Bilgi Kutusu

Gerçekleşmiş Olan Simpsonlar Kehanetleri

Hiç şüphesiz ki bugüne kadar Simpsonlar’ı duymayan yoktur. Hiç izlememiş biri dahi Simpsonlar kehanetlerinden en az birkaç tanesine denk gelmiştir. Tabi ki herkesin merak ettiği durum ise bu dizinin tüm bu olayları öncesinde nasıl bildiğidir. Yine de gerçekleşmiş olan simpsonlar kehanetleri konusuna girmeden önce küçük bir bilgilendirme yapıp, diziyi tanımakta fayda var.

Gerçekleşmiş Olan Simpsonlar Kehanetleri
Gerçekleşmiş Olan Simpsonlar Kehanetleri

Simpsonlar Nedir?

Simpsonlar, bir diğer adıyla The Simpsons 1989 yılında Matt Groening tarafından ABD’de yayın hayatına başlayan bir animasyon durum komedisidir. Dizide; Bart, Homer, Lisa, Marge ve Maggie’den oluşan orta sınıf bir Amerikan ailesinin başına gelenler komik bir dille anlatılır. Dizi 32. sezona kadar gelmiş olup yayın hayatına hala devam etmektedir. Peki, bu dizinin neden bu kadar ünlü olduğu kısmına gelirsek dizide yıllar önce gösterilen, bahsedilen bazı belli başlı önemli olayların zaman içerisinde gerçekleştiği görüldüğü için insanların bu dizi bunları nasıl biliyor korkusuna kapıldığı bir diziden bahsediyoruz.

Kısacası Simpsonlar kehanetleri olarak adlandırılan bu kehanetlerden bazılarını sıralamak istersek;

  • Walt Disney’in 20th Century Fox’u satın alması,
  • Trump’ın başkan seçilmesi,
  • Dokunmatik telefonlar,
  • İkiz kulelere saldırı,
  • Akıllı saatler,
  • Koronavirüsü,

Star Wars’un yeni bölümlerinin çekileceği şeklinde maddelemek mümkündür. Bu liste tabii bu kadarla sınırlı değil ama herkesin şaşkınlık içinde kaldığı bazı belli başlı olaylar bu listede yer alanlar demek hiç yanlış olmaz.

Walt Disney’in 20th Century Fox’u Satın Alması

Dizide gerçekleşen kehanetlerden biri Walt Disney’in 20th Century Fox’u satın alması olarak görülüyor. Dizinin 20 Kasım 1998’de yayınlanan bir bölümünde bir tabela yayınlanıyor ve bu tabelanın 20th Century Fox tabelası olduğu görülüyor. Buraya kadar her şey normal görünüyor, fakat bu tabelanın devamında Walt Disney’in adının yazdığı da görülüyor. O zamanlar böyle bir olay ortada yokken, gündemde dahi değilken böyle bir göndermenin olması herkese ilginç geldi. Bir diğer ilginç olay ise Walt Disney geçtiğimiz yıl uzun bir süreç sonunda 20th Century Fox’u 71 milyar dolar karşılığında satın aldı. Bu kehanet böylece Simspsonlar’ın bildiği kehanetler arasında yerini almış oldu.

Trump’ın Başkan Seçilmesi

Dizinin 2000 yılındaki Bart to Future bölümünde Lisa, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak görülüyor. Odasında yaptığı bir konuşmada eski başkan Trump’dan bir enkaz devraldıklarından, yüklü bir bütçe açığı olduğundan bahsediyor. Gerçek hayatta ise Trump’ın 16 yıl sonrasında başkan olduğuna şahit oluyoruz. Bunun bir tesadüf mü yoksa altında başka bir durumun mu yattığı konusu izleyiciler arasında merak uyandırmaktadır.

Dokunmatik Telefonlar

Akıllı telefonların icat edilmesinden yıllar önce Simpsonlar’ın 1994 yılında yayınlanan Lisa on Ice bölümünde ellerinde bir akıllı telefona şahit oluyoruz. Akıllı telefonların ilk çıkışından bahsetmek istersek, 1993 yılında ABD’Lİ bir firma olan IBM tarafından üretildi. Kehanetten daha önce üretim gerçekleştirilmiş diyebilirsiniz fakat işin garip olan kısmı ise dizide yayınlanan bölümde gösterilen telefona ait logo kaynaklıdır. Telefonda bütün bir elma içerisinden çıkan bir kurt sembolü yer almaktadır. Size de tanıdık gelmedi mi? İPhone tarihine baktığımızda ise ilk İPhone’un bile 2007 yılında üretildiğini söylememiz yeterli olacaktır.

İkiz Kulelere Saldırı

Dizinin 9. sezon 1. bölümünde yani 1997’de Simpsons ailesinin Manhattan’a gittiği görülüyor. Bu bölümde Lisa’nın Bart’a gösterdiği bir dergi kapağında 9$ yazdığı ve arkasında da 11 sayısı gibi duran ve aynı ikiz kuleler gibi gözüken bir yapıya rastlıyoruz. Bu bölümden tam 4 yıl sonra 11 Eylül 2001 yılında ise ikiz kulelere bu saldırının gerçekleştirildiğini görüyoruz. Ayrıca dizinin 1993 yılında yayınlanan bir başka bölümünde ise dans eden bir çiftin arkasında bulunan tabloda ikiz kulelere benzer bir yapının duman altında olduğu da görülmüştür.

Akıllı Saatler

Dizinin 1995 yılında yayınlanan başka bir bölümünde ise Lisa Simpson’ın bir falcıdan hayatıyla ilgili birtakım bilgiler aldığı görülüyor. Bu falcı Lisa’nın 2010 yılında nişanlısı olacak bir adama işaret ediyor. Tabii buraya kadar her şey normal ilerlerken adamın kolundaki akıllı saat dikkatleri çekiyor. Bunun içinde belki normal, tahmin edilebilir demek olası olsa da ilk çıkarılan akıllı saatin 2010 yılında olması ise kafalarda soru işareti bırakıyor.

Gerçekleşmiş Olan Simpsonlar Kehanetleri
Gerçekleşmiş Olan Simpsonlar Kehanetleri

Koronavirüsü (COVID-19)

Dizinin 1993 yılında yayınlanan bir bölümünde ise Japonya’da ortaya çıkan Osaka Flu adında bir virüsten bahsediliyor. Ülkede bulunan bir fabrikada çalışan işçinin açık olan kutulardan birine öksürdüğü ve bunun sonucunda çalışma arkadaşına ‘Lütfen grip olduğumu patrona söyleme’ dediğine şahit oluyoruz.

Japonya’daki bu fabrikadan Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilen bu fabrikanın ürünleri sonucunda da birçok insanın bu virüse yakalandığı görülüyor. Günümüze bakacak olursak yaklaşık bir sene önce Çin’in Wuhan kentinden tüm ülkelere yayılan ve milyonlarca insanı hasta edip, onların ölümüne sebep olan benzer bir virüsün ortasında olduğumuzu da söylemek yanlış olmaz.

Star Wars’un Yeni Bölümleri

Star Wars birçok insanın iyi bildiği ve çok geniş bir kitle tarafından sevilen bir film serisidir. Seri ilk filmini 20th Century Fox tarafından 1977 yılında çıkarmış ve büyük bir heyecan uyandırmıştır. 2005 yılına kadar düzenli olarak başka bir filmi yayınlanan serinin 2005 yılından sonra seriyi yayınlamadığı görülüyor.

  1. Simpsonlar’da ise bir bölümünde bir kapının girişinde farklı filmlerin afişleri olduğu görülüyor. Dizide bu bilgi 2009 Eylül’de gösterilirken, Star Wars’la ilgili bu bilginin üzerinden geçen 6 yıl sonra 2015 Aralık’ta yeni filminin uzun yıllar sonra gösterime çıktığını görüyoruz. Hayranları için uzun yıllar sonra böyle bir olayın olması coşkuyla karşılanıyorken Simpsonlar’da bunun nasıl bilindiği her zamanki gibi merak ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu