Teknoloji

Instagram Hesap Dondurma (Adım Adım Tarif)

Instagram kullanıcıları; hesap kullanmaktan sıkıldıkları zaman, vakitlerini sosyal medya içerisinde gereksiz şekilde geçirdiklerini düşündükleri zaman ve yedek hesap açıkları hallerde hesaplarını dondurma hakkına sahiptirler.

Belirli bir süreye kadar hesabın pasif konuma geçirilmesi ve diğer kullanıcıların da hesaplarına yansıyan bu durumu gerçekleştirmek içinse; ınstagram hesap dondurma nedir, nasıl yapılır, gerekenler nelerdir, nereden hesap dondurulabilir, araştırılmalıdır. Bu sayede hem hesabın geçici kapanmasında hem de daha sonra kullanıma açılacak profiller içerisinde kullanım yapılacağı durumlarda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır.

Instagram Hesap Dondurma
Instagram Hesap Dondurma

Instagram Hesap Dondurma Nedir?

Instagram kullanıcıları tarafından gerçekleştirilmesine hak tanına hesap dondurma işlemi, en genel hali ve kısaca özeti olarak hesapların geçici olarak kapatılması işlemidir. Kullanıcı isminin, profilinin ve paylaşımlarının diğer hesaplarda görünür olmasına son verilir.

Eğer mesajlaşma sekmesinde (DM) dondurulmuş bir hesaba ait olan geçmiş mesajlar varsa içeriklerin (Instagram kullanıcısı) şeklinde isim verilmiş olan kişiden alındığı görülecektir. Kısa süreli veya kullanıcının geri dönme isteğine göre bir yıla kadar süren zaman dilimlerinde hesapların dondurulmuş olarak kalması ve zaman aşımı yaşanmadan yeniden giriş yapılarak hesabın kurtarılması mümkündür.

Instagram Hesap Dondururken Gerekenler Nelerdir?

Instagram içerisinde kendisine ait kullanıcı bilgileri ve giriş adresi oluşturmak zorunda kalan kullanıcılar, giriş bilgileri ve bazı teknik gerekleri kullanarak ınstagram hesaplarını dondurabilirler.

Bu bağlamda işlem içerisinde kullanılması ve bilinmesi gerekenler şöyle sıralanabilir:

 • Dondurulmak istenen hesaba ait; kullanıcı adı, mail adresi veya telefon numarasından bir tanesi
 • Giriş yapılmak istenen hesaba ait ve uyumlu olan şifre bilgisi
 • İnternet bağlantısı yapmak için uygun donanımda olan akıllı bir cihaz
 • En azından seviye bakımından ‘Yeterli’ durumda olan internet ağ bağlantısı
 • İnstagram hesap dondurma linki veya tarayıcı adresinin açık oturumu

Olması gerekecektir. Gerekenlerden bir tanesinin dahi eksik olması, yanlış hatırlanarak temin edilmesi halinde dondurma işleminde başarısız olunacağı unutulmamalıdır.

Instagram Hesap Dondurma Adımları

Instagram kullanıcılarının kendileri için geçerli hesap dondurma sebepleri gün yüzüne çıktığı zaman belirtilecek olan adımlara uyarak hesaplarını güvenli şekilde instagram hesaplarını dondurmaları mümkündür.

Bu adımlar şu şekildedir:

 • Akıllı olarak tanımlanan, tarayıcı bağlantısını açmak için uygun olan cihaz üzerinden internet bağlantısı sağlanarak tarayıcıya giriş yapılır. Arama kısmına giriş yapılarak ‘Instagram’ yazılır. Çıkan sonuçlar içerisinden resmi olan sayfaya yönelim beklenir.
 • İnstagram girişi için kullanılan telefon numarası, mail adresi veya doğrudan kullanıcı isminden herhangi bir tanesi yazılarak doğru şifre de girilir. Daha sonra hesap oturumunun açılması için onay aşamasına geçilir.
 • Kişiye özel profil alanına girilir. Fotoğrafın olduğu kısmın altında veya hemen sağ üst kısmında kalmış olan ayarlara gidilir.
 • Ayarlar sekmesinin içerisinde kalan ve büyüteç sembolü ile gösterilen alana ‘Hesabı dondur’ yazılır veya hesap ayarlarına girilerek daha uzun yoldan aynı sonuca ulaşılır.
 • Hesabı dondurması için kullanıcının kendisinde gördüğü nedenler, instagram geliştiricileri tarafından yazılımın daha verimli hale getirilmesi adına sorgulanır. Kutucuk şeklinde görülen nedenlerden uygun olanı işaretlenir ve alt kısımda kalan ‘Hesabımı dondur’ alanına yeniden onay verilir.
 • Hesabı dondurmak için doğrulama kodunun mail adresi veya telefon numarası yoluyla alınması şarttır. Bu nedenle giriş bilgilerinin yeniden girilmesi, şifrenin doğrulanması ve alınan onay kodunun da boş bırakılan alana yazılması gerekecektir.
 • Onay kodunun hatasız olması halinde işlemin son kez onaylanması sağlanır.

Bu şekilde hesap dondurma tamamlanacaktır.

Instagram Hesap Dondurma Sonrası Neler Olur?

Platformların önde gelenlerinden bir tanesi olan instagram sosyal medyası, kullanıcıların hesaplarını pasif konuma getirmeleri durumunda bazı sonuçları göreceklerini bildirmiştir. İlk olarak takip edilen ve kullanıcıyı takip etmekte olan diğer hesaplar içerisinde profilin görünür olması mümkün değildir.

Sanki aranan hesap hiç açılmamış gibi kullanıcı ismi bulunamayacaktır. Bunun yanı sıra dondurma sürecinde; mesajların alınıp gönderilmesi, takip isteklerinin kabul edilmesi veya iletilmesi, kullanıcıların profillerinin gözlemlenmesi de mümkün olamayacaktır.

Instagram Hesap Dondurma Nerelerden Yapılabilir?

Çoğu zaman ınstagram uygulamasının aktif kullanılan cihazlarda yüklü olduğu ve oturumların da sürekli olarak uygulama içerisinde açık kaldığına şahit olunacaktır. Ancak yaygın kullanımın böyle olmasına karşın hesap dondurma durumunda uygulamaların yardımı olmadığı fark edilecektir.

Kişinin yalnızca Safari veya Chrome üzerinden oturum açması veya bazı yazılım geliştiriciler tarafından link olarak hazırlanan dondurma adımlarından hesaplarını geçici kapatmaları gerekecektir. Belirtilenlerin dışında kalan durumlarda hesapların dondurulması mümkün değildir.

Instagram Hesap Dondurma
Instagram Hesap Dondurma

Instagram Hesap Dondurma Hataları Nelerdir?

Instagram kullanıcıları tarafından farkına varmadan yapılmakta olan çok sayıda hata söz konusudur. İlk olarak dondurulmuş olan bir hesabın temelli olarak kapatılmadan önce kurtarılabilmesi için belirlenmiş olan süre tam bir yıldır. Hesap dondurulan günü takip eden gün ile ay karşılığına denk gelen bir sonraki yılda hala hesap hiç açılmamışsa temelli olarak silinir. Bu aşamadan sonra kullanıcı ne yaparsa yapsın hesabını geri getiremez.

Bunun yanı sıra hesap dondurma işlemi esnasında pek çok kullanıcının haberi dahi olmadan hesaplarının çalındığına şahit olunur. Bilinmeyen linkler üzerinden işlem adımlarına uyulması, rastgele ve yasal olmayan bir uygulama üzerinden dondurulması veya işlem esnasında kullanılan cihazda virüs olması hallerinde de hesabın ele geçirilme tehdidi bulunur. Doğal olarak da cihaz temizliği kontrol edilmeden ve güvenlik önlemleri alınmadan hesabın dondurulması hata olacaktır.

Ayrıca hesabın yeniden kullanıcı olarak açılması, aktif haline döndürülmesi istendiği zamanlarda güncel bilgiler gerekecektir. Platformda kayıtlı olan telefon numarasının değiştirilmiş olması, mail adresine ait şifrenin unutulmuş olması, kullanıcı adının hatırlanmaması veya son olarak doğru olan şifrenin bilinmesi şarttır. Aksi durumda giriş konusunda gecikmeler, işlemin yapılamama durumu ve başarısızlık sonuçlarına ulaşılması kaçınılmaz olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu