Ekonomi

Kamu Bankalarından Kobi’lere Yeni Destek Paketi

Korana virüs salgınının işletmelere olumsuz etkileri çok fazla olduğu için. Devlet destekli teşvik kredileri oldukça gündemde. Her gün bir yenisi çıkan kamu bankalarından kobi’lere yeni destek paketi işletmelerin bu zor süreci atlatmak ve işletmelerin ayakta durması için şart. Endüstriyel sektörlerde sağladıkları destek paketleri pandemi sürecinde kesintisiz olarak devam ediyor. Kamu bankalarının KOBİ’lere yönelik yüz bin Türk lirasına kadar destek sağladığı biliniyor.

Nisan ayının başında bir kararname ile işletmelerin çalışan sayılarını azaltmaması adına işverene düşük faizli destek kredisi verilecek. Ziraat, Halk ve Vakıf bank iş birliği ile hem vatandaşa hem de işletmelere işe devam kredi desteği verilmeye devam ediyor.

Kamu Bankalarından Kobi'lere Yeni Destek Paketi
Kamu Bankalarından Kobi’lere Yeni Destek Paketi

Kredi Garanti Fonundan Kimler Yararlanır?

Kredi garanti fonu teminatlı olmak şartı ile kırk sekiz ay vade ile yüzde on bir buçuk faiz oranıyla kullandırılıyor. Krediden işletme cirosu üç milyon Türk lirası olan firmalar yararlanabiliyorlar.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler ise ciro su bir milyon Türk lirasına ulaşan işletmeler ise elli bin Türk lirası kadar limit açılan kredide, bir milyon- üç milyon arasında ciro ya sahip işletmeler ise azami kredi limitleri yüz bin Türk lirasıdır.

Mikro İşletme Destek Paketi Nedir?

Mikro işletme destek paketi dahilinde nakit işletme kredisinin yanı sıra işletmeler kurumsal kart ve ya doğrudan borçlanma yaparak, kredili mevduat hesapları içinden nakit işletme kredisi kullanabilirler. Bu amaçla firmaların kredi limitlerinin yüzde onu nakit olarak serbest kullanıma bırakılacak. Yüzde doksanlık kısmı ise işletme finansman giderlerinin üçüncü şahıs kişilere havale, EFT ya da kurumsal kart üzerinden ödemesi yapılacaktır.

Stok Finansman Destek Paketi Nedir?

Stok finansman destek paketi kapsamında, Türk Eximbank’a tanınan hazine destekli kefalet limitinin toplam tutarı on milyar liradır. KGF teminatı ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kaynağından Türk lirası olarak kullandırılacaktır. Kredinin yıllık ikinci kırdırma faizi yüzde yedi nokta yirmi beştir. KGF komisyonu ise binde beş olarak belirlendi. Söz konusu olan kredinin bir yıl vadeli olacak şekilde Türk lirası olarak kullandırılmasına karar verildi.

KOBİ’ler için;

 • Yirmi beş milyon Türk lirası,

KOBİ dışı firmalar için;

 • Elli milyon Türk lirasıdır.

KOBİ’lere Yeni Destek Paketleri Nelerdir?

Her sektör için özel olarak hazırlanmış KOBİ destek paketleri;

  • İhracat için destek paketi,
  • İmalat için destek paketi,
  • Makine imalatı için destek paketi,
  • KOBİ’lere özel turizm destek paketi,
  • Hizmet ve ticaret sektörü destek paketi,
  • Taahhüt sektörüne özel teşvik ve destek kredisi,
  • KOBİ iş geliştirme destek kredisi sektörünüze özel her türlü teşvik kredileri kamu bankaları tarafından KOBİ’ler için hazırlandı.

İstediğiniz meslek grubuna yönelik devlet destekli pandemi yardım kredinizi dilediğiniz devlet bankasından başvuru yaparak en kısa sürede çekebilirsiniz.

Halk Bankası Devlet Destekli Kredi Nedir?

Halk bankası devlet destekli kredi, işletmelerin ve vatandaşın sıkıntılı geçirdiği bu süreçte düşük faiz ile verdiği destek kredisidir. Krediyi almak için cep telefonunuzdan mobil bankacılık ile kolayca başvuru yapabilirsiniz. Buna benzer düşük limitli destek kredileri diğer devlet bankaları tarafından da veriliyor.

İşletmeler için destek kredisi;

 • %4,5 Faiz Oranı
 • 000 TL Limit
 • 6 Aya Kadar Ödemesiz Dönem
 • 36 Ay Vade

KOBİ’lere Özel İvme Finansman Paketi Nedir?

Ülkemizde ithalata bağımlılık oldukça yüksektir. Bu dönemde dış ticaret açığı vermemek adına, istihdama katkı oranı ve döviz gelir potansiyelini yüksek tutan sektörlerin desteklenmesi için ivme finansman paketi oluşturulmuştur. İvme Finansman Paketi dahilinde yeni ya da kapasite artırımı yapmak amacıyla yapılan yatırımlar, bazı sektörlerde üretilmiş yeni ve yerli teçhizat satın alımını içeren alıcı yatırımları ile tüm bu yatırımlara entegre bağlanmış olan işletme sermayesi ihtiyaçları finanse edilebilecektir. İvme Finansman Paketi kapsamında kullandırılacak krediler değişken veya sabit faizli olarak kullandırılacaktır.

Kullandırılacak Olan Kredinin Türü ve Vadesi:

 • Kredi Türk Lirası cinsinden, işletme içi yatırım kredisi olarak kullandırılacaktır.
 • İşletme kredilerinde 1 yıla varan anapara ödemesiz dönem olmak üzere azami 5 yıl vade ile
 • yatırım kredilerinde ise 3 yıla varan anapara ödemesiz dönem olmak üzere azami süre olarak 12 yıl vade uygulanabilecektir.
 • Kredi geri ödemeleri için oldukça esnek bir ödeme planı hazırlandı, 3 ayda bir ya da 6 ayda bir dönemsel taksitli olarak gerçekleştirilecektir.
 • Ödemesiz dönem faizleri 3 veya 6 aylık dönemlerde tahsil edilecektir.

Kredi Limiti;

 • İvme Finansman Paketi kapsamında kullandırılacak üst limitler yatırım kredilerinde 150 Milyon Türk Lirası, işletme kredilerinde azami 30 Milyon Türk Lirası olabilecektir. İşletme kredileri sadece yatırım kredisi ile birlikte tahsis edilebilecektir.
  Kamu Bankalarından Kobi'lere Yeni Destek Paketi
  Kamu Bankalarından Kobi’lere Yeni Destek Paketi

Ziraat Bankası ve KOSGEB’den KOBİ’lere Tam Destek Kredisi Nedir?

İşletmeleriniz nakit ihtiyaçlarını karşılamak üzere Ziraat bankası ve KOSGEB iş birliği ile hazırlanan KOBİ’lere özel tam destek paketi düşük faiz oranı ve uygun ödeme koşulları ile KOBİ’lerin en çok tercih ettikleri arasında.

Bu paket kapsamından yararlanmak için, KOSGEB veri tabanına kayıtlı küçük ve orta ölçekli bir işletme olmak gerekir. İndirimli faiz oranları ile nakdi kredi kullandırılır, KOBİ’lere nakdi destek sağlamak amacıyla kredi faizinin tamamının ya da bir bölümünün KOSGEB tarafından (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) tarafından karşılanan kredilerdir.

Kapsamı KOSGEB tarafınca belirlenen ve Ziraat Bankası tarafından aracılık edilen bu krediler işletmelerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için verilir.

Bu ihtiyaçlar için kredi türleri;

 • İşletme ihracat destek kredisi,
 • İşletme içi ve dışı finansman destek kredisi,
 • İşletme sermaye destek kredisi,
 • Acil destek kredisi,
 • Makine ve teçhizat destek kredisi gibi birçok alt başlıkta toplanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu