak hobilerinizi sürdürebilirsiniz. Az para kullanarak bir işe adım atabilirsiniz. Az para kullanarak yemek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Hayatınıza sürdürebilirlik katabilirsiniz.

Parasız İş Sahibi olabilir Miyim?

Elbette ki parasız iş kurmak veya da iş sahibi olup önemli noktalara gelmek kolay bir şey değildir. Tabi ki de her insan iş sahibi olmak ve kendi işini yapmak ister, daha çok kazanıp daha rahat bir hayat sürdürmek ister. Parasız iş sahibi olmak imkânsız gibi gözükse de yaratıcı düşünerek parasız da veya az bir parayla da iş sahibi olunabilir. Örneğin bir tarım işçisi ekerek, toplayarak, topladığını satarak para kazanıyor işinde sürdürebilirlik sağlıyor. Elbette ki her işin riski olduğu gibi tarım işi de riskler içeriyor, işin en iyi noktasından en kötü noktasına inişler yaşanabilir. Her şey doğadan ve doğanın bize bahşetmiş olduğu nimetlerden geliyor önemli olan doğanın verdiği nimetleri yerinde ve doğru kullanarak parasız da yapılabilecek işlerin var olduğunu bilmek. Parasız bir başlanabilir ve ardından para kazanmaya başlanabilir. Şu an günümüzde parasız bir şey yapabilmek, bir işe el uzatabilmek pek mümkün gibi görünmese de elimizdeki var olanları değerlendirerek ve değerini bilerek de yolumuza devam edebiliriz.

Hayatın Hangi Noktasında Parasız Yaşanabilir?

Geçmişten günümüze insanlığın doğası gereği sürekli üreten ve çalışan bir yapıda yetiştirildik ve o şekilde kendimize örnekler aldık. Herkesin yaşam amacı daha rahat, sağlıklı, mutlu huzurlu, bol yemeli, eğlenceli bir yaşamı sevdikleri ile tamamlamaktır. Ben hayat felsefemi ‘’bir şey vermeden bir şey alamazsın’’ üzerine kurdum ve her olmayan bir şey de ilk bu cümle gelir aklıma.

Hayat da öyle aslında belli bir yaşa kadar yaşamımızın geri kalanını daha rahat yaşamak için harcıyoruz. Hayatımızın geri kalanı daha rahat geçsin diye çalışıyoruz, yatırım yapıyoruz, emek veriyoruz, temeller atıyoruz, hayata bir şeyler veriyoruz zamanı geldiğinde geri alabilmek için. İşte tam bu geri alabilmek noktasına gelindiğinde parasız yaşanabilir bir hal alıyor ve paraya neredeyse ihtiyaç duymuyor insanlar, ihtiyaç duysa da kendi için duymuyor en azından.

Paraya İhtiyaç Duymadan Yapabileceğiniz İşler Nelerdir?
Paraya İhtiyaç Duymadan Yapabileceğiniz İşler Nelerdir?

Paraya İhtiyaç Duymadan Yaşamak İçin Neler Yapmalıyım?

Ne yazık ki şöyle bir zaman da parasız yaşamak mümkün değil, mümkün olsa bile ilk aşama da bir miktar paraya mutlaka ihtiyacımız var ve tabi ki imkânsız diye bir şey yoktur. Mümkün olan şartlar dâhilinde geçmişi değerlendirecek olursak parasız yaşanabilir ve hatta çok iyi bir yaşam sürdürülebilirdi.

Şöyle bir zaman da ise paraya ihtiyaç duymadan yaşamın mümkün olabilmesi için geleceği güzel bir şekilde inşa etmeli ve her ayrıntısı ince bir detay ile düşünülmelidir. Paraya ihtiyaç duymadan yaşamak için sabretmeli ve ilk aşamada mutlaka para ile bir şeyler yapılması gerekir. Bir nevi geleceğe yatırım yaparak gelecekte parasız yaşamı garantilemek için

Her Şey Para Mı?

Tabi ki de bakıldığı zaman her şey para gibi duruyor, en küçük eşyadan en büyük eşyaya kadar bakınca düşününce her şey para gibi gözükebilir. Elbette ki her şey para değil, aslına da bakacak olursak insan olarak azla yetinmeyi bilsek veya da ihtiyacımız kadarına sahip olsak, lükse düşmesek, özenerek bir hayat yaşamasak, israf etmesek her şeyin para olmadığını görmüş olacağız. Her şeyin başı kaliteli ve ihtiyaç dâhilinde bir hayat geçirmek ve her zaman hayata başka pencerelerden bakmak gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu