Bilgi Kutusu

Lorenzo Quinn Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Sanatın en zor dallarından biri olan heykeltraşlık alanında dünya çapında adından bahsettiren Lorenzo Quinn hakkında derlenen yazı ile hem sanatçıyı hem de eserlerini tanımış olacaksınız. Sanatçı lorenzo quinn kimdir? Eserleri nelerdir? Konusuna öncelikle Lorenzo Quinn hakkında bilgiler ile başlayıp daha sonra eserleri hakkında da detaylı bilgiler yer alacaktır.

Lorenzo Quinn Kimdir? Eserleri Nelerdir?
Lorenzo Quinn Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Lorenzo Quinn Kimdir?

Lorenzo Quinn Jolanda ve Anthony Qunin evliliklerinden İtalya’nın Başkenti Roma da 07.05.1966 yılında dünyaya gelmiştir. Babası dünyaca tanınan bir aktrist olup yakışıklılığı ile pek çok sinema filminde başrol oyuncu olmuştur. 11 kardeşi olan Lorenzo Quinn’in Giovanna Cicutto ile olan evliliği halen devam etmekte ve Nicholas , Cristopher, Anthony adında iki erkek çocuğu vardır. Sanatçı İspanya’nın Barselona Şehrinde ailesi ile birlikte yaşamını sürdürmektedir.

Lorenzo Quinn’in Eğitimi

Dünya çapında bilinen heykeltraşların başında yer alan Lorenzo Quinn Amerika’da Güzel Sanatlar Akademisinde eğitim görmüştür. Çocukluk dönemi babasının sanatçı olması dolayısıyla hızlı ve güzel geçerken babasından etkilenerek resim ve mimari alanında kendine çocukluk döneminden başlayarak yön vermeye çalışmıştır.

Sanat Eserlerindeki Özgünlük Objeler

Sanatçı tüm eserlerinde objelerden etkilenerek eserlerini farklı şekilde yansıtmaktadır. Obje olarak seçtiği eller ile bilinen sanatçının en dikkat çekici eseri büyük ellerin tuttuğu fiat marka araç olan ürünü ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Figür olarak tercih ettiği el objesi sanatçı için çok anlam ifade eden önemli bir uzuvdur. Nefret, sevgi, üretim, yok etme gibi çok amaçlara hizmet eden eli vücudun en zor uzvu olarak gören sanatçı snatında el figürüne hep yer vermiştir.

Kendince En Değer Verdiği Eseri.

Katıldığı tüm programlarda veya söyleşilerde özellikle belirttiği ve kendince önemli gördüğü eseri gövde eseridir. Sanat alanında pek çok eseri bulunan Lorenzo Ouinn’in Amerika’da görmüş olduğu akademik eğitim sırasında yaptığı ve farklılığı ile dikkat çeken dini figürleri işlediği Ademin Havva’yı doğurduğu gövde eseri olmuştur.

Algı Yaratır

Tüm sanat eserlerinde fikirlerini yansıtan sanatçı her bir eserinde farklı bir algı oluşturmaktadır. Değerlere önem veren sanatçının en çok kullandığı teknik ise kayıp bal mumu tekniğidir. Bu teknik eski bir teknik olup bronz ve aliminyum ile yapılır. Bu tekniği başarılı şekilde yapan sanatçının Barselona sınırları içerisinde atölyesi vardır. Eserlerinin tamamında yarattığı algılar evrensel değerler olan dostluk, bilgelik, umut, sevgi, inanç ve yardım üzerinedir.

Eserleri

Lorenzo Quinn heykeltraş sanatçısı olarak tercih edilmekte ve dünyanın pek çok yerine sanat eserleri yapmıştır. Bu eserleri

 • Akademideki İlk Eseri Gövde Heykel (Adem’den Havva’nı yaratılışı)
 • Dış mekan eserlerinden biri olan denge İzmir Swiss Otel Bahçesinde bulunuyor.
 • Mayorka Modern Sanatlar Müzesinde sergilenen Encounters
 • San Martin Kilisesinde The Tree of Life (2. dünya savaşında hayatını kaybedenler için )
 • Katar’ın Başkenti Doha da sergilenen ve en büyük eseri olan yetişkinin elinde olan dünyanın çocuğa sunulması
 • Doğal Afetlere dikkat çekmek için yaptığı eseri Tabiat Ana’dır
 • En karamsar eseri İstatistik
 • Sosyal Yardım projeleri için yaptığı ve tüm gelirini bağışladığı Empowerment eseri vardır.
 • Venedik Bienali sergilenen Bulding Bridges eseri de vardır.

Şiir ve resim alanında da güzel eserler bırakan sanatçının gelecekte üreteceği eserler şimdiden merak edilmektedir.

Heykel ve resimleri bir arada sergileyeceği duvar isimli bir çalışma yapacağını belirten Lorenzo bu alanda Salvador Dali’den etkilendiğini belirtmektedir.

Rol Aldığı Filmler

 • 1988 yılında Onassis
 • 1988 yılında Stradivari
 • 1999 yılında Tierra de Canones
 • 1998 yılında çekilen Salvador Dali
 • 1998 yılında Bomba de relojería
 • 2000 yılında Oriundi
  Lorenzo Quinn Kimdir? Eserleri Nelerdir?
  Lorenzo Quinn Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Ticaret Ortağı

Lorenzo Quinn sanat dışında ticari gelir elde etmek amacıyla Barselona’da bulunan İtalyan MUtfağını yansıtan bir restorantın ortaklarından biridir. Bu italyan Mutfağında kullanılacak olan araç gereçlerinin tasarımını Lorenzo Quinn’in yaptığı bilinmektedir.

40 Eser

Öncelikle babasının gölgesinde kalan biri olarak bu durumdan rahatsızlığını belirten Lorenzo Quinn yaptığı eserleri ile artık bir sanatçı olarak tanınmaktadır. Dünyanın pek çok yerinde sergilenen eserleri ile ilgi odağı olan Lorenzo Quinn 40 mükemmel ötesi sanat eseri bulunuyor.

İlham Aldığı Sanatçılar

Figüratif eserleri ile sanata isimlerini altın harflarle yazdıran Rodin, Michelangelo ve Bernini Lorenzo Quinn’e ilham olan resim ve heykel sanatçılarıdır. Ayrıca Salvador Dali’yi canlandırdığı film sonrası heykeltraşlık alanında kendine yön vermeye karar vermiştir.

Yaratıcılık Ruhu Olunca Eserler Mükemmel Çıkıyor

İtalya’nın Roma şehrinde doğan ve ilahi güçlerin merkezi olan Vatikan’ın etkisi ile büyüyen Lorenzo Quinn fikirlerini açığa çıkarmak için Amerika’nın Newyork şehrine eğitim amaçlı gitti. 21 yaşına kadar İtalya ve ABD arasında mekik dokuyan sanatçı eserlerini ürettikçe tanınmaya başlandı ve İspanya’ya taşınarak hayatının geri kalanını burada geçirmeye devam eden sanatçı artık dünyaca ünlü bir heykeltraş olarak bilinmektedir.

Yaratıcılık ruhu ile yaptığı eserler Amerika, Katar, Çin ve daha pek çok Avrupa ülkesinde sergilenmektedir. 1989 yılında yontarak başladığı bir kaya parçası onun dünyaca tanınan bir heykeltraş olmasına neden oldu. Dünyanın pek çok yerinde sergiler açmaya devam eden sanatçı ayrıca özel tasarımlar ile koleksiyoncuların aradığı bir sanatçı oldu.

Heykeltraşlık olarak aldığı akademik eğitimi sonrası dünyaya açılan Lorenzo Quinn’in bu alanda yetişecek gençlere ilham olması sanatında çağdaşlığı ve avangartlığı yansıtmasına bağlı olacaktır.

Sanat hangi alanda olursa olsun hayata bakış açınızı değiştirmeye neden olur. Bu sanat dallarından biri olan ve el yeteneği ile tasarım gücü ile birleşen resim ve heykeltraşlık Lorenzo Quinn’in ellerinde mucizevi bir sanata dönüşüyor. Dünyanın tanıdığı biri olmak özgür bırakılan ruhlar ile elde ediliyorun en güzel örneği Lorenzo Quinn sizlere de ilham olur temennisiyle.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu